Rola digitalizacji w ochronie dziedzictwa kulturowego

 „Cyfrowa pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii” – to tytuł konferencji, która 22 kwietnia odbędzie się w sali kameralnej Kina „Światowid”. Na konferencję zapraszają Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

Spotkanie przede wszystkim będzie poświęcone tematom dziedzictwa kulturowego i nowym technologiom. W roli prelegentów wystąpią przedstawiciele Centrum Kompetencji, Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego, Biblioteki Narodowej. Podczas konferencji zaprezentowany zostanie dorobek Pracowni Digitalizacji z Małopolskiego Instytutu Kultury oraz Regionalnej Pracowni Digitalizacji w Elblągu. Konferencji towarzyszyć będzie prezentacja firm specjalizujących się w dostawach skanerów i świadczących usługi skanowania.

Konferencja będzie okazją do zapoznania się z możliwościami, jakie dają nowe technologie oraz do wymiany poglądów dotyczących potrzeby digitalizacji. Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid", w sali kameralnej Kina „Światowid”.

PROGRAM KONFERENCJI:

Cyfrowa Pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii”

Elbląg, 22.04.2015

 11:00 – Przywitanie gości przez Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacka Protasa

11:05 – 11:25 – Co robić by zachować pamięć o historii, czyli jak zachować materialne i niematerialne źródła dziedzictwa kulturowego? - Waldemar Majcher. Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie

11:25 – 11:40 – Polona dla kultury - Monika Michalska. Biblioteka Narodowa

11:40 – 12:00 – "Wirtualne Muzea Małopolski" – digitalizacja – edycja -publikacja. 

- Paweł Szelest. Pracownia Digitalizacji z Małopolskiego Instytutu Kultury

12:00 – 12:20 – W jaki sposób można włączyć użytkowników internetu w cyfrową archiwizację

12:20 – 12:35 – Przerwa kawowa

12:35 – 13:55 – Prezentacja doświadczeń Regionalnej Pracowni Digitalizacji w Elblągu - Zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

13:55 – 14:15 – Digitalizacja w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 – Departament Społeczeństwa Informacyjnego.

14:15 – 15:00 – Panel dyskusyjny z udziałem ekspertów „Komu służy digitalizacja? Co zrobić, by była użyteczna?”

15:00 – Zakończenie konferencji

Prowadzący spotkanie i moderator dyskusji:

Piotr Celiński - adiunkt w Zakładzie Filozofii Polityki i Komunikacji Społecznej w Lublinie. Zajmuje się mediami i kulturą cyfrową, komunikacją społeczną, kulturą wizualną i popularną. Zaangażowany w pracę w Instytucie Kultury Cyfrowej, doświadczenie w prowadzeniu konferencji m.in. pn. „Renesansowe korzenie cyfrowego zwrotu”.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera