W domu podcieniowym - spotkanie i dyskusja

Jak opiekować się starym, zabytkowym domem z drewna i jak go konserwować to jeden z głównych tematów spotkania, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 14 czerwca, w Żelichowie / Cyganku koło Nowego Dworu Gdańskiego.O domach podcieniowych i innych zabytkach Żuław, o możliwościach ich ochrony, współczesnej architekturze regionu, krajobrazie kulturowym, a także o tradycyjnej roślinności na Żuławach, tradycji żuławskich ogrodów przydomowych i parków oraz o ogrodzie gospodyni żuławskiej w XXI wieku opowiedzą eksperci. To już drugie spotkanie w ramach projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”. Swoją wiedzą i doświadczeniami podzielą się: dr Bogna Lipińska - wykładowca wydziału architektury Politechniki Gdańskiej i Sopockiej Szkoły Wyższej oraz Marek Opitz - prezes Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, pomysłodawca i realizator wielu przedsięwzięć na rzecz Żuław, a zarazem właściciel zabytkowego domu podcieniowego w Żelichowie / Cyganku, w którym odbędzie się spotkanie. Uczestnicy nie tylko będą mogli zdobyć wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną, będą mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania i - mam nadzieję - znaleźć inspirację dla własnych działań na rzecz zabytków i krajobrazu kulturowego Żuław.Początek o godz. 11.00Informacje i zapisy pod numerami  tel.: 55 611 20 84, 667 636 212 i poprzez email: agnieszka.jarzebska@swiatowid.elblag.pl . Ze względu na zabytkowy charakter obiektu, w którym odbędzie się spotkanie, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Projekt „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”dofinansował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim, Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, Stowarzyszenie Jantar.

Patroni medialni: Polskie Radio Gdańsk, Polskie Radio Olsztyn, Portal KulturaLudowa.pl, Telewizja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl , portal społecznościowy ekulturalni.pl. 

Zobacz również

Zapisz się do newslettera