Uwolnij strych, podziel się fotką i wspomnieniami

Dom, później ośrodek, wreszcie centrum. „Światowid" w przyszłym roku skończy 50 lat, z tej okazji zaprasza wszystkich elblążan do wspólnego wspominania.

Jakie było te pół wieku? Każdy może podzielić się swoimi wspomnieniami oraz zdjęciami.

- Nie muszą to być wspomnienia z odległej przeszłości, zapraszamy również młodych, którzy opowiedzą nam o pierwszych filmach i koncertach rockowych, w których tu u nas uczestniczyli - mówi Edyta Jasiukiewicz, rzecznik prasowy „Światowida" - A może o tym z jaką niecierpliwością oczekiwali plakatów filmowych, reklamujących wchodzące nowości.

Zajęcia plastyczne, fotograficzne, filmowe i taneczne, koncert ulubionego wykonawcy, niezapomniany spektakl czy wystawa, pierwsza wizyta w kinie - z pewnością każdy elblążanin ma wspomnienia związane z tym miejscem. Ryszard Rynkowski czy Wanda Kwietniewska mówią, że to w domu kultury właśnie zarazili się pasją śpiewania. Tu też pierwsze aktorskie szlify na zajęciach teatralnych zdobywali Dominika Figurska czy Michał Lewandowski. Tu w końcu tworzył Stefan Mula.

Wielu ludzi kultury tu zaczynało swoją pracę. Także obecny dyrektor placówki, Antoni Czyżyk przy domu kultury zaczynał uczyć się tańca.

- W 2012 roku obchodzić będziemy 50-lecie działalności - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu. - Z tej okazji chcemy stworzyć jubileuszową publikację, uhonorować ludzi związanych z tym ośrodkiem oraz zaprosić mieszkańców na wspólne świętowanie.

Trwają przygotowania do obchodów 50-lecia, które przypada na 10 marca 2012 roku. Wydana ma zostać publikacja, w której osoby związane z instytucją opowiadać będą, jak ją pamiętają.

- Zapraszamy wszystkich elblążan do opowiedzenia o swoich wspomnieniach związanych ze „Światowidem" - zachęca Edyta Jasiukiewicz. - Prosimy również o opróżnienie skrzyń, szuflad, strychów i odkurzenie z pajęczyn fotografii, na których obecny jest „Światowid", i które były robione podczas zajęć, koncertów, spektakli, turniejów czy wystaw w domu kultury. Zeskanujemy je i zamieścimy w powstającej publikacji.

Zdjęcia można przynosić do „Światowida" od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00 (Pracownia Digitalizacji znajduje się na II piętrze CSE „Światowid"). Wszystkich, którzy chcieliby opowiedzieć o tym, jak wyglądał „Światowid" kiedyś zapraszamy do dzielenia się wspomnieniami w redakcji Eswiatowid, przy kawie lub herbacie i w miłej atmosferze (można wcześniej umówić się na nagranie, dzwoniąc pod nr tel. 55 611 20 50).

Zobacz również

Zapisz się do newslettera