
Czas naświetlania, czułość ISO, przysłona, tryby ekspozycji, histogram, balans bieli, głębia ostrości... to tylko część środków, które służą do kształtowania obrazu fotograficznego. Wszystkich miłośników fotografii, którzy traktują ją jako hobby, a chcieliby nauczyć się jej od podstaw „Światowid” zaprasza na kolejną edycję „Kursu fotografii od podstaw”.
Od fotografii cyfrowej, przez obróbkę zdjęć w programach graficznych, po świadome posługiwanie się aparatem analogowym. Program kursu jest bogaty i przystępny bo kurs skierowany jest do osób zaczynających przygodę z fotografią. Wszyscy, którzy chcą poznać podstawy fotografii – rodzaje aparatów, techniki fotografowania, obsługę aparatu, sposoby kadrowania, budowanie kompozycji zdjęcia, chcą się nauczyć jak zrobić dobre zdjęcie nocą, a jak ciekawy portret oraz jak skonstruować portfolio mogą zapisać się na 3 – miesięczny kurs.
Kurs poprowadzi Artur Kalinowski, który ukończył: m.in. Akademicki Kurs Typografii w Warszawie (2011) oraz Akademię Fotografii w Warszawie (Dyplom Akademii w roku 2011).
- Samą podstawą fotografii jest światło, ale większość amatorów fotografii wykorzystuje tylko 1/3 możliwości aparatu fotograficznego, który posiada. Bardzo często użytkownicy aparatów korzystają z trybów automatycznych i aparat praktycznie sam robi zdjęcie – mówi instruktor fotografii Artur Kalinowski. - Chodzi mi również o pokazanie świadomości fotograficznej, o pokazanie, że aparat ma nie tylko tryb automatyczny, ale można korzystać z niego kreatynie, w formie zabawy, aby pokazać własną twórczość.
Zgłaszać można się do 11 lutego w sekretariacie CSE „Światowid”. Kurs rusza od 15 lutego.
Zajęcia odbywają się w systemie weekendowym. Cena 3-miesięcznego kursu to 480 zł za 48 godzin zajęć (możliwość rozłożenia płatności na raty – 160 zł/ m-c). Kurs będzie się odbywał 2 razy w tygodniu po 2 godz. Plan kursu:
Historia fotografii wybrane zagadnienia między innymi/ modern piktorializm / fotografia a malarstwo.
Fotografa analogowa i cyfrowa: wstęp - aparaty fotograficzne /formaty błon fotograficznych /obsługa aparatu / techniki fotograficzne / rodzaje fotografii / camera obscura / pinhola.
Analiza obrazu fotograficznego / estetyka fotografii.
Środki kształtowania obrazu fotograficznego – obiektyw, czas naświetlania, czułość ISO, przysłona, tryby ekspozycji, histogram, balans bieli, tryb manualny, głębia ostrości i ich kreatywne wykorzystanie. + ćwiczenia.
Twórcze podejście do fotografii – szukanie inspiracji i ciekawych pomysłów na zdjęcia, a następnie opracowywanie sposobu ich realizacji + ćwiczenia.
Kompozycja – jak sprawić, żeby wszystko było na swoim miejscu i każdy odczytał to, co chcesz przekazać. Narzucanie odbioru fotografii poprzez zabiegi kompozycyjne, mocne punkty, centralny kadr, ważenie zdjęcia, dynamika i statyka, wieloplanowość + ćwiczenia.
Światło – istota fotografii, lampa błyskowa – jak ją wykorzystać w plenerze i pomieszczeniu tak, aby unikać kiczowatych zdjęć, Wprowadzenie do studia, kreatywne wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł światła. + ćwiczenia.
Fotografa nocna - sposoby na ciekawe zdjęcia portretowe, krajobrazowe i architektury.
Portret – jak fotografować, żeby osoba na zdjęciu wyszła atrakcyjnie.
Portret klasyczny, psychologiczny i nieoczywisty + ćwiczenia.
Fotografa uliczna. Kreatywne wykorzystanie lampy błyskowej. Światło naturalne – jak sobie z nim radzić? Zadanie: uchwyć życie na ulicy + ćwiczenia w plenerze.
Fotoreportaż. Rola światła. Kolejność wydarzeń.
Fotografa mody. Kontynuacja zagadnień kompozycyjnych. Portret klasyczny.
Fotografa reklamowa. Fotografa przedmiotu w ujęciu reklamowym – analiza zdjęć reklamowych, tworzenie własnych haseł reklamowych połączonych z obrazem fotograficznym.
Obróbka cyfrowa - retusz obrazu i przygotowanie pliku do druku + ćwiczenia.
Analiza prac.
Jak usystematyzować zdjęcia?
Pojedyncze zdjęcia, dyptyki, tryptyki, serie.
Analiza projektów uczestników kursu. Jak skonstruować portfolio?
Zdjęcie czarno-białe od pomysłu po finalną odbitkę + ćwiczenia.