Literacki wehikuł czasu

 

UWAGA, KONKURSY!

Młodzież w wieku 11-18 lat zapraszamy do udziału w dwóch konkursach, związanych z literaturą. 

 1. Konkurs "Literatura okiem i uchem" 

Zadaniem uczestników jest przygotowanie rekomendacji ulubionej książki  w formie pisemnej lub video, nagranego telefonem.

Jeden uczestnik może zgłosić tylko jedną rekomendację.

Do rekomendacji należy dołączyć wypełniony formularz zgłoszeniowy (warunek konieczny).

Pracę i wypełniony formularz należy przesłać drogą mailową na adres aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl lub pocztą tradycyjną na adres Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, Pl. Kazimierza Jagiellończyka 1, 82-300 Elbląg z dopiskiem "Konkurs pn. Literatura okiem i uchem".

Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września 2018 r.

Pobierz formularz i regulamin

2. Konkurs „Radość czytania”

Zadaniem uczestników jest przygotowanie projektu okładki ulubionej książki.

Format pracy:  A4. technika dowolna, za wyjątkiem prac wykonanych z materiałów sypkich. Prace muszą być płaskie, aby możliwe było ich umieszczenie na stelażach wystawienniczych. Praca musi zawierać następujące dane : imię i nazwisko oraz wiek autora, dane kontaktowe rodzica – telefon lub adres e-mail. Dane powinny się znaleźć na odwrocie pracy.

Jeden uczestnik może zgłosić jedną pracę.

Do pracy należy dołączyć wypełniony formularz zgłoszeniowy (warunek konieczny).

Pracę należy przesłać pocztą tradycyjną na adres: Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, Pl. Kazimierza Jagiellończyka 1, 82-300 Elbląg z dopiskiem "Konkurs pn. Radość czytania".

Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września 2018 r.

Pobierz formularz i regulamin

*****

LETNIE WARSZTATY VIDEOBLOGOWANIA

CSE „Światowid” zaprasza młodzież w wieku 12-18 lat na letnie warsztaty videoblogowania, które odbędą się w dniach 2-6 lipca 2018 r.

Warsztaty staną się okazją do aktywnego uczestnictwa w kulturze, wzmocnią poczucie kreowania rzeczywistości, pozwolą na twórcze spędzenie czasu w wakacje, pobudzą zmysł twórczy oraz wyposażą w wiedzę i umiejętności, które niejednokrotnie pozwolą uczestnikom błysnąć na lekcjach języka polskiego. Przede wszystkim jednak pokażą, że Internet może stanowić świetną płaszczyznę do obcowania z literaturą oraz przestrzeń do jej komentowania. 

Uczestnicy warsztatów:

- dowiedzą się jak stworzyć, edytować i promować swojego bloga czy videobloga, jak budować grono odbiorców i jak szukać interesujących tematów;

- opanują korzystanie z praktycznych aplikacji, które wspierają funkcjonowanie bloga, zarówno językowe czy translatorskie, jak i managery stron, pozwalające w łatwy i szybki sposób zarządzać treścią na blogu czy videoblogu, Facebooku i Instragramie;

- odkryją tajniki promocji swojej platformy w Internecie i nawiązywania relacji z wydawnictwami oraz księgarniami;

- opanują sposoby pracy z kamerą, odpowiednią mowę ciała i podstawowe ćwiczenia z emisji głosu.

Warsztaty poprowadzą blogerka Urszula Witkowska i aktorka Irena Adamiak.

Urszula Witkowska – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Polityki Wydawniczej i Księgarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Dyrektor ds. rozwoju w For Books Sp. z o.o. – firmie tworzącej rozwiązania IT dedykowane rynkowi książki oraz będącej właścicielem marki Poczta Książkowa. Pracowała także w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie i Książnicy Polskiej. Współpracuje jako recenzent m.in. z „Magazynem Literackim KSIĄŻKI” oraz „Notesem Wydawniczym”. Inicjatorka akcji propagującej czytelnictwo pod hasłem „Olsztyn czyta”. Współpracuje też z Fundacją Borussia w ramach projektu Dom Mendelsohna – Miejsce na literaturę. Prowadzi spotkania autorskie. Przez wiele lat była zastępcą redaktora naczelnego„Olsztyńskiego Medium Kulturalnego Kulturka”. Autorka bloga literackiego Pełen Zlew. Jej pozaliterackie zainteresowania to social media, marketing, grafika komputerowa oraz nowe technologie.

Irena Adamiak – aktorka elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka. Dyplom aktora dramatu uzyskała w 1988 roku. Pracowała m.in. w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie, Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, Teatrze Juliusza Ostrewy w Lublinie. Od 2000 roku jest zaangażowana w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Prowadzi zajęcia z edukacji teatralnej dla dzieci i młodzieży. Przy realizacji projektów czytelniczych współpracuje z CSE Światowid od wielu lat.

Warsztaty videoblogowania odbędą się w ramach projektu „Literacki wehikuł czasu”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Zgłoszenia pod numerem telefonu 55 611 20 59 lub pod adresem aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Śledź na Facebooku

*****

 

GRA MIEJSKA "Z DALA OD KLAWIATURY, A BLIŻEJ LITERATURY" 2018 

Pierwszym etapem realizacji projektu jest Gra Miejska „Z dala od klawiatury, a bliżej literatury”, która odbędzie się w Elblągu 19 czerwca. Do udziału zapraszamy uczniów klas VII szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Uczestnicy wcielą się w rolę Pana Samochodzika, a ich zadaniem będzie odnalezienie tajemniczego skarbu.

Grę poprzedzi wykład Juliusza Marka o dziedzictwie kulturowym regionu i jego tradycjach literackich – lokalnych pisarzach i poetach oraz ich dziełach, ze szczególnym uwzględnieniem osoby i twórczości Zbigniewa Nienackiego.

Szczegóły TUTAJ  

*****

19 czerwca zorganizowaliśmy w Elblągu już po raz piąty grę miejską "Z dala od klawiatury a bliżej literatury". Grę poprzedził wykład Juliusza Marka o dziedzictwie kulturowym regionu i jego tradycjach literackich – lokalnych pisarzach i poetach oraz ich dziełach, ze szczególnym uwzględnieniem osoby i twórczości Zbigniewa Nienackiego.

W grze wzięło udział siedem drużyn, które reprezentowały następujące szkoły - Szkoła Podstawowa w Gronowie Górnym,  Zespół Szkół Pijarskich, Szkoła Podstawowa nr 14 w Elblągu, Szkoła Podstawowa nr 15 w Elblągu, Szkoła Podstawowa nr 12 w Elblągu, Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu i klasa gimnazjalna Szkoły w Gronowie Górnym.

Partnerami zadania były instytucje kultury: Biblioteka Pedagogiczna, Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Archeologiczno - Historyczne, Teatr im. Aleksandra Sewruka, Centrum Sztuki Galeria EL, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, Departament Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego.

Zadaniem uczestników było rozwiązanie zagadek literackich inspirowanych przygodami bohatera książek Zbigniewa Nienackiego z serii "Pan Samochodzik". Za prawidłowe wykonanie zadania drużyna otrzymywała wskazówkę, która była pomocna w odnalezieniu zaginionego skarbu.

Dziekujemy Partnerom za przygotowanie zadań i przyjęcie grup a Sponsorom za ufundowanie nagród.

Protokół gry terenowej „Z dala od klawiatury, a bliżej literatury” rozgrywanej w Elblągu w dniu 19 czerwca 2018 roku w ramach realizacji projektu „Literacki wehikuł czasu” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

  W dniu 19 czerwca 2018 roku została rozegrana gra terenowa pn. „Z dala od klawiatury, a bliżej literatury”. Grę terenową organizowało Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. W grze wzięło udział 7 drużyn, które odwiedzały kolejne stacje, na których rozwiązywały zagadki związane z literaturą.  

