Ostatni Mistrzowie Kultury Ludowej 2009

W ramach projektu został zaprezentowany i udokumentowany aktualny stan dziedzictwa kultury ludowej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i byłego województwa elbląskiego, a w szczególności najciekawsi i najważniejsi twórcy ludowi - „ostatni mistrzowie".

Odbyły się spotkania „mistrzów" z młodzieżą oraz szkolenia z zakresu ochrony i promocji kultury tradycyjnej oraz promocji samych twórców. Powstał również cykl materiałów filmowych, scenariusze lekcji dla trzech typów szkół - szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej oraz mini-galeria sztuki ludowej.

***

Projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

                   

Organizator: Centrum Spotkań Europejskich Światowid, współorganizator: stowarzyszenie Jantar

      

Współorganizatorzy i współpartnerzy przedsięwzięcia: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Iławskie Centrum Kultury oraz Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Pomocy udzielił Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

         

Honorowy patronat: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek ProtasPatroni medialni: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa www.portEl.pl , Telewizja Elbląska i portal kulturaludowa.pl

* * *

Ostatni mistrzowie kultury ludowej - materiały edukacyjne i informacyjne do pobrania!

Zapraszamy do lektury - i do pobrania - scenariuszy lekcji szkolnych na temat kultury ludowej, jej dziedzictwa i konieczności ochrony, a także katalogu i ulotki, które powstały dzięki projektowi Ostatni mistrzowie kultury ludowej.   

Scenariusze lekcji oraz materiały pomocnicze dla nauczycieli i uczniów przygotowały etnografki i etnolożki: dr Anna Brzezińska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Alicja Janiak z Elbląga, Elżbieta Kaczmarek z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Grażyna Komorska z Elbląga i Angelika Rejs z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Materiały są do pobrania (format PDF) na Portalu Kulturalnym Warmii i Mazur www.eswiatowd.pl - pod adresem: http://eswiatowid.pl/index.php?page=news&ShowOne=3994

Ważnym uzupełnieniem scenariuszy - oraz lekcji i spotkań, które - jak mają nadzieję organizatorzy - będą przeprowadzane na ich podstawie, są reportaże o twórcach ludowych. Można je znaleźć na naszym portalu. Ich bohaterami są:

- pochodząca z Kurpi Zielonych Anna Bałdyga z Mazuchówki - tkactwo i plastyka obrzędowa

- garncarz Adam Kuźma z Giżycka

- urodzony na Lubelszczyźnie rzeźbiarz Stanisław Suska ze Sztutowa

- Maria Kwaśniewska z Dąbrowy pod Bartoszycami, która odtwarza słynne czepce warmińskie

- rzeźbiarze z Iławy: Jan Kowalski i jego zięć Marek Kałuża  

- Waldemar Majcher, który specjalizuje się w malarstwie na szkle

- Aleksandra Charko z Nowotek pod Elblągiem, która tworzy ukraińską wyszywankę i pisanki 

Warto także obejrzeć materiał filmowy na temat współczesnego oblicza kultury ludowej na Warmii, Mazurach, Żuławach i Powiślu oraz całego programu Ostatni mistrzowie kultury ludowej.

Zapisz się do newslettera