Wykład z Warmii

Jest jeden, niewielki problem z Warmią. W Polsce, poza naszym regionem, często nie rozróżnia się Warmii i Mazur – mówił na wykładzie poświęconym tej wyjątkowej krainie Andrzej Rzempołuch - historyk sztuki, starszy kustosz, kierownik Działu Sztuki Dawnej w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i autor książek o regionie.

W półtoragodzinnym wykładzie udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu oraz pasjonaci, którzy chcieli posłuchać o Warmii.

Warmia była autonomicznym dominium biskupim, wydzielonym z diecezji warmińskiej, którą utworzono w 1243 r. na dawnych ziemiach plemion pruskich. Pozostała część tej diecezji była zarządzana przez państwo krzyżackie. Po wojnie trzynastoletniej, na mocy II pokoju toruńskiego z 19 października 1466 r. Królestwo Polskie odzyskało od krzyżaków Pomorze Gdańskie, Ziemię Chełmińską i Michałowską oraz przyłączyło Warmię i Powiśle z Żuławami.

- Jutro mija 550 lat od czasu przyłączenia Warmii do Polski więc dzisiejszy wykład doskonale wpisał się w tę rocznicę – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. – Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o Warmii wielu ciekawych faktów dzięki realizacji projektu „Warmio, qvo vadis?” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury  Dziedzictwa Narodowego.  

Gospodarzami Warmii byli biskupi warmińscy i kapituła katedralna. Biskupi zasiadali w Senacie I Rzeczypospolitej, wielu z nich było wybitnymi postaciami życia religijnego, społecznego, kulturalnego i politycznego. Podczas wykładu Andrzej Rzempołuch wskazywał przede wszystkim na wyjątkowość architektoniczną Warmii. Na to, że od XIV wieku do dziś jest wciąż rozpoznawalna, nawet obecnie ma swoje historyczne granice i charakterystyczny krajobraz kulturowy.

Na spotkaniu można było usłyszeć o wyjątkowych dla Warmii miejscach – przede wszystkim o jej stolicy Lidzbarku Warmińskim, o stolicy kościelnej czyli Fromborku. Poznaliśmy dzieje Zamku w Olsztynie, wspomniane zostały również obiekty w Dobrym Mieście, Barczewie, Braniewie, Reszlu czy Ornecie. Nie zabrakło ciekawostek np. takiej, że w wielu z warmińskich zabytków zachowały się średniowieczne więźby dachowe.  

Wykład „O dziedzictwie kulturowym Warmii” towarzyszył otwarciu poplenerowej wystawy „Warmio, qvo vadis?”, którą można oglądać do 21 listopada na I i II piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, Portal kulturaludowa.pl, Polskie ​Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal eKulturalni.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera