Kultura moim żywiołem – odcinek 1. Morze
Organizator: Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” w Elblągu
Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego „Rozwój inicjatyw lokalnych” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Celem zadania jest pobudzenie kulturalnych inicjatyw lokalnych związanych z aktualną problematyką społeczną mieszkańców Elbląga, którzy aktywnie uczestniczą w debacie na temat pomysłu przekopania kanału przez Mierzeję Wiślaną, dzięki czemu Elbląg stałby się miastem portowym z otwartym dostępem do Morza Bałtyckiego. Realizacja projektu uświadomi jego uczestnikom, że decyzja w tej sprawie wpłynie nie tylko na sferę gospodarczą i turystyczną miasta, ale również kulturalną. Adresaci programu zostaną wyposażeni w umiejętność interpretacji dzieła sztuki w odniesieniu do szerokiego kontekstu kulturowego i społecznego.
Projekt „Kultura moim żywiołem – odcinek 1. Morze” jest przedsięwzięciem prezentującym różne obszary sztuki: muzyka, film, literatura, fotografia, taniec nawiązujące do tego samego motywu – motywu wody. Całość ukazuje, w jaki sposób różne dziedziny sztuki korespondują ze sobą, a zarazem, jak różne środki wyrazu artystycznego realizują wspólny archetyp.
W roku 2008 Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” realizować będzie kolejne odsłony tego cyklu pn. „Ogień”, „Ziemia”, „Powietrze”.
Działania projektowe
Wystawa zdjęć podwodnych Dariusza Sepioło
Dariusz Sepioło należy do światowej czołówki fotografów, specjalizujących się w zdjęciach podwodnych. Od lat podróżuje po wszystkich kontynentach, nie rozstając się z aparatem fotograficznym. Jest laureatem prestiżowych konkursów fotograficznych organizowanych m.in. w Moskwie, Singapurze, Nowym Yorku oraz przez National Geographic, a także współzałożycielem magazynu o nurkowaniu „Wielki Błękit”. Artysta większość czasu spędza pod wodą, odwiedzając najpiękniejsze miejsca nurkowe świata i utrwalając niezwykłe obrazy z podwodnego życia. Jego największą fascynacją są wraki i pełen przedziwnych stworzeń makroświat. Pod wodą spędził ponad 1000 godzin. Nurkował na najpiękniejszych rafach koralowych na ziemi. Różnorodność, niepowtarzalność i kolory podwodnego świata prezentują prace autora zrobione w: Australii, Papui Nowej Gwinei, Indonezji, Malezji, Meksyku, Egipcie, Sudanie, Tajlandii na Karaibach i Malcie. Wystawę autorstwa Dariusza Sepioły pn. „Wielki błękit” można oglądać w elbląskim Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” od 15 listopada do 6 grudnia 2007 roku.
Dariusz Sepioło na wernisażu wystawy w Elblągu
Bal piracki z zespołem „Zejman & Garkumpel”
Hej! Ho! Żagle staw!Ciągnij linę i się baw!
Razem z zespołem Zejman & Garkumpel na Balu Piratów bawiło się 320 dzieci z elbląskich szkół podstawowych. Szantymeni nauczyli młodych żeglarzy piosenek ze swej najnowszej płyty pt. „Do czego służy woda?”. Mali piraci byli również zapraszani na scenę i brali udział w konkursach, w których mogli wykazać się wiedzą na temat żeglarskiego fachu. W przerwach między prezentacjami muzycznymi lider zespołu – Mirek „Koval” Kowalewski raczył publiczność opowieściami o życiu marynarzy. Zabawa była przednia! Dla dorosłych widzów tego samego dnia wystąpił zespół The Rozmish z Kościerzyny. W części pierwszej koncertu zagrano folkowe przeboje kaszubskie w nowoczesnych aranżacjach rockowych, a w części drugiej tradycyjne piosenki żeglarskie.
Konkurs plastyczny „Kultura moim żywiołem”
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGOPlakat pt.: KULTURA MOIM ŻYWIOŁEM
I Postanowienia ogólne1. Organizatorem konkursu jest Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” z siedzibą przy Pl. Kazimierza Jagiellończyka 1 w Elblągu. 2. Konkurs przebiega w trzech etapach:• do 21 listopada - nadsyłanie konkursowych prac• do 23 listopada - wyłonienie laureatów konkursu• 28 listopada – uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu oraz projekcja filmowa dla klas laureatów (kino „Światowid”, godz. 9.00).II Uczestnictwo w konkursie1. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych.2. Prace nadesłane na konkurs powinny być wykonane indywidualnie.3. Forma nadesłanych prac – plakat inspirowany tematem „Kultura moim żywiołem”. Technika pracy dowolna, format pracy – minimum A3, maksimum – nieograniczone.4. Każdy uczestnik może zgłosić na konkurs tylko jedną pracę. Praca powinna zostać podpisana (imię, nazwisko, wiek, szkoła, klasa, numer telefonu).5. Prace muszą zostać dostarczone do organizatora konkursu do 21 listopada do godziny 16.00 listownie lub osobiście na adres:Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid”Pl. K. Jagiellończyka 182-300 ElblągZ dopiskiem: „Kultura moim żywiołem”.III Wyłonienie laureatów konkursu1. Nadesłane prace oceni profesjonalne jury w składzie:- przedstawiciel CKiWM „Światowid”- plastyk- historyk sztuki 2. O wynikach konkursu organizator powiadomi 23 listopada telefonicznie oraz za pośrednictwem strony internetowej: www.swiatowid.elblag.pl.3. Nagrody w konkursie:Dziesięciu laureatów konkursu (wraz ze swoimi klasami) zostanie zaproszonych na bezpłatną projekcję filmów: „Patrol”, „Wycieczkowicze”, „Piraci z Karaibów”, „Habana Blues”, które odbędą się w dn. 27-28.11.2007r. w Kinie „Światowid”.
Wyniki konkursu plastycznego „Kultura moim żywiołem”
I miejsce: Ewelina KotulskaGimnazjum nr 1, klasa III b (opiekun: Dorota Krajewska)II miejsce: Angelika GdaniecGimnazjum nr 1, klasa III b (opiekun: Dorota Krajewska)III miejsce: Agata SudołGimnazjum im. Powstańców Listopadowych w Gronowie Elbląskim, klasa II c
WYRÓŻNIENIAAngelika KowalskaGimnazjum im. Powstańców Listopadowych w Gronowie Elbląskim, klasa II bMarta DomżalskaGimnazjum nr 3, klasa III a (opiekun: Barbara Marcinkiewicz)
Natalia Kabłasz, Anna Kamińska, Kornelia Konopska, Justyna Maciejewska, Tomasz Romanowicz, Weronika Szmigielska, Mariola Wiśniewska, Natalia Chełstowska, Anna Warcholak, Joanna Jakowicka, Kamila Babiak, Ewelina Babiak, Żaneta Rydzewska, Justyna Wierzbicka, Paulina Kubiak, Angelina RymszaGimnazjum w Dobrym (opiekun: Anna Więckowska)
Laureaci konkursu plastycznego
Seminarium „Motywy morskie w sztuce”
Seminarium odbyło się 16 listopada w kinie Światowid. W roli ekspertów wystąpili: pianistka-muzyk, historyk sztuki – pracownik elbląskiej Galerii El oraz filolog polski). Zaproszeni goście przygotowali prelekcje na następujące tematy:
- „La Mer” Claude'a Debussy'ego – pejzaż malowany dźwiękami (Opowieść o francuskim kompozytorze i impresjonizmie w muzyce)
- Ideologia i moralistyka. Związki międzyobrazowe w nowożytnym malarstwie holenderskim(Punktem wyjściem rozważań był obraz Gabriela Metsu „Kobieta czytająca list”. Prelekcja stanowiła próbę odpowiedzi na pytanie: gdzie są mężczyźni na tych obrazach? Czy faktycznie rzeczą męską jest być daleko, a kobiecą wiernie czekać?)
- Mit uniwersalny w twórczości Josepha Conrada (Cel wykładu: nowatorskie spojrzenie na prozę Conrada z perspektywy mityczno-religijno-symbolicznej. Poszukiwanie kontekstu mitycznego w strukturze, czasie i przestrzeni powieściowej, a także w doświadczeniu bohaterów na przykładzie utworów „Tajfun”, „Smuga cienia” oraz „Murzyn z załogi Narcyza”).
W sumie w ramach projektu „Kultura moim żywiołem” zrealizowano 7 wydarzeń kulturalnych, w których udział wzięło 950 widzów z Elbląga i okolic. W roku 2008 zapraszamy na kolejne odsłony cyklu zatytułowane „Woda”, „Ziemia”, „Powietrze”.