Cała naprzód ku nowej przygodzie 2007

 

Cała naprzód ku nowej przygodzie! - wyprawa dzieci niewidzących do świata literatury

Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Promocja czytelnictwa ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Adresatami programu są niewidome i niedowidzące dzieci z całej Polski - uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Wyprawa ma służyć:- promocji czytelnictwa wśród  dzieci niewidomych i słabo widzących- prezentacji nowoczesnych technik umożliwiających kontakt osób niewidomych z literaturą oraz innymi dziedzinami sztuki (audiodeskrypcja, zapis cyfrowy itp.)- inspirowaniu dzieci niewidomych do rozwoju własnej twórczości literackiej.

Zaproszenie na wyprawę do świata literatury wystosował sam profesor Ambroży Kleks - bohater bajki Jana Brzechwy. Pan profesor wysłał do szkół w całej Polsce list. Jego treść została rónież opublikowana na stronie internetowej Polskiego Związku Niewidomych:

Czołem Dzieciaki!Nazywam się Ambroży Kleks – jestem wybitnym profesorem i założycielem dziecięcej Akademii Pana Kleksa. Akademia znajduje się w samym końcu ulicy Czekoladowej – głównej ulicy bajkowej krainy, do której chciałbym Was zaprosić. Moi uczniowie uczestniczą na co dzień w szalonych lekcjach kleksografii. Wspólnie uczymy się, bawimy i odwiedzamy sąsiednie bajki. Zastanawiacie się pewnie, jak to możliwe… Otóż wyobraźcie sobie, że gmach naszej Akademii otoczony jest wysokim murem. W tym murze mieszczą się jedna obok drugiej żelazne furtki, pozamykane na małe srebrne kłódeczki. Wszystkie wejścia prowadzą do rozmaitych bajek. Na każdej furtce znajduje się tabliczka z napisem wskazującym, do której bajki prowadzi. Tym sposobem moi uczniowie odwiedzili już wszystkie bajki pana Andersena, braci Grimm, bajkę o dziadku do orzechów, o rybaku i rybaczce, o wilku, który udawał żebraka, o sierotce Marysi i krasnoludkach, o Kaczce Dziwaczce i wiele, wiele innych.

Was również zapraszam do odwiedzin naszego bajkowego świata. Akademia Pana Kleksa oczekuje na Wasze przybycie w dniach 26-29 października 2007 r. Niestety, nie mogę ugościć wszystkich jednocześnie. Dlatego ogłaszam Konkurs Literacki pt. „MÓJ PRZYJACIEL”. Jego laureaci otrzymają zaproszenie do uczestnictwa w trzydniowej wyprawie do świata literatury. Zatem piszcie, wygrywajcie i przyjeżdżajcie do Elbląga!

Ambroży Kleks

Ogólnopolski konkurs literacki "Mój przyjaciel" - regulamin

I. Postanowienia ogólne:

1. Organizatorem konkursu jest Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” z siedzibą w Elblągu, przy pl. K. Jagiellończyka 12. Konkurs przebiega w kilku etapach:- do 10 października 2007: nadsyłanie konkursowych prac- do 13 października 2007: wyłonienie 10 finalistów ogólnopolskiego konkursu- 26-29 października 2007: uczestnictwo 10 finalistów w programie „Cała naprzód ku nowej przygodzie…” – finał konkursu literackiego.

II. Uczestnictwo w konkursie

1. Konkurs adresowany jest do niewidzących i niedowidzących dzieci i młodzieży szkolnej w wieku od 7 do 16 lat z całej Polski2. Prace nadesłane na konkurs muszą być pracami własnymi3. Forma nadesłanych prac: wiersz lub opowiadanie (maksymalnie 3 strony znormalizowanego maszynopisu) inspirowane tematem konkursowym: MÓJ PRZYJACIEL4. Każdy uczestnik może w danej kategorii konkursowej (wiersz, opowiadanie) zgłosić  tylko jedną pracę. Każda praca musi zostać podpisana (imię i nazwisko autora, wiek, szkoła, klasa, nr telefonu, imię i nazwisko opiekuna/nauczyciela)5. Prace muszą zostać nadesłane do organizatora konkursu do 13 października 2007, do godz. 16.00 listownie lub mailowo na adres:

Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid”pl. K. Jagiellończyka 182-300 Elbląg

mail: jedrzej.rusinski@swiatowid.elblag.pl

dopisek na kopercie lub tytuł maila: KONKURS LITERACKI

III. Wyłonienie laureatów konkursu

1. Nadesłane prace oceni profesjonalne jury w składzie: - przedstawiciel CKiWM „Światowid” - dziennikarz, filolog polski - autorka literatury dziecięcej

2. Jury wybierze 10 finalistów konkursu – ich lista zostanie opublikowana 14 października 2007 na stronie internetowej www.swiatowid.elblag.pl. O wynikach konkursu osoby zakwalifikowane do finału oraz ich opiekunów  powiadomimy także telefonicznie, mailowo i listownie.

3. Nagrody w konkursie:- wyróżnienia – dyplomy - 10 nagród – zaproszenia do finałowego etapu konkursuFinałowy etap pt.  „Cała naprzód ku nowej przygodzie…” zrealizowany zostanie w  Elblągu, w dn. 26-29.X.2007. Podczas spotkania w Elblągu 10 finalistów zaprezentuje swoje utwory publiczności i profesjonalnemu jury, które wyłoni ostatecznych zwycięzców konkursu. Nagrodzone utwory zwycięzcy konkursu nagrają w profesjonalnym  studiu radiowym. Płyta z nagraniem rozesłana zostanie do szkół i ośrodków szkolno-wychowawczych.

Rozstrzygnięcie konkursu literackiego

Decyzją jury konkursu litearckiego "Mój przyjaciel" zaproszenie do Elbląga otrzymały następujące osoby:

1. Adrian Wesołowski, Łódź2. Mateusz Dąbrowski, Łódź3. Wiktor Sucharzewski, Łódź4. Magdalena Cybul, Łódź5. Marta Ziętara, Łódź6. Justyna Jóźwik, Łódź7. Linda Rojewska, Łódź8. M. Cyganik, Kraków9. Bartosz Godzwoń, Kraków10. Monika Mroczek, Kraków

A oto fragment jednego z nagrodzonych wierszy autorstwa 12-letniego Adriana z Łodzi:

Nie wymagam bardzo wieleMoi drodzy przyjaciele.

Muszę jednak wam powiedzieć:„Nie zobaczę was oczami,Tylko swym dotykiem.Tak jak kartkę nasyconą mymi łzamiI małymi kropeczkami”

Mej gitarze za melodię więc dziękuję.W mojej szkole ja przyjaciół już znajduję.Me życzenia się spełniająŁzy w przyjaciół się zmieniają.

WYPRAWA DO ŚWIATA LITERATURYELBLĄG, 26-29 PAŹDZIERNIKA 2007

Dzień 1 Cisza morska

W celu wzajemnego zapoznania się uczestnicy programu wzięli udział w grach integracyjnych prowadzonych przez doświadczonych pedagogów. Młodzi literaci szybko się zaprzyjaźnili, opowiedzieli o swoich zainteresowaniach, talentach i upodobaniach.

 

Wieczorem profesjonalnemu jury oraz czterdziestosobowej publiczności zaprezentowali własne wiersze i opowiadania. Komisja oczarowana talentem i wyobraźnią literacką dzieci wszystkim finalistom jednogłosnie nagrodziła I miejscem. Ponadto przyznano 5 wyróżnień dla Adriana Wesołowskiego, Mateusza Dąbrowskiego, Bartosza Godzwonia, Wiktora Sucharzewskiego i Lindy Rojewskiej.

 

Ten emocjonujący dzień podsumowaliśmy warsztatem literackim przeprowadzonym przez Marlenę Szwemińską - autorkę książki "Elbląg i okolice. Wyprawa w dawne czasy". Uczestnicy warsztatu mogli przenieść się do epoki średniowiecza i za pomocą dotyku  poznać narzędzia, instrumenty oraz ozdoby mieszkańców osady Truso.

Dzień 2Rejs z Panem Kleksem

W sobotę uczestnicy programu zostali zaproszeni na wycieczkę nad morze i spacer po plaży w Stegnie. Dzięki pięknej pogodzie udało się zrobić mnóstwo zdjęć, a także zebrać sporo morskich skarbów, czyli muszelek i bursztynów. 

Po południu dzieci wzięły udział w cyklu warsztatów artystycznych: ceramicznym i muzycznym. Zajęcia ceramiczne stanowiły okazję do wykonania rzeźby według własnego pomysłu. Z kolei spotkanie z członkami zespołu Kapela Drewutnia pozwoliło wprowadzić słuchaczy w klimat folkowy, który na dobre zapanował podczas wieczornego koncertu. Po tej muzycznej uczcie uczestnikom projektu wręczono dyplomy i nagrody za udział w konkursie literackim.

 

Dzień 3Pożegnanie z przygodą

Pracowity ranek... spotkanie w studiu radiowym redakcji eSwiatowid. Pod opieką pani redaktor naczelnej finaliści konkursu nagrali swe prezentacje literackie. Nagrane wiersze i opowiadania znajdą się na płycie promującej projekt, która rozesłana zostanie do ośrodków szkolno-wychowawczych zajmujących się edukacją dzieci niewidzących.

 

Największą niespodzianką programu niedzielnego było spotkanie z Krzysztofem Szubzdą z Białegostoku - aktorem i dziennikarzem, ekspertem w dziedzinie audiodeskrypcji. Audiodeskrypcja jest nowoczesną techniką umożliwiajacą osobom niewidzącym kontakt ze sztukami wizualnymi i m.in. uczestnictwo w projekcji filmowej. Specjalnie dla uczestników programu "Cała naprzód..." Krzysztof Szubzda przygotował narrację do filmu "Shrek 3", dzięki czemu dzieci wzięły udział w ekscytujących przygodach zielonego ogra. Tego dnia spotkały się również z bohaterem elbląskiej legendy - Piekarczykiem, którego rzeźba zdobi elbląską starówkę.

A oto wybrane cytaty z wyróżnionych przez jury utworów literackich:

Gdy smutek nas spowija W zwątpienie i niepewność,Trudno zrozumieć, przewidziećToczące się wydarzenia (Bartosz Godzwoń)

Rozpłakałem się i wtedy usłyszałem, jakby koń powiedział do mnie: „Dziękuję”. Nie wiem, jak to się działo, ale go rozumiałem. (Mateusz Dąbrowski)

Nie zobaczę was oczami,Tylko swym dotykiem.Tak jak kartkę nasyconą mymi łzamiI małymi kropeczkami…(Adrian Wesołowski)

O taką przyjaźń należy dbać jak o najdelikatniejszą roślinę. Pielęgnować ją i chronić przed zniszczeniem. (Wiktor Sucharzewski)

Natalia myślała zawsze, że przyjaciółkę można znaleźć tylko w swoim wieku, ale teraz, gdy odkryła  prawdziwą przyjaźń, dotarło do niej, że się myliła. Teraz wiedziała, że przyjaźń z Janem i panią Marią, to jest to, czego szukała. Bez znaczenia były różnice wieku i pochodzenia – liczyło się tylko dobre serce i wrażliwość. (Linda Rojewska)

Zobacz także reportaż filmowy pt. "Dotykanie świata"http://eswiatowid.pl/?page=news&ShowOne=1598

Zapisz się do newslettera