Aktor – postać - widz. Rozmowa Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych

Co daje aktorowi gra w serialu? Jakich możliwości mu nie daje? I dlaczego widzowie lubią seriale? Na te i inne pytania starali się znaleźć odpowiedź uczestnicy Rozmowy Festiwalu, którą poprowadziła Maria Malatyńska.

Prowadząca rozmowę dziennikarka i krytyk filmowy – Maria Malatyńska – w ciekawy sposób opowiadała o swoim doświadczeniu jako wykładowcy szkoły aktorskiej, z której „wyszło” wielu znanych dziś aktorów seriali telewizyjnych. Dokonując analizy obecności aktora w serialu wskazała, że praca na planie takiej produkcji pozwala aktorowi na obycie z kamerą oraz daje gotowość szybkiej pracy. - Trzeba także zauważyć, że zmienia się teatr, a praca w serialu pozwala aktorowi zachować minimum warsztatu – stwierdziła Maria Malatyńska.

Zwróciła uwagę na to, jak ważne jest budowanie świadomości twarzy przez aktora, bo cała historia kina to historia twarzy. Ponadto rola w serialu telewizyjnym pozwala także wyjść z anonimowości. Podkreślała jednak, że popularność nie jest rzeczą jednoznaczną, że może być dla aktora uciążliwa i uczestnictwo w serialu może być także zniewoleniem. Obecny na spotkaniu Piotr Szwedes, aktor i członek jury Festiwalu, podzielił się swoim doświadczeniem z planu serialu „Złotopolscy”, w którym grał 13 lat, z kolei Ewa Braun, przewodnicząca jury, zauważyła, że młodzi aktorzy poprzez udział w serialach często szybko się manierują.

Oprócz plusów bycia aktora w serialu Maria Malatyńska mówiła także o zagrożeniach – zachowawczości środków aktorskich, w którym jest się elementem zespołu, co może spowodować zamknięcie się w sobie aktora. Niebezpieczeństwem jest także fakt, że aktor nie zna swojej roli do końca i - jak w życiu – to, co stanie się z graną przez niego postacią, zależy od scenarzysty.

Omówiła także mechanizmy psychologiczne oddziałujące na widza – o ile w filmie idealizujemy lub identyfikujemy się, tak w serialu u podstawy jego trwania tkwi podglądactwo, pewien głód rzeczywistości.

Spotkanie spuentowane zostało stwierdzeniem, że serial daje szansę na zobaczenie nowego warsztatu.

Organizatorami Festiwalu byli: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Współorganizatorami: Telewizja Polska SA. oraz Narodowe Centrum Kultury

Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski oraz Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Organizatorów wspierał Prezydent Miasta Elbląga Witold Wróblewski

Sponsor Główny Festiwalu: Grupa LOTOS Sponsor: Centrum Handlowe OGRODY Partnerzy: PUJAN, PATERS Producent Galanterii Skórzanej, GRUPA ŻYWIEC BROWAR W ELBLĄGU, OPEGIEKA Sp. z o.o., Drukarnia OPEGIEK, Kwiaciarnia Awangardowa ZIELONY GAJ, Agencja Reklamy CONTACT, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Patronat Prasowy: Świat Seriali, Tele Tydzień,   Patronat Medialny: RMF Classic Patronat Branżowy: TELE PRO Partnerzy Medialni: TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, Gazeta Olsztyńska Współpraca medialna: Telewizja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl, Multiplatforma internetowa elblag.net, Elbląski Dziennik Internetowy info.elblag.pl, Dziennik Elbląski

Zobacz również

Zapisz się do newslettera