Ceramiczne instrumenty

Czy z gliny można zrobić jedynie miski, garnki, figurki i kubki? Nie, z gliny można ulepić doskonałe ceramiczne instrumenty – okaryny, gwizdki, grzechotki.Trzeba tylko wiedzieć jak. Na początku września w Suchaczu odbędą się warsztaty tworzenia ceramicznych instrumentów.

We wtorek i  środę, 6 i 7 września od godziny 14.00 do 18.00 w Świetlicy w Suchaczu odbędą się warsztaty tworzenia instrumentów ceramicznych, na które zaprasza Stowarzyszenie Jantar i Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” oraz Świetlica w Suchaczu.  

- Glina doskonale sprawdza się w tworzeniu instrumentów – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz, instruktor plastyki w CSE „Światowid”. -  Na warsztatach tematem przewodnim będzie dźwięk, który wydobywać będziemy z ceramicznych instrumentów. Chcemy stworzyć całą muzyczną serię - będą to okaryny, gwizdki, grzechotki ceramiczne, które po ulepieniu będziemy wypalać w ziemi.

Okaryna ceramiczna to instrument, który kojarzy się z naturą ponieważ wiernie oddaje  dźwięki głosu ptaków. Najpierw lepi się ją z ceramiki, później maluje i szkliwi. Najczęściej przedstawia figurki  ptaków. Okaryna dawniej była wytwarzana najczęściej na obszarze Karpat, gliniane grzechotki pochodzą z kultury łużyckiej, z kolei gwizdek ma bardzo bogatą historię, ponieważ jest jednym z najstarszych instrumentów muzycznych.

Warsztaty  tworzenia instrumentów poprowadzi doświadczony ceramik. Prace ceramiczne zostaną wypalone w piecu neolitycznym, tę technikę wypału stosowano już od IV w p.n.e.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Dzieła rąk – dziedzictwo znane i nieznane” dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Elblągu.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera