Projekt EmoSeniors – Emotional Support and Management for Seniors
Okres realizacji: 01.01.2022 – 30.06.2024
Akcja: Partnerstwa współpracy w sektorze edukacji dorosłych, Program Erasmus+
Budżet: 307.409,00 euro
Lider projektu: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu (Polska)
Partnerzy: Indepcie Sca (Hiszpania), Association of Young Psychologists in Bulgaria "4th April" (Bułgaria), Eesti People to People (Estonia), Igor Vitale International srl (Włochy), Innovation Frontiers IKE (Grecja).
O idei projektu:
Starzejąca się populacja to nie tylko globalny trend demograficzny, ale także wyzwanie społeczne, z którego coraz bardziej zdają sobie sprawę kraje europejskie, w tym Polska. Dodatkowo pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwypukliła potrzebę wsparcia dla seniorów. W odpowiedzi na te wyzwania Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, we współpracy z partnerami zagranicznymi z Hiszpanii, Bułgarii, Estonii, Grecji i Włoch zrealizowało projekt „Emotional Support and Management for Seniors” dedykowany seniorom i ich opiekunom. Jego celem było opracowanie rozwiązań i narzędzi, również multimedialnych, aktywizujących seniorów i wspomagających ich opiekunów w komunikacji z seniorami oraz poprawa indywidualnego postrzegania procesu starzenia się i sposobu, w jaki osoby starsze mogą przystosować się do zmieniających się okoliczności.
Dzięki wypracowanym rozwiązaniom seniorzy będą dużo łatwiej potrafili regulować swoje stany emocjonalne, aby poprawić swój dobrostan psychiczny i fizyczny.
W ramach projektu powstały cztery różne „narzędzia” pozwalające doskonalić swoje umiejętności emocjonalne. Dwa z nich są skierowane bezpośrednio do opiekunów osób starszych (głównych beneficjentów projektu) – są to: narzędzie do samooceny umiejętności emocjonalnych (self-evaluation tool) oraz program szkoleniowy (wydany w formie podręcznika), który ma zwiększyć ich teoretyczne i praktyczne kompetencje do radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi w codziennej pracy z osobami starszymi. Oprócz tego powstały: gra planszowa Emo-island (Wyspa emocji) oraz wersja mobilna gry planszowej. Wszystkie powstałe narzędzia oraz gra są bezpłatne.
Projekt EmoSeniors nie tylko udowodnił swoją potrzebność, ale także pokazał, jak istotną rolę odgrywa dobrostan psychiczny zarówno wśród seniorów jak i ich opiekunów. Dzięki zaangażowaniu i współpracy międzynarodowej „Światowid” w Elblągu otworzył nowe możliwości dla osób starszych, umacniając ich poczucie wspólnoty i wsparcia. Jego rezultaty nie tylko inspirują, ale i zobowiązują do dalszych działań na rzecz seniorów w Polsce i za granicą.
--- --- --- ---
Działania w ramach projektu:
Międzynarodowe Spotkanie Projektowe, 3-4.02.2022, Elbląg (Polska)
W dniach 3-4 lutego 2022 r., w Elblągu odbyło się pierwsze Międzynarodowe Spotkanie Projektowe, które jednocześnie stanowiło kick-off meeting projektu. Organizatorem spotkania było Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu – lider projektu. W spotkaniu brali udział przedstawiciele organizacji uczestniczących w projekcie: INDEPCIE SCA (Hiszpania), Association of Young Psychologists in Bulgaria "4th April" (Bułgaria), Igor Vitale International srl (Włochy), Eesti People To People (Estonia).
Podczas dwudniowego spotkania rozmawialiśmy o naszych wzajemnych potrzebach w zakresie wsparcia osób pracujących z seniorami jak i samych seniorów, o doświadczeniu i umiejętnościach, którymi możemy się wymienić. Omówiliśmy też szczegóły dalszej realizacji projektu: zadania, harmonogram, promocję i ewaluację.
Wstępnie zaplanowany również został termin drugiego międzynarodowego spotkania, na którym wspólnie podsumujemy działania realizowane we wszystkich krajach. W przerwach pokazaliśmy naszym gościom wybrane miejsca w Elblągu: Stare Miasto, Centrum Sztuki Galerię El oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
Część dyskusji została również poświęcona rezygnacji partnera z Francji i możliwościach poszukiwania nowego partnera, który będzie umiał wypełnić przypisane mu w projekcie zadania.
--- --- --- ---
Międzynarodowe Spotkanie Projektowe, 29-30.06.2022, Tallinn (Estonia)
W dniach 29-30 czerwca 2022 r., w Tallinnie odbyło się drugie Międzynarodowe Spotkanie Projektowe. Organizatorem spotkania było Eesti People to People. W spotkaniu brali udział przedstawiciele organizacji uczestniczących w projekcie: CSE Światowid w Elblągu (Polska), INDEPCIE SCA (Hiszpania), Association of Young Psychologists in Bulgaria "4th April" (Bułgaria) - wirtualnie, Igor Vitale International srl (Włochy), Eesti People To People (Estonia), Innovation Frontiers (Grecja) - wirtualnie.
Podczas dwudniowego spotkania przede wszystkim skupiliśmy się na działaniach związanych z Rezultatem nr 1 – Emoseniors Self-evaluation tool. Dokonaliśmy pomiędzy partnerami podziału 12 najważniejszych trudności emocjonalnych z jakimi mierzą się na co dzień w swojej pracy opiekunowie osób starszych. Podział ten był niezbędny do dalszego opracowywania self-evaluation tool przez każdego z partnerów. Partner hiszpański, który jest liderem Rezultatu nr 1 zaproponował również nowy harmonogram realizacji Rezultatu, ponieważ pierwsza część zadań zajęła partnerom więcej czasu niż było to zaplanowane w związku z tym pojawiła się konieczność wydłużenia okresu realizacji Rezultatu nr 1.
Ponadto omówiliśmy też szczegóły dalszej realizacji projektu: zadania, harmonogram, promocję i ewaluację.
Wstępnie zaplanowany również̇ został termin kolejnego międzynarodowego spotkania, które jest zaplanowane w grudniu w Grecji. W trakcie pobytu wzięliśmy również udział w wizycie studyjnej w Miejskim Wydziale Opieko Zdrowotnej i Społecznej, podczas której poznaliśmy systemy opieki oferowane seniorom w Tallinnie i Estonii. Poznaliśmy również ciekawe przykłady działań włączających osoby starsze i niepełnosprawne w życie społeczne i życie miasta.
--- --- --- ---
Międzynarodowe Spotkanie Projektowe, 30.11 – 01.12.2022, Ateny (Grecja)
W dniach 30 listopada – 1 grudnia 2022 r, w Atenach odbyło się trzecie Międzynarodowe Spotkanie Projektowe. Organizatorem spotkania był grecki partner Innovation Frontiers IKE. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji uczestniczących w projekcie: CSE Światowid w Elblągu (Polska), INDEPCIE SCA (Hiszpania), Association of Young Psychologists in Bulgaria "4th April" (Bułgaria), Igor Vitale International srl (Włochy), Eesti People To People (Estonia) oarz gospodarze Innovation Frontiers (Grecja).
Podczas dwudniowego spotkania przede wszystkim skupiliśmy się głównie na działaniach związanych z Rezultatem nr 2 – Emoseniors training system.
Wcześniej jednak przedstawiciele INDEPCIE dokonali prezentacji Rezultatu Projektu 1; przedstawili cele i grupy docelowe Rezultatu Projektu oraz wyniki, które wszyscy partnerzy otrzymali z ankiet przeprowadzonych na poziomie krajowym.
Zdecydowano, że narzędzie do samooceny, które zostało stworzone dla PR1, zostanie ponownie ocenione przez organizacje eksperckie – Igor Vitale International srl oraz Stowarzyszenie Młodych Psychologów w Bułgarii „4 kwietnia” w celu zagwarantowania jego użyteczności dla kolejnych użytkowników końcowych.
Przedstawiciele włoskiego partnera Igor Vitale International srl omówili postępy w realizacji rezultatów Projektu nr 2 oraz główne punkty, które musiały zostać zrealizowane przez wszystkich partnerów w ramach utworzonych przez nich modułów w 12 różnych obszarach (3 moduły/2 obszary na partnera).
Drugiego dnia partnerzy z Bułgarii (lider PR3), przedstawili główne aspekty dotyczące PR3, które obejmowały wszystkie aspekty tworzenia gry planszowej skierowanej do seniorów i ich opiekunów. Lider rezultatu zobowiązał się do przekazania partnerom wytycznych, zaktualizowanego harmonogramu oraz przydatnych informacje na temat grywalizacji i sposobu, w jaki gra będzie ewoluować.
Partnerzy ustalili terminy kolejnych Międzynarodowych Spotkań Projektowych – zdecydowano, że zamienione zostaną dwa ostatnie spotkania -jako kolejne odbędzie się spotkanie w Hiszpanii w miejsce planowanego w Bułgarii, z kolei spotkanie w Bułgarii będzie spotkaniem wieńczącym realizację projektu.
