Papier w edukacji. Warsztaty plastyczne

W zorganizowanych przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Warmiński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, warsztatach z technik papieroplastyki i wikliny papierowej, wzięli udział nauczyciele i wychowawcy świetlic z Elbląga i okolic.  

Uczestnicy, podczas zajęć mogli poznać zastosowanie papieru w edukacji.

- Jest to dla nich ważne bo nauczyciele i wychowawcy bardzo często angażują się w wiele inicjatyw, wiele z nich sami tworzą, organizują przeglądy, bale, festyny, tworzą oprawę plastyczną do uroczystości – mówi Ewa Bednarska – Siwilewicz, instruktor plastyki w CSE „Światowid”. -  Papier stanowi praktyczną bazę do zorganizowania inspirujących zajęć plastycznych tworzenia scenografii i rekwizytów, które nie wymagają szczególnych nakładów finansowych.

W zajęciach uczestniczyła Wioleta Lipska z Przedszkola nr 29 w Elblągu, która jest wychowawcą grupy i organizuje między innymi „Basiowy bal pasiasty”, na który dzieci ubierają się w paski i malują twarze. Z kolei Beata Życzkowska prowadzi w Łęczu siedlisko Lanzania (nazwa pochodzi od pruskiej osady) czyli rekreacyjno –wypoczynkowy kompleks, w którym odbywają się plenery i zajęcia integracyjne na świeżym powietrzu. Tu dzieci i młodzież uczą się poprzez zabawę oraz survival - budują szałasy, konstruują pochodnie z kory brzozy, która odstrasza komary, rozpalają ogniska bez użycia zapałek i tworzą ozdoby z siana. Bożena Iwaszkiewicz jest pedagogiem i oligofrenopedagogiem w Zespole Szkół w Młynarach, jest również wychowawcą świetlicy szkolnej. W ramach pracy w świetlicy wykonuje upominki kartki świąteczne, prowadzi warsztaty origami i tworzenia biżuterii, pracuje różnymi technikami plastycznymi. Warsztaty przydadzą się jej do tworzenia dekoracji. Pracy techniką papieroplastyki uczyły się również Edyta Roża z Zespółu Szkół w Młynarach, która jest nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej i oligofrenopedagogiem, a także prowadzi warsztaty plastyczne, techniczne i muzyczne oraz Magdalena Kobylińska, która pracuje w Warmińko - Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Dodatkowo Magdalena Kobylińska prowadzi zajęcia ekologiczne pt. „Kropla wody”, „Jeżeli mam prawo” czyli lekcje dla dzieci z róznych szczebli szkół. W „Światowidzie” gościliśmy również Aleksandrę Ihmę, która pracuje jako nauczyciel w klasie integracyjnej w IV Liceum Ogólnokształcącym i wykorzystuje różnorodne techniki plastyczne.

Wszystkie uczestniczki warsztatów zgodnie podkreślały, że takie warsztaty są potrzebne, a pomysły które podczas nich zgromadziły wykorzystają w pracy z dziećmi i młodzieżą. Warsztaty prowadziły Ewa Bednarska-Siwilewicz, plastyk i pedagog oraz Marlena Szwemińska – konsultant ds. pedagogiki specjalnej i integracji W-MODN w Elblągu.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera