
Działający przy CSE „Światowid” Portal Warmii i Mazur eswiatowid.pl promuje regionalną kulturę nie tylko w Internecie. W ramach prowadzonej w przedszkolach akcji czytania dzieciom przedszkolaki z placówki przy Królewieckiej 35 w Elblągu wysłuchały jednej z „Baśni znad Łyny” napisanej przez poetkę, publicystkę, nauczycielkę i zbieraczkę folkloru warmińskiego Marię Zientarę-Malewską.
W wielu przedszkolach prowadzona jest akcja czytania dzieciom książek przez rodziców – można umówić się na konkretny dzień i godzinę, kiedy można przyjść i poczytać wszystkim maluchom.
Dzieci poznały legendę o wodzu Prusów Dobrzynie, jego żonie Ałnie i córce Lalce, a także rozmawiały o zamkach w regionie.
- Prowadzimy w przedszkolu edukację regionalną, jest ona związana przede wszystkim z Elblągiem i okolicami – mówi Beata Lewalska-Łabul, nauczycielka w przedszkolu nr 33 w Elblągu. – Tym bardziej więc propozycja zaprezentowania baśni dotyczącej regionu, jaką złożyła nam redakcja Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur nas zainteresowała.
W ramach edukacji regionalnej w przedszkolach dzieci poznają obyczaje i tradycje oraz historię swojego miejsca zamieszkania.
- Dzieci znają historię o piekarczyku i Krzyżakach, a także poznają folklor na warsztatach organizowanych w ramach wycieczek – mówi Marzena Juchniewicz, nauczycielka jednej z grup przedszkolnych.
Tym razem dzieci dowiedziały się jak powstały źródła rzeki Łyny oraz gdzie w regionie znajdują się zamki i jakie muzea się w nich mieszczą. Wydawcą eswiatowid.pl jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
- Edukacja kulturalna i kształtowanie świadomości kulturowej należą do zadań naszej placówki, stąd inicjatywa jednej z mam, alby tym razem nie czytać kolejnych popularnych opowiadań, a sięgnąć po baśnie z regionu pozwoliła połączyć akcję i misję „Światowida” – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”.
Jednocześnie przypominamy, że w wejściu do CSE „Światowid”, w wydzielonej części redakcji portalu, znajduje się mini galeria, w której oglądać można eksponaty wykonane przez twórców ludowych z regionu. One także pokazują nasze korzenie i różnorodność kulturową miejsca, w którym mieszkamy.