--- --- --- ---
Międzynarodowe Spotkanie Projektowe, 12-13.09.2023, Cordoba (Hiszpania)
Dwudniowe spotkanie parterów poświęcone było przede wszystkim działaniom związanym z Rezultatem nr 3 - Emosenior Board Game i 4 - Digital toolkit. Organizatorem spotkania był hiszpański partner INDEPCIE. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji uczestniczących w projekcie: CSE Światowid w Elblągu (Polska), Association of Young Psychologists in Bulgaria "4th April" (Bułgaria), Igor Vitale International srl (Włochy), Eesti People To People (Estonia) Innovation Frontiers (Grecja).
Przedstawiciele Association of Young Psychologists in Bulgaria "4th April" - organizacji, która była liderem rezultatu nr 3 omówili postępy prac nad grą planszową (do tej porty wszyscy partnerzy opracowali scenariusze gry) i omówili wytyczne dotyczące fazy pilotażowej gry. W trakcie spotkania i po konsultacjach z greckim partnerem, który był odpowiedzialny za adaptację gry w formie cyfrowej, wszyscy partnerzy uzgodnili, że Rezultatem nr 4 - Digital toolkit powinna być aplikacja mobilna (zaadaptowana gra planszowa), ponieważ więcej seniorów korzysta z komórki niż z przeglądarki dlatego gra w formie aplikacji mobilnej będzie dla nich bardziej dostępna niż w formie przeglądarki internetowej.
W dalszej części spotkania omówiono postępy we wdrażaniu projektu, plany na upowszechnianie rezultatów oraz działania na ostatni rok realizacji projektu. Ustalono również nowe terminy realizacji poszczególnych etapów wdrażania projektu, ponieważ wystąpiły opóźnienia w realizacji poszczególnych działań, co jednak nie miało wpływu na osiągnięcie zaplanowanych rezultatów.
--- --- --- ---
Międzynarodowe Spotkanie Projektowe, 21-22.06.2024, Sofia (Bułgaria)
Było to ostatnie międzynarodowe spotkanie zespołu projektowego. Organizatorem spotkania było Association of Young Psychologists in Bulgaria "4th April". W spotkaniu wzięli udział wszyscy partnerzy z wyjątkiem Hiszpanii, której przedstawiciel wziął udział w spotkaniu w formie on-line. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji uczestniczących w projekcie: CSE Światowid w Elblągu (Polska), Association of Young Psychologists in Bulgaria "4th April" (Bułgaria), Igor Vitale International srl (Włochy), Eesti People To People (Estonia) Innovation Frontiers (Grecja).
Podczas spotkania omówiono wszystkie osiągnięte do zaplanowania rezultaty:
Rezultat nr 1: Self evaluation tool
Rezultat nr 2: Trening system for caregivers
Rezultat nr 3: Board gamer for elder
Rezultat nr 4: Digital toolkit.
Partnerzy dokonali krótkiej ewaluacji osiągniętych rezultatów, wskazano, że opracowana gra planszowa bardzo pomaga otwierać się seniorom na mówienie o swoich emocjach i przeżyciach. Podobne doświadczenia mieli partnerzy z testowania aplikacji mobilnej i korzystania z niej przed użytkowników końcowych (seniorów i ich opiekunów lub osób towarzyszących). Partnerzy podzielili się także wrażeniami z przeprowadzenia wydarzeń upowszechniających rezultaty. Podjęto również dyskusję na temat dalszej promocji materiałów powstałych w trakcie realizacji projektu i dotarciu z nimi do jak największego grona osób.
--- --- --- ---
Spotkanie upowszechniające rezultaty, 18.06.2024, Elbląg (Polska)
W dniu 18 czerwca br. odbyło się spotkanie upowszechniające rezultaty projektu „𝐸𝑚𝑜𝑡𝑖𝑜𝑛𝑎𝑙 𝑆𝑢𝑝𝑝𝑜𝑟𝑡 𝑎𝑛𝑑 𝑀𝑎𝑛𝑎𝑔𝑒𝑚𝑒𝑛𝑡 𝑓𝑜𝑟 𝑆𝑒𝑛𝑖𝑜𝑟𝑠”.
W spotkaniu wzięli udział opiekunowie seniorów, przedstawiciele instytucji działających na rzecz seniorów oraz sami seniorzy. Dzięki wypracowanym rozwiązaniom seniorzy będą dużo łatwiej potrafili regulować swoje stany emocjonalne, aby poprawić swój dobrostan psychiczny i fizyczny.
Podczas spotkania zaprezentowaliśmy rezultaty projektu m.in. narzędzie do samooceny umiejętności emocjonalnych (self-evaluation tool) oraz program szkoleniowy (wydany w formie podręcznika) który ma zwiększyć teoretyczne i praktyczne kompetencje opiekunów seniorów do radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi w codziennej pracy z osobami starszymi oraz grę planszową Emo-island (Wyspa emocji) i jej wersję mobilną.
--- --- --- ---
* Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.