Po Warmii i Mazurach własnym szlakiem

W XXI wieku chyba wszystko jest w sieci. Na stronie cyfrowewm.pl są kapliczki i muzea z województwa warmińsko-mazurskiego, a będzie ich jeszcze więcej. Wszystko po to, by podczas wycieczek mieszkańcy i turyści mogli zobaczyć najciekawsze zabytki naszego regionu.

- Użytkownik będzie mógł nie tylko tworzyć własne szlaki on-line, ale również pobierać je na urządzenia mobilne, co w dobie smartfonów i tabletów staje się pomału koniecznością - mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, koordynatorka projektu „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur - rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury” realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

Tak więc ekipa pierwszej digitalizującej w 3D Regionalnej Pracowni Digitalizacji, działającej w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”,  odwiedza kolejne muzea i gromadzi materiał. Efekty ich pracy zostaną zamieszczone na serwisie cyfrowewm.pl. Serwis wycieczkowy będzie gotowy w przyszłym roku.

- Każdy będzie mógł samodzielnie zaplanować trasę wędrówki, wybierając spośród dostępnych interesujące go miejsca kulturalne, np. kapliczki, muzea. Każde dostępne w serwisie miejsce opatrzone będzie w opis, zdjęcia i inne formy prezentacji. Z wybranych przez siebie miejsc użytkownik będzie mógł wyznaczyć trasę wędrówki z wykorzystaniem Google Maps. Dzięki zastosowaniu kodów QR użytkownik będzie mógł przesłać dowolną trasę na urządzenie mobilne – wyjaśnia Paweł Kondracik, starszy specjalista ds. digitalizacji w CSE „Światowid”.

Na stronie cyfrowewm.pl będzie można także zagrać w multimedialną grę edukacyjną, która umożliwi młodym ludziom poznanie historii regionu w sposób atrakcyjny dla młodego odbiorcy, który ma inspirować do podejmowania samodzielnych poszukiwań badawczych.

- Będzie to nie tylko połączenie zabawy z nauką, ale również okazja do prezentacji dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w innej formie i stylistyce – ma to być odpowiedź na stereotypowe traktowanie historii i tradycji regionu jako nieatrakcyjnej i nudnej – mówi Magdalena Czarnocka – Kaptur.

Do udziału w projekcie „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur - rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury”, realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, zgłosiły się trzy muzea: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku oraz Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim. Zdigitalizowane eksponaty z tych placówek wzbogacą istniejąca już bazę wirtualnego archiwum gromadzącego materiały w formacie 3D. Każdy użytkownik będzie miał możliwość redagowania informacji na temat umieszczonych obiektów, będzie mógł dodawać opisy i komentarze. Aby to wszystko było możliwe konieczny był zakup sprzętu do digitalizacji 3D obiektów wielkogabarytowych oraz rozbudowanie serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury.

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” otrzymało na te działania dotację w wysokości 428.533,72. zł. Unijne wsparcie zostało przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2007 - 2013. Wkład własny do projektu pochodzi z budżetu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury

na lata 2007 – 2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Zobacz również

Zapisz się do newslettera