Portal Kulturalny Warmii i Mazur poleca – podróż z kulturą!

Co  dzieje się w naszym rgionie? Przed Państwem  materiały filmowe, radiowe i tekstowe, które  do przeczytania, wysłuchania i obejrzenia poleca portal eŚwiatowid.pl.

Planującym spędzenie wakacji czy urlopu w naszym regionie Zuzanna Gajewska z redakcji eŚwiatowid zaproponowała cykl artykułów poświęconych Zakątkom Warmii i Mazur. Opisywaliśmy tajemnice Piramidy w Rapie, w materiale telewizyjnym pokazaliśmy Kadyny – niewielką wieś, ale z bogatą historią, odkryliśmy też miejsce, w którym poznać można życie Mazurów – ich życie codzienne i problemy. W zbiorach Muzeum Mazurskiego w Owczarni można znaleźć meble, sprzęty gospodarstwa domowego i maszyny rolnicze. Pracownicy muzeum starają się, by zwiedzający poczuli wyjątkową atmosferę tego miejsca i stając pomiędzy rekwizytami niemal przenieśli się w czasie do tamtych lat. W placówce dostępna jest biblioteka, a w niej dzieła poświęcone tematyce Prus Wschodnich i regionu mazurskiego.

Dla młodych turystów, którzy interesują się życiem dawnych ludów, ciekawą propozycją może być wizyta w Galindii, krainy historycznego plemienia Galindów. Leży ona w małej wiosce Iznota, koło Mikołajek, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w centrum Puszczy Piskiej, u ujścia rzeki Krutyni do Jeziora Bełdany.

Atrakcją dla dzieci może być także Mazurskie Safari. Położony w powiecie giżyckim Ośrodek Mazurski „Okrągłe” proponuje zwiedzanie zajmującej ponad 100 hektarów zagrody. Główną atrakcją dla turystów jest przejażdżka terenowym samochodem po jej obszarze. Podczas podróży można podpatrzeć najrozmaitsze zwierzęta: daniele, muflony, jelenie europejskie, mandżurskie i axis, krowy highland cattel, krowy herefordy, konie tarpany, konie wielkopolskie, kucyk, dziki, lamy glama i guanaco, osiołki, kozy i kózki miniaturki, owce wrzosówki. W sumie w zwierzyńcu żyje ponad 400 sztuk zwierząt.

W materiale telewizyjnym Malownicza kolej nadzalewowa pokazaliśmy urokliwą trasę kolejową, która biegnie wzdłuż brzegów Zalewu Wiślanego. Jej historię opowiedział historyk Lech Słodownik. Poinformowaliśmy też o wejściu w życie umowy o małym ruchu granicznym.

Lubiących literaturę redakcja zaprosiła także na szlak pisarzy – do Lidzbarka Warmińskiego, w którym siedzibę miał Ignacy Krasicki i do wysłuchania rozmowy radiowej z profesor Krystyną Stasiewicz z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego  w Olsztynie, która opowiada o tym, jak wyglądało jego życie.

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, my również zachęcaliśmy do wzięcia kultury na wakacje. To, że podróże kształcą, wiadomo nie od dziś. Każde miejsce na ziemi ma swoją historię, a każda społeczność swoją kulturę. Urlop to doskonały czas, by się z nimi zapoznać. Jeśli zaś nigdzie się nie wybieramy – warto przeczytać ciekawą lekturę. W materiale radiowym O historii trudno mówić bez emocji  z autorem  dwutomowej Historii Warmii i Mazur, prof. Stanisławem Achremczykiem, rozmawiała Agnieszka Jarzębska.

A może oparta na ciekawym pomyśle książka elblążanina Edwarda Janusza Jaremczuka Ze spadochronem w tle? To właściwie kompendium wiedzy o spadochroniarstwie. Są tu i wspomnienia autora ujęte w formę opowiadań, i mini-wykłady o historii tego sportu, i słownik najważniejszych pojęć.

Można też podzielić się książkami zalegającymi na półkach i oddać je tym, którzy tęsknią za lekturą w ojczystym języku. Wystarczy przynieś je do Starostwa Powiatowego w Olsztynie, które organizuje zbiórkę w ramach akcji Książka dla kresowiaków.

Pisaliśmy również o badaniach dotyczących dziedzictwa kulturowego, wspominaliśmy Bronisława Geremka i  Amy Winhouse oraz zapraszaliśmy na imprezy w regionie.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera