WYSTAWA MULTIMEDIALNA

Od środy, 16 sierpnia 2023 r. multimedialną wystawę „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949” można obejrzeć wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji terminu. Do zwiedzania pełnych zasobów oraz ciekawej eksploracji instalacji cyfrowej zalecane jest korzystanie z aplikacji mobilnej przy pomocy telefonów lub tabletów. Podobne zasady, dotyczące konieczności wcześniejszego umówienia się, obowiązują także w sali VR.

 

WYSTAWA „OSWOIĆ MIASTO. ŻYCIE CODZIENNE ELBLĄŻAN W LATACH 1945-1949”

Jak wyglądał Elbląg kilka dni po wyzwoleniu, kilka tygodni, kilka miesięcy? Kto i gdzie mieszkał? Jakich sprzętów używał? To pytania, na które starają się odpowiedzieć twórcy multimedialnej wystawy „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-49”. Wystawę można oglądać bezpłatnie w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Wystawa ma charakter multimedialny – do prezentacji zagadnień związanych z powojennymi losami Elbląga wykorzystane zostały stoły multimedialne, piramidy holograficzne, rzutniki, podłoga multimedialna czy makieta. Można ją zwiedzać w sposób tradycyjny, oglądając i czytając przygotowane materiały lub za pomocą aplikacji.

- Zachęcamy do korzystania z aplikacji za pomocą telefonów komórkowych, szczególnie odwiedzającą nas młodzież, ale nie tylko – mówią organizatorzy. – To zupełnie inny sposób na poznanie ekspozycji, w formie gry i zabawy przekazywana jest konkretna wiedza o Elblągu zaraz po wojnie.

Na wystawie prezentowane są archiwalne fotografie i filmy – kroniki, pokazujące Elbląg przedwojenny i podczas przejścia Armii Czerwonej, wspomnienia ludzi, którzy znaleźli się w mieście chwilę po wyzwoleniu, sprzęty, których używali elbląscy pionierzy. Jest również mapa, na której odnaleźć można nazwy ulic przedwojennych, z czasów PRL-u i obecne. Wszystko to tworzy klimat wejścia w świat sprzed niemal 80 lat i możliwość przyjrzenia się mu bliżej, dzięki nowej technologii.

Integralną częścią wystawy jest także sala do wirtualnej rzeczywistości. Za pomocą gogli do VR, można odwiedzić jeden z pierwszych zakładów fotograficznych w powojennym Elblągu i pomóc fotografowi wykonać zdjęcia w zakładzie.

 

SALA VR

Przypominamy, że dla sympatyków wirtualnej rzeczywistości Regionalna Pracownia Digitalizacji funkcjonująca w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” proponuje kilka aplikacji.

Jedna z nich nawiązuje do tematu wystawy multimedialnej i pozwala na wirtualną wizytę w powojennym atelier fotografa, gdzie można obejrzeć powojenne zdjęcia Elbląga, a także doświadczyć pracy w dawnej ciemni, miejscu wywoływania zdjęć.

Kolejna aplikacja jest propozycją wirtualnego odwiedzenia średniowiecznej wioski, w której użytkownik może postrzelać z łuku, kuszy, może także ozdobić na kole garncarskim gliniane naczynie oraz odwiedzić wirtualną galerię z obiektami z okresu średniowiecza. Galeria ta stanowi zbiór kilkudziesięciu zdigitalizowanych obiektów, które pracownia digitalizacji pozyskała w wersji cyfrowej z kolekcji ośmiu muzeów znajdujących się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Tym samym, dzięki tej aplikacji VR, użytkownik może poznać i podziwiać najciekawsze obiekty muzealne z naszego regionu.

Dzięki trzeciej aplikacji można poznać szlak pochylni na Kanale Elbląskim. Jeden z modułów tej aplikacji to wirtualny spacer z informacjami audio, dzięki którym można poznać każdą z pięciu unikatowych pochylni. Dodatkowo, aplikacja daje możliwość wirtualnego przeprowadzenia statku przez pochylnię w Buczyńcu. Użytkownik zajmuje stanowisko maszynisty i z pomocą wirtualnego instruktora, lub całkowicie samodzielnie, może wykonać wszystkie czynności, jakie w rzeczywistości wykonuje pracownik maszynowni. Scenariusz tego doświadczenia zakłada dwa zakończenia - katastrofę i upadek statku z wózków pochylni lub poprawne przeprowadzenie jednostki pływającej przez pochylnię, co oczywiście oznacza sukces doświadczającego. To doświadczenie pozwala lepiej poznać zasady pracy i funkcjonowania pochylni, a dopełnieniem tego jest kolejny moduł tej aplikacji, który pozwala na poznanie stanowiska i pracy sygnalisty, bez którego bezpieczne przeprowadzenie statków byłoby niemożliwe.

 

Wizyta w Regionalnej Pracowni Digitalizacji to propozycja dla mieszkańców i turystów.

Warto zaznaczyć, że dwie aplikacje VR posiadają wersje angielskojęzyczne.

Wstęp na wystawę oraz korzystanie z aplikacji jest bezpłatny.

 

Osoby oraz grupy zorganizowane zainteresowane odwiedzeniem wystawy lub skorzystaniem z aplikacji w sali VR w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, prosimy o kontakt: tel. 55 611 20 69; 55 611 20 84 lub mail: rpd@swiatowid.elblag.pl .

 

Zapisz się do newslettera