Będzie rozbudowa Światowida!

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o dofinansowaniu projektów złożonych do II konkursu w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wśród nich znalazł się ten dotyczący rozbudowy, przebudowy i remontu Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Przypomnijmy - budynek, w którym siedzibę ma Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu oraz teatr oddany został do użytku w 1962 roku, a więc 55 lat temu. Od 2001 roku w obiekcie przeprowadzono szereg inwestycji oraz zrealizowano projekty „miękkie”, mające na celu z jednej strony podniesienie standardu oferowanych usług kulturalnych, z drugiej ułatwienie dostępu mieszkańcom regionu do szeroko rozumianej kultury. Powstały m.in. nowe pracownie, w których prowadzone są zajęcia plastyczne, z odnowionego pomieszczenia po bibliotece utworzono Galerię „Nobilis", zmodernizowano sale kinowe oraz wyposażono budynek w windę.  

- CSE „Światowid” od lat stara się modernizować obiekt i pozyskać większe środki na rozbudowę - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor instytucji. – Nie kryjemy radości, że nasze wysiłki zostały docenione i otrzymamy dofinansowanie. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 15 milionów złotych, z czego MKiDN dofinansuje ją w wysokości ponad 10 milionów złotych.

Socrealistyczny gmach jest dziś zabytkiem minionej epoki, choć w czasach, gdy go budowano, był przedmiotem zazdrości ludzi kultury i władz w całej północno-wschodniej Polsce.

- Dzięki modernizacji obiektu uzyskamy nowe przestrzenie na działania kulturalne, a także zyskamy nowe funkcjonalności przebudowanej i wyremontowanej powierzchni – dodaje Antoni Czyżyk. - Da to możliwość rozszerzenia oferty kulturalnej CSE „Światowid” - powstanie m.in. nowa sala kina edukacyjnego, zmodernizowane zostaną pracownie do edukacji kulturalnej, a sala sportowa dostosowana zostanie do organizacji różnorodnych wydarzeń.

W planach rozbudowy znalazło się także utworzenie Centrum Aktywności Społecznej, w którym skupiona będzie działalność z zakresu arteterapii, także na rzecz seniorów i osób wykluczonych, oraz stworzenie Ośrodka digitalizacji, który w szerszym stopniu zajmie się edukacją regionalną i promocją regionu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

- Obiekt ma zostać rozbudowany o blisko 1900 metrów kwadratowych – dodaje Antoni Czyżyk. - Powstanie profesjonalnych pomieszczeń edukacyjnych i szkoleniowych sprawi,  że wyjdziemy naprzeciw oczekiwaniom uczestników kultury z regionu, kraju oraz partnerów zagranicznych, a standard oferowanych przez instytucję usług będzie porównywalny do standardów obowiązujących w  krajach Unii Europejskiej.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera