Nil - historia bohatera

250 uczniów elbląskich szkół średnich wzięło dziś udział w spektaklu, prezentującym sylwetkę generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. „«Nil» – historia bohatera” to historyczno – wspomnieniowy spektakl przygotowany w 60. rocznicą śmierci generała.

Organizatorem spotkania był pion edukacyjno-naukowy gdańskiego oddziału IPN oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Wzięli w nim udział uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Gospodarczych, IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.   

- Elbląska prezentacja to efekt współpracy „Światowida” z gdańskim oddziałem IPN – mówi Magdalena Czarnocka – Kaptur z CSE „Światowid” - Już od kilku lat goszczą u nas wystawy z IPN, mamy lekcje edukacyjne, a teraz również spektakl. Na tych działaniach korzystają przede wszystkim uczniowie elbląskich szkół, a także mieszkańcy, którzy mają tu, na miejscu, możliwość poszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski.

Spektakl był przygotowany tak, aby przekaz dotarł do młodzieży – składał się z krótkich nagrań filmowych, przeplatanych z treściami historycznymi, czytanymi przez narratora i z piosenkami. Był hip-hop, było mocne rockowe brzmienie i były przejmujące ballady, opowiadające o trudnej historii i o uczuciach – ojca do córki, córki zamordowanego bohatera do ojczyzny, która wydała na niego wyrok.

August Emil Fieldorf, ps. Nil był bojownikiem o niepodległość Polski, generałem brygady Wojska Polskiego, organizatorem i dowódcą Kedywu Armii Krajowej, zastępcą Komendanta Głównego AK, dowódcą organizacji NIE, kawalerem Orderu Orła Białego. W 1945 roku został wywieziony do obozu pracy na Uralu, w 1947 roku powrócił do Polski, nie chciał uciec za granicę. W 1950 roku został aresztowany, a w 1953 stracony przez powieszenie. Pomimo tortur Fieldorf odmówił współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa.

W związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” – napisany został  spektakl o charakterze historyczno-wspomnieniowym pt. „«Nil» – historia bohatera”. Utwory muzyczne wykonywała czwórka wokalistów z grupy teatralnej „Eksperyment” - Weronika Very Korthals, Krzysztof Rogocki, Krzysztof Majda i Dawid Życzko. Krótkie sekwencje nagrań video zrealizowali aktorzy, którzy cytowali wypowiedzi ludzi, znających generała Fieldorfa osobiście – m.in. jego dawnego towarzysza broni, żony oraz córki. W rolę konferansjera, zapowiadającego poszczególne piosenki, przybliżającego tło historyczne prezentowanych wydarzeń czy recytującego fragmenty wybranych wierszy, wcielił się aktor Krzysztof Bartoszewicz.

Autorem tekstów piosenek, przygotowanych po części specjalnie na potrzeby spektaklu, jest Tomasz Pohl, kompozycji i aranżacji – Cezary Paciorek, a wizualizacji towarzyszących spektaklowi – Wojciech Ostrowski. Nad całością pieczę sprawował – jako scenarzysta i reżyser – Wojciech Rybakowski.

Na zakończenie – kierownik Referatu Edukacji Historycznej gdańskiego IPN dr Michał Sempołowicz powiedział młodzieży dlaczego przypominanie właśnie tej historii jest takie ważne – jakie znaczenie w życiu bohaterów miał honor, miłość do ojczyzny i troska o rodzinę, i jak na podstawie historii jednego bohatera powstał obraz tysięcy ludzi, którzy tak, jak Fieldorf Nil walczyli, cierpieli i umarli za ojczyznę.

Oprócz Elbląga spektakl będzie można zobaczyć również w Gdyni, Bydgoszczy, Toruniu, Kwidzynie, Chojnicach i Starogardzie Gdańskim.

Galeria zdjęć ze spektaklu: http://swiatowid.elblag.pl/pl/galerie/nil-historia-bohatera-spektakl-2013/

Zobacz również

Zapisz się do newslettera