 

W grze wzięły udział drużyny, w składzie:

ŻÓŁTA - Zespół Szkół Pijarskich

Maria Zwierzyńska 

Alicja Chmielewska

Hubert Maczuga

Marta Puławska

Olaf Brzeski

 

CZERWONA – Szkoła Podstawowa Gronowo Górne

Agnieszka Skidaniuk

Natalia Jackiewicz

Krystian Wilkiewicz

Kacper Borzym

Natalia Kosińska

 

ZIELONA -  Szkoła Podstawowa Gronowo Górne klasa gimnazjalna 

Daria Greloch

Kordian Spychalski

Marcel Lewko

Gracjan Mokosa

Kacper Kowalski

 

NIEBIESKASzkoła Podstawowa nr 14 w Elblągu

Sylwia Chełchowska

Sara Mazur

Szymon Iwański

Sandra Wróbel

 

CZARNA-  Szkoła Podstawowa nr 15 w Elblągu

Jakub Skibiński

Zuzanna Bujak

Oliwia Wołyniec

Amelia Ostaszewska 

 

POMARAŃCZOWA - Szkoła Podstawowa nr 12 w Elblągu

Anna Goroszkiewicz

Martyna Waśniewska

Bartosz Pepliński

Paweł Laryszkiewicz

Wanesa Hrynkiewicz-Sudnik

 

FIOLETOWA - Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu

Daria Deniziak

Klaudia Płocka

Klaudia Frączkowska

Zuzanna Pałkowska

Kinga Paurowska

 

 

Rywalizacja była bardzo wyrównana. Ostatecznie drużyny zajęły miejsca:

I miejsce – drużyna ŻÓŁTYCH - 71 punktów (czas wykonania zadań 59 min)

II miejsce - drużyna FIOLETOWYCH – 69 punktów (czas wykonania zadań 59 min)

III miejsce – drużyna NIEBIESKICH – 69 punktów (czas wykonania zadań 71 min)

IV miejsce – drużyna POMARAŃCZOWYCH – 64,5 punkta (czas wykonania zadań 50 min)

V miejsce – drużyna CZERWONYCH - 64 punkty (czas wykonania zadań 74 min)

VI miejsce– drużyna CZARNYCH – 62,5 punkta (czas wykonania zadań 73 min)

VII miejsce– drużyna ZIELONYCH - 61 punktów (czas wykonania zadań 67 min)

  

 NAGRODY (nagrodę otrzymuje każdy członek drużyny):

I miejsce – drużyna ŻÓŁTYCH

5 x bon upominkowy do salonu EMPIK o wartości 50 zł, 5 x książka „Człowiek, który wspina się na drzewa”, 5 x bony podarunkowe do Restauracji Oliwka o wartości 30 zł, 5 x bony podarunkowe do CRW Dolinka

II miejsce - drużyna FIOLETOWYCH

5 x bon upominkowy do salonu EMPIK o wartości 40 zł, 5 x książka „Czas na miłość, czas na śmierć”  5 x bon upominkowy Ale lody o wartości 20 zł, 5 x wejściówka do Aqua Spa w Hotelu Młyn

III miejsce – drużyna NIEBIESKICH

4 x bon upominkowy do salonu EMPIK o wartości 30 zł, 4 x książka „Początek wszystkiego”, 4 x bon upominkowy do Muffinkarni „Wisienka na torcie”

IV miejsce – drużyna POMARAŃCZOWYCH

5 x książka „Początek wszystkiego”, 5 x karnet tenisowy do B&M Tenis Club

V miejsce – drużyna CZERWONYCH

5 x książka „Cesarzowa kart”, 5 x wejściówka do Squash Score

VI miejsce– drużyna CZARNYCH

4 x książka „Cesarzowa kart”, 4 x zaproszenie na paintball Elbląg

VII miejsce– drużyna ZIELONYCH

5 x książka „Niedźwiedź i słowik”, 5 x wejściówka do wspinalni Elbląg

 

  Organizator: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu

Partnerzy:   Biblioteka Pedagogiczna, Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Centrum Sztuki Galeria EL, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, Departament Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego

 Gra terenowa odbyła się w ramach realizacji projektu „Literacki wehikuł czasu”. Projekt dofinansowano  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

 

GRA TERENOWA W ELBLĄGU

******

Wakacje to czas, który można spędzić twórczo. My zaprosiliśmy młodzież na warsztaty blogowania i videoblogowania. Podczas zajęć uczestnicy m.in. dowiedzieli się jak prawidłowo przygotowywać teksty na bloga, na co zwracać uwagę podczas nagrywania i zamieszczania filmików, poznali tajniki promocji i pozyskiwania fanów. Efektem warsztatów jest blog "Książka na oko i ucho", na którym zamieściliśmy recenzje i wideorecenzje książek polecanych przez młodzież.

Warsztaty prowadziła Urszula Witskowska i Irena Adamiak.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

WARSZTATY

 

*****

Wzorem Pana Samochodzika uruchomiliśmy wehikuł i ruszyliśmy w trasę aby zachęcać dzieci i młodzież do czytania. Na naszej trasie znalazły się Frombork, Iława i Ostróda. Pikniki literackie i gry terenowe przyciągnęły mieszkańców i turystów. Mogli oni wziąć udział w literackiej sesji fotograficznej, zagrać w gry planszowe inspirowane literaturą, wymienić się książkami i odpocząć na leżakach przy ulubionej lekturze. Na stacji "W zasięgu ...literatury"  specjalista ds. nowych mediów pokazywał, jak wykorzystać telefon czy komputer do rozwijania pasji czytelniczej, gdzie znaleźć ciekawe pozycje książkowe, jak korzystać z aplikacji umożliwiających czytanie na ekranie.

Uczestnicy pikniku mogli wziąć także udział w grze terenowej inspirowanej książkami z serii "Pan Samochodzik". Zadaniem graczy było odzwiedzenie stacji i wykonanie zadań, które tam na nich czekały (gra memory, wykonanie mapy skarbów, stworzenie piosenki lub wiersza, diagram i odnalezienie różnic w tekście". W każdej miejscowości bazą  był inny tom serii - we Frombroku "Pan Samochodzik i zagadki Fromborka", w Ilawie "Pan Samochodzik i złota rękawica" a w Ostródzie "Pan Samochodzik i niewidzialni". Dzieci z zapalem rozwiazywały zadania i poszukiwały ukrytego skarbu. Na najlepszych uczestników gry czekały nagrody.

Dziękujemy Partnerom - Centrum Kultury w Ostródzie, Miejsko - Gminnemu Ośrodkowi Kultury we Fromborku oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Iławie za pomoc w organizacji pikników.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

*****

Spotkanie z blogerką literacką i vlogerką Olgą Kowalską

We wrześniu w „Światowidzie” ruszają spotkania Młodzieżowego Klubu Książki. Ich celem będzie stworzenie młodym czytelnikom okazji do wymiany książek i podzielenia się recenzjami na temat wybranych pozycji literackich.

Spotkania prowadzone będą w formie otwartej. Gościem pierwszego z nich będzie Olga Kowalska, założycielka i operatorka bloga oraz vloga literackiego Wielki Buk utworzonego w 2012 roku. Niezrażona promotorka czytelnictwa, obserwatorka trendów, koneserka horroru i grozy. Współpracuje z największymi wydawnictwami oraz księgarniami w Polsce. Na co dzień dyrektor kreatywny w małej prywatnej firmie zajmującej się multimediami. Książki to jej pasja od najwcześniejszych lat dziecięcych, jak mówi: - Miłość do literatury wpoili mi rodzice w najwcześniejszych latach - kocham dobrze opowiedziane historie i kocham książki. Od zawsze. Nie wyobrażam sobie życia bez opowieści. Marzy mi się, byście pokochali literaturę tak mocno jak ja.

Jak powstaje blog literacki, jak skutecznie tworzyć bloga/vloga literackiego, skąd czerpać inspiracje? Na te i wiele innych pytań odpowie nasz gość. - Na spotkanie można też przynieść książkę, która zalega w domowej biblioteczce i wymienić ją na inny egzemplarz. Dodatkowo zaprezentujemy recenzje, zamieszczone na powstałym w ramach projektu blogu „Książka na oko i ucho”, na którego łamach może znaleźć się tekst lub film, każdego młodego blogera/vlogera - dodaje. Więcej na: www.swiatowid.elblag.pl w zakładce Konkursy (link: http://www.swiatowid.elblag.pl/…/we-udzia-w-naszych-konkur…/).

Spotkanie z blogerką Olgą Kowalską – 27 września 2018 r., godz. 17:00, Galeria Nobilis CSE „Światowid” w Elblągu. Wstęp wolny. Więcej informacji pod nr tel.: 55 611 20 59.

Młodzieżowy Klub Książki zostanie uruchomiony w ramach projektu „Literacki wehikuł czasu”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

*****

Spotkanie z blogerką literacką, Olgą Kowalską 

W czwartek, 27 września, w Galerii Nobilis odbyło się pierwsze spotkanie Młodzieżowego Klubu Książki. Gościem była Olga Kowalska, założycielka i operatorka bloga oraz vloga literackiego Wielki Buk . Niezrażona promotorka czytelnictwa, obserwatorka trendów, koneserka horroru i grozy.

Opowiadała skąd wzięła pomysł na założenie bloga literackiego, jak długo powstawał jej  blog, skąd czerpie inspiracje. Podpowiadała, jak skutecznie tworzyć bloga literackiego i czym różni się on od vloga? Zdradziła, kto prócz niej pracuje nad wizualną stroną Wielkiego Buka. Udzieliła także kilku cennych rad uczestnikom spotkania, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z blogowaniem.

Spotkaniu towarzyszyła wymiana książek oraz prezentacja recenzji, zamieszczonych na powstałym w ramach projektu blogu „Książka na oko i ucho”.

Młodzieżowy Klub Książki realizowany jest w ramach projektu „Literacki wehikuł czasu”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

*****

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW "RADOŚĆ TWORZENIA" ORAZ "LITERATURA OKIEM I UCHEM"

Zapraszamy do zapoznania się z protokołem z obrad jury dwóch konkursów ogłoszonych przez CSE "Światowid" w ramach projektu "Literacki wehikuł czasu" - na pracę plastyczną oraz literacką.

Protokoły z obrad.

 *****

W czwartek, 25 października w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” o swojej książce, pt. „O czym się nie mówi…” opowie Izabela Chojnacka - Foerster. Spotkanie odbędzie się w ramach Młodzieżowego Klubu Książki. 

- „O czym się nie mówi…” to zbiór opowiadań, w których poruszam problemy młodzieży, ich rodziców i nauczycieli – wyjaśnia Izabela Chojnacka - Foerster. - Nikogo nie oszczędzam, każdemu wytykam błędy, ale starałam się być sprawiedliwa. Pisząc to bywałam na zmianę uczniem, chwilę potem nauczycielem, albo rodzicem. Czułam się jak ktoś o potrójnej osobowości, ale dzięki temu na każdy problem spojrzałam z innej perspektywy. Czas, aby te trzy grupy zawiesiły broń, bo wzajemne niezrozumienie doprowadza nierzadko do tragedii – dodaje pisarka.

Izabela Chojnacka – Foerster zadebiutowała powieścią opartą na autentycznych przeżyciach: „Miłość na gruzach Kosowa”, w której opisuje swoje wstrząsające losy po związaniu się z kosowskim Albańczykiem, kolejna powieść „Zupa z pokrzyw, duch i tajemnica”, także jest po części oparta na faktach z życia autorki. Pisarka mocno związana jest z ziemią malborską. Prywatnie prowadzi otwarty dom dla ludzi i zwierząt. 

Spotkanie z Izabelą Chojnacką – Foerster odbędzie się 25 października 2018 r. o godz. 17:00 w Galerii Nobilis CSE „Światowid”. Wstęp bezpłatny. Więcej informacji pod nr tel.: 55 611 20 59.

Podczas spotkania laureaci dwóch konkursów ogłoszonych przez CSE „Światowid” pod hasłem „Radość czytania” oraz „Literatura okiem i uchem” otrzymają nagrody. Serdecznie zapraszamy zwycięzców wraz z rodzicami lub opiekunami.  

Młodzieżowy Klub Książki realizowany jest w ramach projektu „Literacki wehikuł czasu”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

*****

Spotkanie z pisarką Izabelą Chojnacką-Foerster

W czwartek, 25 października w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” o swojej książce, pt. „O czym się nie mówi…” opowiadała Izabela Chojnacka - Foerster. Spotkanie odbyło się w ramach Młodzieżowego Klubu Książki.

Izabela Chojnacka - Foerster poruszyła tematy prób samobójczych wśród młodzieży, złego traktowania młodzieży przez nauczycieli, ignorowania dzieci przez rodziców, narkotyków i dopalaczy. Podając liczne przykłady z życia wytykała błędy, nikogo nie oszczędzając.

Pisarka w sposób bezpośredni rozmawiała z młodzieżą, poruszała problemy, stając zarówno po ich stronie, ale także po stronie rodziców i nauczycieli. Tłumaczyła, że czas aby zawiesili broń, starali się zrozumieć tę drugą stronę, że wszyscy są tylko ludźmi i popełniają błędy, a wzajemne nieporozumienie nierzadko doprowadzają do tragedii.

Podczas spotkania laureaci dwóch konkursów ogłoszonych przez CSE „Światowid” pod hasłem „Radość czytania” oraz „Literatura okiem i uchem” otrzymali nagrody i wyróżnienia. Jeszcze raz gratulujemy.

Młodzieżowy Klub Książki realizowany jest w ramach projektu „Literacki wehikuł czasu”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Galeria zdjęć ze spotkania z pisarką

*****

Ucz się efektywniej – spotkanie z technikiem szybkiego czytania 

Jeśli nie wiesz, jak się uczyć, siedzisz długo nad książkami, nie umiesz się skoncentrować i często odbiegasz myślami od nauki przyjdź na spotkanie ze specjalistą, który pomoże Ci to zmienić. Gościem działającego w CSE „Światowid” Młodzieżowego Klubu Książki będzie Iwona Solecka - technik szybkiego czytania i metod efektywnego uczenia się. Warsztat odbędzie się 14 listopada o godz. 17:00, a udział w nim jest bezpłatny. 

- Szkoła, studia, hobby. Motywy są różne, ale cel zawsze ten sam: efektywność. Nikt przecież nie chce siedzieć godzinami, ucząc się do egzaminu czy sprawdzianu na następny dzień – mówi Iwona Solecka, trener oraz metodyk szybkiego czytania i metod efektywnego uczenia się. - Warsztat pomoże w znacznie szybszym absorbowaniu nowych treści, ich segregowaniu, selekcjonowaniu i ostatecznie zapamiętywaniu. 

Podczas spotkania młodzież otrzyma sporą dawkę ćwiczeń i wiedzy teoretycznej podanej w przystępnej formie. W efekcie nauka związana z czytaniem oraz kojarzeniem nowych informacji ma stać się o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza.      

- Wychodzę z założenia, że aby korzystać z jakiegoś narzędzia skutecznie, trzeba poznać przynajmniej podstawowe mechanizmy jego działania, odczuć na sobie jego działanie i zakorzenić w codziennej praktyce – stwierdza Iwona Solecka.  

Iwona Solecka jest trenerem i metodykiem szybkiego czytania oraz metod efektywnego uczenia się z 15-letnim doświadczeniem trenerskim, autorką podręczników o tej tematyce. Cyklicznie prowadzi kilka warsztatów, m.in.: „Umysł jak ferrari, czyli  ABC efektywnego uczenia się”, „Bolidem przez książkę – jak to możliwe?”,  „Kreatywne notowanie metodą Map Myśli”. 

- Na spotkanie z metodykiem szybkiego czytania zachęcamy młodzież w wieku szkolnym, która chce poznać techniki szybszego przyswajania informacji – mówi Aleksandra Bednarczuk, kierownik Działu Kultury Artystycznej w „Światowidzie”. – Prosimy również o zabranie z sobą ulubionej książki. To na niej młodzież będzie „pracowała” podczas warsztatu. 

Młodzieżowy Klub Książki realizowany jest w ramach projektu „Literacki wehikuł czasu”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

 

Spotkanie z technikiem szybkiego czytania i metod efektywnego uczenia się odbędzie się 14 listopada 2018 r. o godz. 17:00 w Galerii Nobilis, na II piętrze CSE „Światowid”. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: dagmara.behrendt-nowicka@swiatowid.elblag.pl lub 55 611 20 59.

*****

SPOTKANIE Z TECHNIKIEM SZYBKIEGO CZYTANIA, IWONĄ SOLECKĄ

W środę (14 listopada) dzieci i młodzież uczestniczyły w spotkaniu z metodykiem szybkiego czytania oraz efektywnego uczenia się. Warsztat odbył się w ramach Młodzieżowego Klubu Książki.

Ostatnie już spotkanie Klubu poprowadziła Iwona Solecka - trenerka oraz metodyczka szybkiego czytania i metod efektywnego uczenia się z 15-letnim doświadczeniem. Gościem był także Michał, uczeń Soleckiej, który obecnie czyta 6 tysięcy słów na minutę!

Zgromadzona młodzież dowiedziała się jakie są podstawowe błędy czytelnicze oraz na czym polega szybkie czytanie. Poddała się ćwiczeniom zwiększającym tempo czytania i stopień rozumienia oraz poznała zalety stosowania wskaźnika czytelniczego. 

Młodzieżowy Klub Książki dofinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Galeria zdjęć ze spotkania 

*****

O PROJEKCIE:

Celem projektu "Literacki wehikuł czasu" jest promocja czytelnictwa i rozwijanie czytelniczych zainteresowań wśród dzieci i młodzieży. Projekt „Literacki wehikuł czasu” powstał w odpowiedzi na dane ze statystyk czytelniczych w Polsce, które wciąż wykazują małe zainteresowanie literaturą, szczególnie wśród młodzieży. Chcemy przekonać najmłodszych czytelników, ze czytanie może być fascynujące, a książka to nie tylko zakurzony tom ze szkolnej biblioteki.  Projekt osnuty jest wokół powieści o Panu Samochodziku Zbigniewa Nienackiego i skierowany głównie do młodzieży, choć wiele działań adresowanych będzie do całych rodzin. Obejmuje szereg atrakcji w 4 miejscowościach Warmii i Mazur. Tytuł Projektu „Literacki wehikuł czasu” to nawiązanie do podróży z Panem Samochodzikiem i „wędrownego” charakteru działań, odbywających się w różnych miejscach.  Realizacja projektu nastawiona jest na aktywizację uczestników i obejmuje m.in. pikniki literackie, gry terenowe, warsztaty blogowania, powołanie młodzieżowego klubu książki i ogólnopolskie konkursy. W efekcie przedsięwzięcia powstanie młodzieżowy blog literacki. Projekt będzie realizowany w okresie maj-listopad 2018 r.  Udział w działaniach projektowych jest bezpłatny.

"Literacki wehikuł czasu" na Facebooku

Patroni medialni: 

Elbląska Gazeta Internetowa PortEl, Radio Eska, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl

 

 

Młodzież w wieku 11-18 lat zapraszamy do udziału w dwóch konkursach, związanych z literaturą. 

 

1. Konkurs "Literatura okiem i uchem"

 

Zadaniem uczestników jest przygotowanie rekomendacji ulubionej książki - w formie pisemnej lub video, nagranego telefonem. Jeden uczestnik może zgłosić tylko jedną rekomendację.

 

Do rekomendacji należy dołączyć wypełniony formularz zgłoszeniowy

(warunek konieczny).

 

Pracę i wypełniony formularz należy przesłać drogą mailową na adres aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl lub pocztą tradycyjną na adres

Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, Pl. Kazimierza Jagiellończyka 1, 82-300 Elbląg z dopiskiem "Konkurs pn. Literatura okiem i uchem".

 

Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września 2018 r.

 

 

2. Konkurs „Radość czytania”

Zadaniem uczestników jest przygotowanie projektu okładki ulubionej książki.

Format pracy:  A4. technika dowolna, za wyjątkiem prac wykonanych z materiałów sypkich. Prace muszą być płaskie, aby możliwe było ich umieszczenie na stelażach wystawienniczych.

Praca musi zawierać następujące dane : imię i nazwisko oraz wiek autora, dane kontaktowe rodzica – telefon lub adres e-mail. Dane powinny się znaleźć na odwrocie pracy.

 

Jeden uczestnik może zgłosić jedną pracę.

 

Do pracy należy dołączyć wypełniony formularz zgłoszeniowy (warunek konieczny).

 

Pracę należy przesłać pocztą tradycyjną na adres: Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, Pl. Kazimierza Jagiellończyka 1, 82-300 Elbląg z dopiskiem "Konkurs pn. Radość czytania".

 

Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września 2018 r. 

Pliki do pobrania

  • pdf

    Regulamin konkursu "Literatura okiem i uchem" + formularz

    pobierz
  • pdf

    Regulamin konkursu "Radość czytania"

    pobierz

Zapisz się do newslettera