I na żywo, i w Internecie

Stoi samotnie w centrum miasta, będącego pierwszą stolicą Warmii. Kiedyś była częścią zamku biskupiego. Dziś można podziwiać ją nie tylko w Braniewie, ale również – w internecie, w całej swej okazałości, scyfryzywaną w 3D. 

Oto Wieża Bramna dawnego Zamku Biskupiego w Braniewie. Była częścią powstałego w ostatnim ćwierćwieczu XIII w. zamku biskupiego z czasów biskupa Henryka I Fleminga. Jej dalsze losy były dość burzliwe i wiązały się z licznymi przebudowami. Stanowiła część siedziby biskupów, później również burgrabiego, a w XIX w. została w niej nawet ulokowana siedziba szkoły. W czasie II wojny światowej otaczające ją zabudowania spłonęły i w 1958 r. zostały rozebrane. Niedostępne obecnie dla zwiedzających wnętrze ocalałej szczęśliwie wieży, kryje na trzeciej kondygnacji wybudowaną w latach 1320-1330 kaplicę, z pięknym sklepieniem gwiaździstym, które zostało zrekonstruowane w 1960 r.

- Wykonane przez nas wizualizacje i wirtualny spacer, umieszczone na portalu cyfrowewm.pl, mają  zachęcić turystów do odwiedzenia tego jednego z najstarszych średniowiecznych zabytków województwa warmińsko-mazurskiego - mówi Urszula Jatkowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

Prace nad cyfryzacją wykonała Regionalna Pracownia Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D.  Na stronie cyfrowewm.pl prócz Wieży Bramnej, można również oglądać ponad sto kapliczek, a także eksponaty z muzeów Warmii i Mazur.

Digitalizacja wieży Bramnej dawnego Zamku Biskupiego odbyła się we współpracy z Urzędem Miasta Braniewa.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera