
Międzynarodowe Spotkania Artystyczne, zajęcia z arteterapii, Letnia Szkoła Edukacji Artystycznej, aktywizacja mieszkańców wsi w regionie, warsztaty artystyczne dla młodzieży – to tylko kilka z działań, które zostaną w tym roku zrealizowane dzięki projektom. W tym roku „Światowid” uzyskał dofinansowanie na trzy projekty, realizowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pierwszy z nich to „Ślady kultury – dziedzictwo znane i nieznane”, projekt z zakresu kultury ludowej i ochrony dziedzictwa materialnego i niematerialnego naszego regionu, którego autorem jest Magdalena Czarnocka – Kaptur.
- Projekt ma charakter interdyscyplinarny i skierowany w szczególności do środowisk wiejskich – mówi autorka. - Poprzez szereg działań edukacyjnych, wśród których będą warsztaty, plenery czy wystawy chcemy promować zjawiska kultury ludowej charakterystyczne dla regionu Warmii i Mazur i utrwalić wśród społeczności lokalnych tradycje i dawne zwyczaje.
Efekty warsztatów i plenerów będzie można oglądać na wystawach zorganizowanych w wybranych wsiach, w „Światowidzie” w Galerii Nobilis oraz na portalu kulturalnym Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl., gdzie znajdzie się filmowa relacja z przebiegu projektu, dokumentacja powstałych prac oraz bezpłatne materiały e-learningowe.
Kolejny projekt ma w zmaganiach o środki z Ministerstwa duże doświadczenie. „Światowid” realizuje go po raz szósty. „Twórcza terapia” ma charakter edukacyjny. Projekt jest adresowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz do grup marginalizowanych.
- Różnorodność i interdyscyplinarność działań oraz włączanie w nie osób sprawnych są niezwykle istotne w procesie integracji i rehabilitacji społecznej uczestników „Twórczej Terapii" – mówi Teresa Miłoszewska, autor i koordynator projektu - W trakcie realizacji projektu korzystać będziemy z innowacyjnych form pracy z uczestnikami, m.in. z interaktywnych warsztatów, akcji happeningowych, pedagogiki zabawy.
W ramach „Twórczej terapii” odbywają się m.in. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne, Letnia Szkoła Edukacji Artystycznej, ogólnopolskie konkursy plastyczne Kompozycje i Ceramiony, plener Impresje, a także warsztaty, wyjazdy i spotkania osób niepełnosprawnych.
W tym roku po raz drugi „Światowid” będzie realizować w terenie spektakle teatralne połączone z kilkudniowymi warsztatami dla młodzieży. Dofinansowanie uzyskał napisany przez Edytę Machul, instruktora teatralnego, projekt „Pajęczyna” .
- Będziemy działać równolegle w trzech grupach z Ornety, Oleśna i Elbląga. Każda z nich będzie pracować nad swoim spektaklem pod okiem różnych instruktorów – opowiada Edyta Machul. - Wszyscy spotykać się będą w Szymonowie, gdzie się poznają i będą się uczyć, jak być animatorem swojego środowiska.
Efektem końcowym będzie grupa animatorów, którzy prowadzić będą warsztaty teatralne dla swoich rówieśników w różnych miejscowościach, będą nim również spektakle zagrane w Szymonowie, Elblągu, Ornecie i Oleśnie.
MKiDN dofinansowało również projekt złożony przez Stowarzyszenie JANTAR, współpracujące ze „Światowidem”. Dofinansowanie dotyczy Festiwalu Przemysłów Kreatywnych, który ma być platformą wymiany myśli i doświadczeń na temat szeroko pojętego przemysłu kreatywnego.
- Przez lata uzyskujemy dofinansowanie Ministerstwa na pomysły, dzięki którym możemy artystycznie edukować i rozwijać mieszkańców naszego miasta i regionu – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. – O te środki jest coraz trudniej, ale część naszych propozycji zawsze zyskuje uznanie w oczach Ministerstwa i ekspertów oceniających projekty.
Szczegóły dotyczące projektów, które zostały dofinansowane ze środków MKiDN zostaną wkrótce zamieszczone na stronie CSE „Światowid” w zakładce „Nasze projekty”.