Perypetie na peryferiach. Przewodnik już się drukuje

Wakacje za nami, ale to, co działo się podczas letnich zajęć w ramach „Perypetii na peryferiach” wkrótce zaowocuje! Za kilka dni ukaże się drukiem przewodnik po Tolkmicku, Pasłęku i elbląskim Zatorzu.

Dzieci wcieliły się w role dziennikarzy, kronikarzy, ilustratorów tworząc pod okiem instruktorów przewodnik po swoich dzielnicach.- Książka ekipy projektowej jest już w druku – mówi Helena Wojciechowska, koordynatorka projektu „Perypetie na peryferiach”. - Dzisiaj wrzucamy ją w formie elektronicznej do wirtualnego świata, aby każdy ciekawy mógł ją sobie przeczytać, obejrzeć, zadać sobie kilka razy pytanie: "Ale to na prawdę dzieci napisały książkę? I zrobiły wszystkie te zdjęcia i rysunki?". Tak, tak właśnie było i z tego jesteśmy strasznie dumni!Każdy uczestnik warsztatów w ramach „Perypetii na peryferiach” otrzyma przewodnik. Część egzemplarzy będzie także do zdobycia w konkursach, które zostaną ogłoszone na Facebooku.

A będzie o co powalczyć! Stachu (4,5 l.) stwierdził, że książka jest super i że okładka bardzo mu się podoba!- Najbardziej śmiał się, kiedy słuchał historyjki o Panu z ósmego piętra. Jego mamie do gustu przypadła historia o Czarnej Dziurze, a Babci o drzewach na Zatorzu. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że koniecznie muszą pojechać do Pasłęka i zobaczyć nowy plac zabaw opisany w książce – dodaje Helena Wojciechowska.

Przewodnik on-line dostępny jest pod linkiem:  http://swiatowid.elblag.pl/storage/site/assets/files/7474/ok10a_netto_krzywe_m-1.pdf

Projekt „Perypetie na peryferiach” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Instruktorzy warsztatów w ramach „Perypetii na peryferiach”:

Ewa Bednarska – Siwilewicz - plastyk, scenograf, pedagog, socjoterapeuta, nauczyciel arteterapii i wystroju wnętrz. Na co dzień pracuje w Dziale Edukacji Kulturalnej Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Jest organizatorką konkursów ogólnopolskich: „Ceramiony” oraz „Kompozycje”, a także koordynatorką pleneru „Kadyny - Wioska Sztuki”. Bierze udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jest autorką wnętrz sakralnych i świeckich.

W ramach projektu poprowadziła „Warsztaty składania wszystkiego w całość” podczas których dzieci wykonały prace graficzne: linoryty, monotypie i kalkografy tworząc ilustracje do przewodnika. Okazała ekipie projektowej mnóstwo wsparcia rozmawiając o sprawach codziennych oraz bardzo ważnych z życzliwością i uśmiechem.

Zuzanna Gajewska – redaktor portalu społecznościowego eKulturalni.pl, w którym tworzy i zarządza treściami, jest odpowiedzialna za komunikowanie się z użytkownikami portalu, zajmuje się też animowaniem internautów i przenoszeniem ich działań ze świata wirtualnego do rzeczywistego i na odwrót. Ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną. Jest również dziennikarką regionalnej, internetowej gazety o kulturze eŚwiatowid.pl. Jest autorką książki „Potomkowie pierwszej czarownicy”. W ramach projektu poprowadziła „Warsztaty składania wszystkiego w całość” najpierw opowiadając uczestnikom o pracy nad swoją pierwszą książką, a następnie pomagając im spisać zebrane materiały. Obudziła w ekipie „Perypetii na peryferiach” dumę z faktu zostania młodymi pisarzami. Na własnym przykładzie pokazała, że warto jest mieć marzenia.

Rafał Kleśta – Nawrocki - etnolog, antropolog kulturowy, politolog. Ukończył studia doktoranckie w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadził zajęcia z teorii kultury. W ramach doktoratu prowadził badania nad grupami slamu poetyckiego, zajmował się też kontekstami funkcjonowania lokalności (wioski, obrzeża miast). Współpracuje z "Rymsem. Kwartalnikiem o Książkach dla dzieci i Młodzieży”. Publikowane tam felietony jego autorstwa oparte są m.in. na rozmowach z dziećmi. W projekcie odpowiedzialny był za prowadzenie „Warsztatów detektywistycznych” podczas których uczestnicy nauczyli się, jak zbierać ciekawe informacje oraz jak je wykorzystywać. Jego serdeczny sposób bycia wyznaczył standardy podczas pracy w terenie. Mało kto był w stanie odmówić miłym uczestnikom odpowiedzi na pytanie: „Czy mogłaby Pani/ mógłby Pan opowiedzieć nam coś ciekawego o Elblągu/ Pasłęku/ Tolkmicku?”

Konrad Kosacz - fotograf Związany z fotografią od szkoły średniej. Osoba, która potrafiła zamienić hobby w zawód. Współpracował z dziennikami lokalnymi takimi jak: Dziennik Bałtycki, Gazeta Olsztyńska oraz lokalnymi portalami internetowymi. Oprócz fotografii reportażowej zajmuje się fotografią komercyjną: reklamową i ślubną. Współautor m.in. takich wystaw jak: „Galeria jest kobietą 50 +” (w ramach obchodów 50-lecia Galerii EL), czy „Jam session”. W roku 2012 poprowadził wykład pn. „Fotoreporterzy wojenni” w ramach serii spotkań w Centrum Sztuki Galeria EL. W projekcie odpowiedzialny był za prowadzenie „Warsztatów z pstrykania”. Jego zadaniem było nauczyć dzieci korzystania z jednorazowych aparatów fotograficznych i nauczyć pracy fotoreportera. Podzielił się z uczestnikami wieloma cennymi radami oraz pozytywną energią. Pozwolił też zajrzeć wszystkim ciekawym do swej torby fotografa.

Dariusz Liszewski – absolwent ASP w Gdańsku na kierunku wzornictwo, awangardowy artysta, funkcjonujący pod pseudonimem Liszon Liszewski. Swoje prace prezentował m.in. na zbiorowej wystawie elbląskich artystów podczas 27. Salonu Elbląskiego organizowanego przez Galerię El, a także podczas wystawy indywidualnej w Laboratorium Sztuki Galerii EL. Zwycięzca Garfataku – pierwszej elbląskiej bitwy na rysunki organizowanej w Elblągu przez Stowarzyszenie Kulturalne CO JEST?. W projekcie odpowiedzialny był za prowadzenie „Warsztatów ilustratorskich”. Pod jego okiem uczestnicy wykonali nie tylko szereg rysunków będących uzupełnieniem tekstów, ale także prace przestrzenne: makiety miast i ich mieszkańców. Jego spokój i skupienie na pracy były zaraźliwe. Podczas warsztatów powstała niesamowita ilość prac. Nie zdołaliśmy umieścić ich wszystkich w książce!

Helena Wojciechowska – etnolog i antropolog kulturowy. Ukończyła studia podyplomowe z edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych. Pracuje jako instruktor plastyki w CSE „Światowid” zajmując się edukacją artystyczną dzieci od czwartego roku życia. Współtwórczyni projektu "Kręgi kultury" realizowanego w CSE "Światowid" w roku 2012 w ramach "Domu Kultury +" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+. Edukacja artystyczna. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu „Perypetie na peryferiach”. W ramach projektowych działań prowadziła także drugą część „Warsztatów detektywistycznych” oraz „Warsztaty finalne”. Dbała także o to, aby brzuchy projektowej ekipy nigdy nie były puste.

Pliki do pobrania

  • pdf

    PRZEWODNIK W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

    pobierz

Zobacz również

Zapisz się do newslettera