
Ochrona dziedzictwa kulturowego, dobre kino i taniec – to główne kierunki działań Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” na 2015 rok. A jak było w ubiegłym roku? – Ponad sto tysięcy osób skorzystało z naszej oferty i wzięło udział w 156 zorganizowanych w ubiegłym roku wydarzeniach – podsumowuje Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”.
Ponad 10 tysięcy osób więcej niż w 2013 roku skorzystało w ubiegłym roku z oferty Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Były to nie tylko międzynarodowe i ogólnopolskie festiwale, także m.in. koncerty, spektakle, jarmarki i pikniki. Rok 2015 „Światowid” rozpoczyna tanecznym akcentem.
- Przed nami Mistrzostwa Polski FTS w tańcach latynoamerykańskich, które odbędą się już 21 i 22 lutego. Podczas mistrzostw pary będą rywalizowały o możliwość reprezentowania naszego kraju na arenie międzynarodowej w Mistrzostwach Świata czy Europy – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, kierownik biura organizacyjnego mistrzostw.
Miesiąc później, od 20 do 22 marca, odbędzie się XIX Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…Czy to jest kochanie?”.
- Czekamy na zgłoszenia osób, które chcą spróbować swych sił w piosence artystycznej i recytacji – mówi Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny festiwalu. – Najlepszych będziemy mogli oglądać już 22 marca podczas gali finałowej.
W jury zasiądzie między innymi Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Chętni mogą zgłaszać się do 1 marca.
Chętni mogą także skorzystać z oferty Kina „Światowid” i wybrać się na dobry film. Tak właśnie zrobiło, w ubiegłym roku, ponad 63 tysiące widzów.
- Nastawiamy się głównie na polskie projekcje, bo widzimy, że mają one liczne grono odbiorców wśród naszych widzów – mówi Aleksandra Bielska z Kina „Światowid”. – Już teraz mogę powiedzieć, że w 2015 roku obieramy ten sam kierunek.
Jak zapowiada Aleksandra Bielska, w tym roku także nie zabraknie spotkań w Dyskusyjnym Klubie Filmowym, Kolei na kino czy transmisji w ramach The Metropolitan Opera.
Na szczególną uwagę zasługuje Regionalna Pracownia Digitalizacji działająca przy CSE „Światowid”.
- W ramach pozyskanego dofinansowania zakupiliśmy skanery. Skaner laserowy może być używany nawet przy dużych obiektach, gdyż jego zasięg wynosi do 200 metrów – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor „Światowida”.
- Przed nami wyjazd do Olsztynka, gdzie – dzięki współpracy z miejscowym muzeum – zostaną zdigitalizowane obiekty muzealne – dodaje Agnieszka Jarzębska, kierownik Wirtualnego Centrum Kultury.
W minionym roku Centrum zrealizowało 12 projektów. Na wszystkie działania kulturalne „Światowid” otrzymał, z różnych źródeł, dotacje w wysokości ponad 500 tysięcy. Na zadania inwestycyjne, z unijnego dofinansowania – ponad 400 tysięcy złotych.