Projekt „Nieodległa Niepodległa"

Tytuł Projektu:  Nieodległa Niepodległa

Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej  #wiktoria1920”

Opis projektu:
Projekt „Nieodległa Niepodległa” skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży, aby właśnie u młodych obywateli upowszechniać wiedzę i świadomość nt. wydarzeń prowadzących do odzyskania i odbudowania państwowości Polski oraz Bitwy Warszawskiej. Dla uczniów szkół podstawowych w Suchaczu, Godkowie i Rogajnach przygotujemy „Kreatywne lekcje historii”, które umożliwią naukę poprzez zabawę. W Elblągu, Pasłęku oraz Kadyny odbędą się gry miejskie „Śladami przeszłości do nowoczesności”, których uczestnicy będą mogli wykazać się wiedzą nt. historii, również tej lokalnej. Istotnym zadaniem jest konkurs „Historyczna olimpiada” opracowany i przeprowadzony we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Odbędzie się konkurs plastyczny „Niepodległość oczami młodego pokolenia” ukazujący wyobrażenia na temat pojęcia suwerenności wśród dzieci i młodzieży. Wszystkie działania zostaną podsumowane na „Historiadzie”- finałowym wydarzeniu projektu.
Zapraszamy do zapoznania się z działaniami projektu Nieodległa Niepodległa:
*** 
Poznawanie historii nie musi być nudne!
Gry miejskie, konkurs plastyczny i historyczny oraz kreatywne lekcje historii – zakończył się projekt „Nieodległa Niepodległa” realizowany przez  Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu w partnerstwie z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu i Stowarzyszeniem Jantar. Projekt był skierowany głównie do dzieci i młodzieży. Głównym celem było upowszechnienie wiedzy i świadomości wśród młodych obywateli nt. wydarzeń prowadzących do odzyskania i odbudowania państwowości Polski oraz Bitwy Warszawskiej.

W ramach projektu zorganizowane zostały gry miejskie „Śladami przeszłości do nowoczesności” w Elblągu, Kadynach oraz Pasłęku. Przy organizacji CSE „Światowid” wspierały instytucje kultury: Centrum Sztuki Galeria EL, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Punkt Informacji Turystycznej, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Teatr im. Aleksandra Sewruka, Świetlica Wiejska w Kadynach i Pasłęcki Ośrodek Kultury. Podczas gier uczestnicy odwiedzali instytucje oraz zabytkowe miejsca w danych miejscowościach, gdzie rozwiązywali kolejno zadania związane z historią, prowadzące do finałowego rozwiązania.

 

Od 7 do 9 października odbyły się również „Kreatywne lekcje historii” dla uczniów szkół podstawowych w Suchaczu, Godkowie i Rogajnach, podczas których mieli oni okazję wziąć udział w zajęciach aktorskich, plastycznych, historycznych z elementami rozszerzonej rzeczywistości oraz escape roomie. Wszystkie zajęcia wiązały się z tematyką odzyskania niepodległości przez Polskę i okresem Bitwy Warszawskiej oraz z wiedzą o najbliższym regionie. Z grafik przygotowanych przez uczniów podczas zajęć plastycznych powstała gra planszowa pn. „Droga do niepodległości” w formacie PDF, którą można zobaczyć i pobrać na dole strony.

Podczas projektu zostały przeprowadzone również dwa konkursy. Pierwszy z nich to konkurs plastyczny pn. „Niepodległość oczami młodego pokolenia”, którego przedmiotem było przedstawienie za pomocą rysunku swojego wyobrażenia o pojęciu „niepodległość”. Łącznie na konkurs wpłynęło prawie 200 prac plastycznych. Jury wybrało prace w dwóch kategoriach wiekowych:

Kategoria od 8 do 12 lat:

1 miejsce Alicja Andrzejewska

2 miejsce: Emilia Kuśnierz

3 miejsce: Maja Duda

Kategoria od 13 do 17 lat:

1 miejsce: Matylda Górczyńska

2 miejsce: Oliwia Ziętkiewicz

3 miejsce: Maria Gołota

Kolejny konkurs pn. „Historyczna olimpiada” był dwuetapowy, liczyła się w nim wiedza o historii. Jego uczestnicy w pierwszym etapie zmierzyli się w testach wykonywanych online, natomiast w drugim, finałowym etapie, zawalczyli o tytuł „Mistrza historii”, również rozwiązując testy na platformie internetowej. W kategorii od 12 do 14 lat tytuł „Mistrza historii” zdobyła Zofia Kwietko-Bębnowska a w kategorii od 15 do 17 lat wygrała Julia Jabłoniec.

***
Kreatywne lekcje historii 
W dniach od 7 do 9 października w ramach projektu „Nieodległa Niepodległa” odbyły się warsztaty „Kreatywne lekcje historii” w szkołach podstawowych w Rogajnach, Suchaczu oraz Godkowie. Klasy od 6 do 8 miały okazję uczestniczyć w zajęciach aktorskich, plastycznych, rozszerzonej rzeczywistości oraz escape roomie. Zajęcia powiązane były z podstawową wiedzą historyczną, ale również informacjami o odzyskaniu niepodległości przez Polskę, Bitwie Warszawskiej oraz wiedzą o regionie. Dzięki innowacyjnym metodom uczniowie zapoznali się z nowymi informacjami oraz utrwalili te, które już posiadali, równocześnie wykazując się kreatywnością i pomysłowościąDziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za aktywny udział!
***
Zapraszamy na Historiadę | 20 października

Już 20 października w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu odbędzie się wydarzenie pn. „Historiada”. Jego najważniejszym punktem będzie II etap konkursu pn. „Historyczna olimpiada” – uczestnicy, którzy zakwalifikowali się po rozwiązaniu testu online w I etapie, tym razem wezmą udział w konkurencjach finałowych, w których zmierzą się o tytuł „Mistrza historii”. Dodatkowo, podczas wydarzenia obecna będzie wystawa, na której odbiorcy będą mieli możliwość obejrzenia wybranych prac plastycznych z konkursu „Niepodległość oczami młodego pokolenia”. Wcześniej zapisani uczestnicy wezmą również udział w dodatkowych zajęciach – malowania toreb, rozszerzonej rzeczywistości oraz escape roomie.

Wszelkie pytania prosimy kierować pod nr tel. 55  611 20 89, 509-468-872 lub e-mailem na adres:  paulina.ponichtera@swiatowid.elblag.pl.

Konkurs organizowany jest w ramach projektu „Nieodległa Niepodległa” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920

 
***
 
Śladami przeszłości do nowoczesności | gra miejska w Pasłęku
 
6 października w Pasłęku, CSE "Światowid" we współpracy z Pasłęckim Ośrodkiem Kultury zorganizował grę miejską "Śladami przeszłości do nowoczesności". Podczas zabawy drużyny biorące udział odwiedzały poszczególne stacje umiejscowione przy charakterystycznych miejscach oraz pasłęckich zabytkach m.in.  przy Bramie Młyńskiej czy Bramie Kamiennej. Na każdej stacji na uczestników czekało inne zadanie powiązane z wiedzą historyczną. Drużyną z największą liczbą punktów okazała się grupa ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. mjra Sucharskiego w Pasłęku.
***

Śladami przeszłości do nowoczesności | za nami dwie gry miejskie 

Gry miejskie „Śladami przeszłości do nowoczesności” mają za zadanie ukazać historię na nowo i uczyć o niej poprzez gry i zabawy, które ułatwią zapamiętanie dat i wydarzeń historycznych nawet najmłodszym. 30 września 2020 r. odbyła się pierwsza gra miejska - w Elblągu, nad którą razem z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu współpracowały elbląskie Instytucje: Galeria EL, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Punkt Informacji Turystycznej, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Teatr im. Aleksandra Sewruka.

Zadaniem uczestników było odwiedzenie Instytucji według podanej na mapach kolejności oraz rozwiązywanie zadań i łamigłówek w każdej z nich. Zadania te były nie tylko rozrywką dla uczestników, ale również okazją do rozwoju kreatywnego myślenia, a przede wszystkim, zdobywania wiedzy o historii Polski oraz regionu.

Podobnie było w Kadynach, gdzie gra miejska została zorganizowana we współpracy ze Świetlicą Wiejską. 1 października uczniowie Szkoły Podstawowej w Tolkmicku ruszyli w trasę obejmującą zabytkowe obiekty, związane również z historią Kadyn – m.in. Dąb Bażyńskiego, Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów, Kaplicę Birknerów, oraz Kaplicę p.w. Św. Krzyża.

Kolejna gra miejska odbędzie się 6 października w Pasłęku, przeprowadzona zostanie we współpracy z Pasłęckim Ośrodkiem Kultury. Tam również uczestnicy mogą spodziewać się zadań związanych z tematem niepodległości, Bitwy Warszawskiej oraz z samą historią regionu – mamy nadzieję, że i tym razem się czegoś nauczą, a wiedza zostanie im w głowach na dłużej.

***

Niepodległość oczami młodego pokolenia

W listopadzie świętować będziemy 102 rocznicę odzyskania niepodległości. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu realizując projekt „Nieodległa Niepodległa” chce, aby radość płynąca z odzyskania przez Polskę wolności była także udziałem młodego pokolenia. Dlatego też, zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym.Mamy nadzieję, że konkurs przełoży się na jeszcze większe uświadomienie dzieciom i młodzieży wagi odzyskania niepodległości przez Polskę. Będzie to także doskonała okazja do promocji obchodów Święta Niepodległości oraz stworzenie okazji do indywidualnych działań rozbudzających kreatywność uczestników.Przedmiotem Konkursu jest przygotowanie rysunku (wielkości A3) przedstawiającego własne wyobrażenie o pojęciu „niepodległość”. Technika wykonania jest dowolna (węgiel, ołówek, tusz itp.)Konkurs jest jednoetapowy, odbywa się w dwóch kategoriach:- dzieci (8-12 lat)- młodzież (13-17 lat)Na Wasze prace czekamy do 1o października. Prace nadesłane po tym terminie nie będą oceniane. Wyniki zostaną opublikowane najpóźniej do 20 października 2020.Wybrane prace zostaną wystawione na wydarzeniu podsumowującym projekt - "Historiada"Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem.

***
 
"Śladami przeszłości do nowoczesności" - weź udział w grze miejskiej!
 
Od kilku już lat gry miejskie z powodzeniem promują miasta, ważne wydarzenia czy postacie, zapewniając przy tym porządną porcję wiedzy i zabawy jej uczestnikom. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zaprasza do odkrycia na nowo historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystko za sprawą gry miejskiej, która odbędzie się 30 września w Elblągu. 

Zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia!

Gra miejska „Śladami przeszłości do nowoczesności” skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży. W grze może wziąć udział maksymalnie dziesięć grup pięcioosobowych, w przypadku większej ilości chętnych o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Każda z grup musi mieć opiekuna. Grupy podążając za wskazówkami będą rozwiązywać kolejne zagadki prowadzące do finału. Polecenia oraz zadania będą powiązane z wydarzeniami prowadzącymi do odzyskania niepodległości przez Polskę, ale również faktów i legend dotyczących Elbląga. Uczestnicy wskazówek będą szukać w miejscach związanych z kulturą oraz w zabytkowych punktach.  

Gra odbędzie się 30 września (środa) w godzinach od 10:00 do maksymalnie 15:00. Zaczynamy w siedzibie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Zwycięskie grupy otrzymają dyplomy oraz nagrody w postaci książek, gier planszowych lub bonów upominkowych. Udział w grze jest bezpłatny.  

Gra "Śladami przeszłości do nowoczesności" odbędzie się także w okolicach Elbląga:

  • w Kadynach (01.10.2020 godzina 11:00 start w Świetlicy Wiejskiej w Kadynach)
  • w Pasłęku (06.10.2020 godzina 16:00 start w Pasłęckim Ośrodku Kultury)

Regulamin, karta zgłoszeniowa oraz oświadczenia znajdują się poniżej. Wszelkie pytania prosimy kierować pod nr tel. 55  611 20 89, 509-468-872 lub e-mailem na adres:  paulina.ponichtera@swiatowid.elblag.pl.

Gra miejska w Elblągu współorganizowana jest z Galerią EL, Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, Biblioteką Elbląską im. C. Norwida,  Warmińsko-Mazurską Biblioteką Pedagogiczną w Elblągu, Urzędem Miejskim w Elblągu (Departament Promocji, Kultury i Turystyki), Teatrem im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Młodzieżowym Domem Kultury w Elblągu. 

Gra miejska w Pasłęku współorganizowana jest z Pasłęckim Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną w Pasłęku.

***

Zapraszamy na konkurs "Historyczna olimpiada"

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid“ w Elblągu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w dwuetapowym konkursie „Historyczna olimpiada”. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z województwa warmińsko-mazurskiego w wieku od 12 do 17 roku życiaI etap polega na rozwiązaniu testu online, umieszczonego na stronie internetowej, natomiast uczestnicy, którzy zakwalifikują się do II etapu zawalczą o tytuł „Mistrza historii” w finałowym quizie podczas „Historiady”, 20 października w CSE "Światowid".

Zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych (12-14 lat oraz 15-17 lat) czekają atrakcyjne nagrody w postaci bonów upominkowych, gier planszowych oraz książek.

Testy konkursowe będą przyjmowane do 30 września 2020r.

Linki do testów konkursowych:

Kategoria: 12-14 lat

Kategoria: 15-17 lat:

Materiały dla uczestników przygotowujące do rozwiązania testów:

12-14 lat:

Bitwa Warszawska pokazała fenomen mobilizacji społeczeństwa

Szlak Bitwy Warszawskiej 1920

15-17 lat:

Polskie drogi ku niepodległości

Bitwa Warszawska 1920 

Wszelkie pytania prosimy kierować pod nr tel. 55  611 20 89, 509-468-872 lub e-mailem na adres:  paulina.ponichtera@swiatowid.elblag.pl.

Pliki do pobrania

  • pdf

    Konkurs plastyczny | regulamin

    pobierz
  • docx

    Konkurs plastyczny | formularz zgłoszeniowy

    pobierz
  • pdf

    Konkurs plastyczny | aneks nr 1

    pobierz
  • pdf

    Gra miejska | regulamin

    pobierz
  • docx

    Gra miejska | formularz zgłoszeniowy

    pobierz
  • docx

    Gra miejska | oświadczenie

    pobierz
  • pdf

    Historyczna olimpiada | regulamin

    pobierz
  • pdf

    Historyczna olimpiada | aneks nr 1 do regulaminu

    pobierz
  • pdf

    Gra do pobrania

    pobierz

Zapisz się do newslettera