Jedenasty sezon transmisji z The Metropolitan Opera

Kolejny sezon cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD” rozpocznie się 12 października 2019 roku transmisją jednej z operowych wizytówek Met – „Turandot” Pucciniego w reżyserii Franca Zeffirellego. Spektakl poprowadzi dyrektor muzyczny nowojorskiej sceny Yannick Nézet-Séguin. Podobnie jak w latach ubiegłych będziemy mieli przyjemność zobaczyć i usłyszeć polskich śpiewaków, biorących udział w transmitowanych spektaklach Met - w „Manon” Masseneta wystąpi Artur Ruciński, a w „Marii Stuart” Donizettiego – Andrzej Filończyk.

Transmisje na żywo z The Metropolitan Opera będzie można zobaczyć na całym świecie w ponad 70 krajach. Dzięki NAZYWOWKINACH.PL polscy widzowie obejrzą nowojorskie spektakle z udziałem największych gwiazd aż w 35 ośrodkach, w tym w Kinie Światowid w Elblągu.

 

Pięć premier w tym sezonie

Aż pięć premier znajdzie się wśród dziesięciu transmisji, które, jak co sezon, nowojorska The Metropolitan Opera zaprezentuje widzom na całym świecie w cyklu „The Met: Live in HD”. Będą to: minimalistyczny „Echnaton” Philipa Glassa w reżyserii Phelima McDermotta, który akcję transmitowanego dwa sezony temu „Così fan tutte” przeniósł na Coney Island, „Wozzeck” Albana Berga (inscenizację przygotuje William Kentridge, odpowiedzialny wcześniej za „Nosa” i „Lulu”), „Porgy i Bess” George’a Gershwina, „Agrypina” Georga Friedricha Händla i „Holender tułacz” Richarda Wagnera. Wśród wznowień królować będzie Giacomo Puccini: powróci transmitowana już do kin nowa inscenizacja „Toski”, przygotowana przez Sir Davida McVicara, tym razem z Anną Netrebko w roli tytułowej, a także „Madame Butterfly” nawiązującej to tradycji teatru japońskiego w reżyserii Anthony’ego Minghelli i „Turandot” w sławnej, ociekającej złotem inscenizacji Zeffirellego.

Przed Bożym Narodzeniem, natomiast specjalnie dla dziecięcej widowni, Met przypomni pierwszy w historii transmitowany do kin spektakl operowy – skrzący się humorem i pełen magii „Zaczarowany flet” Mozarta z 2006 roku.

Polskie nazwiska

Polską publiczność z pewnością zelektryzują dwa inne wznowienia pięknych spektakli Met: „Manon” Jules’a Masseneta i „Marii Stuart” Gaetana Donizettiego, a to za sprawą udziału w nich polskich wokalistów, barytonów Artura Rucińskiego i Andrzeja Filończyka. Ruciński, święcący tryumfy na największych scenach świata, od Londynu i Madrytu po Nowy Jork, m.in. jako hrabia di Luna w „Trubadurze”, lord Ashton w „Łucji z Lammermooru” czy Giorgio Germont, już kolejny raz powraca do Met. To będzie mój kolejny występ w Met, po Sharplessie w „Madame Butterfly” i „Germoncie” w ”La traviacie” – mówi Artur Ruciński – ale cieszę się, że tym razem będzie go też mogła obejrzeć publiczność w kinach na całym świecie i oczywiście w Polsce. Serdecznie wszystkich zapraszam i pozdrawiam polskich widzów.

Drugi z polskich artystów dopiero zadebiutuje w Nowym Jorku. Występ w „Marii Stuart” będzie moim pierwszym w The Metropolitan Opera – mówi 24-letni baryton Andrzej Filończyk, który dał się już poznać publiczności londyńskiej Royal Opera House Covent Garden czy moskiewskiego Teatru Bolszoj. – Met to spełnienie marzeń każdego śpiewaka. Pojawię się tam u boku Diany Damrau, z którą już śpiewałem w tym dziele w Zurychu. Miło mi również, że spektakl z moim udziałem będzie transmitowany do kin na całym świecie, w tym do Polski. A zatem do zobaczenia na wielkim ekranie!

Największe gwiazdy światowej wokalistyki

Jak zwykle w transmisjach pojawią się największe gwiazdy światowej wokalistyki: Plácido Domingo, Joyce DiDonato, Anna Netrebko, Jamie Barton, Kate Lindsey, Diana Damrau, Bryn Terfel, Christine Goerke, Michael Fabiano, Peter Mattei, Anja Kampe i wielu innych.

 

Od 2006 roku, dzięki transmisjom spektakli w jakości HD & DD Surround, w których nowojorska Met jest pionierem, ponad 25 milionów widzów obejrzało na żywo ponad 130 przedstawień – od klasyki po dzieła współczesne. Dzięki satelitarnemu przekazowi każdy spektakl ogląda jednocześnie średnio 350.000 melomanów zgromadzonych na widowniach ponad 70 krajów świata. Realizatorzy transmisji tradycyjnie już zadbają o dodatkowe atrakcje: wywiady z artystami, wizyty za kulisami, w pracowniach teatralnych czy na próbach do kolejnych spektakli. Pomysłodawcą i głównym producentem cyklu jest Peter Gelb, dyrektor generalny Met. W Polsce spektakle transmitowane są z polskimi napisami.

 

W tym roku Mecenasem elbląskich transmisji z The Metropolitan Opera jest Grupa LOTOS.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera