Światowid dla niepełnosprawnych

Trwa Elbląski Tydzień Osób Niepełnosprawnych to doskonała okazja, aby mówić o tym, jakie warunki do uczestniczenia w kulturze stwarza się niepełnosprawnym w naszym mieście.

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu to instytucja realizującą szeroki zakres działań adresowanych do środowiska osób niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych.

- Istotnym priorytetem w naszych działaniach jest integracja różnych grup społecznych oraz wyrównywanie szans edukacyjnych i w dostępie do dóbr kultury – mówi Teresa Miłoszewska, pełnomocnik dyrektora ds. osób niepełnosprawnych w CSE „Światowid”.

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest dostosowane budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Tak jest w przypadku „Światowida”. Lokalizacja budynku w centrum miasta umożliwia swobodne dotarcie do niego, podjazdy od strony frontowej oraz bezprogowe wejście do sali kina i sali sportowej pozwalają swobodnie poruszać się po obiekcie osobom na wózkach inwalidzkich. Centrum wyposażone jest także w windę osobową, umożliwiającą poruszanie się po pięciu kondygnacjach budynku. Do potrzeb osób z dysfunkcjami fizycznymi dostosowano również toalety.

- Likwidacja barier architektonicznych umożliwiła poszerzenie oferty programowej dla osób niepełnosprawnych o nowe formy działalności kulturalnej – opowiada Teresa Miłoszewska. – Kolejnym krokiem było wyposażenia „Światowida” w sprzęt wspomagający słyszenie firmy Phonak. Dzięki niemu widzowie z zaburzeniami słuchu mogą w pełnym wymiarze uczestniczyć w organizowanych przez nas wydarzeniach.  

Sprzęt użytkowany może być w kilku przestrzeniach: sali kinowo-koncertowej, sali kameralnej kina czy przestrzeni wystawienniczej. Sprzęt ma charakter przenośny, odbiorniki, osobom z niedosłuchem, wypożyczane są nieodpłatnie w kasie CSE „Światowid” na czas trwania wydarzenia kulturalnego (np. seans, spektakl, koncert) za okazaniem dokumentu tożsamości, legitymacji osoby niepełnosprawnej.

W tym przyjaznym dla niepełnosprawnych budynku odbywają się liczne przedsięwzięcia kulturalne skierowane do osób z dysfunkcjami, stwarzające im możliwość integracji z osobami w pełni sprawnymi. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kulturalnym „Viva art” „Światowid” jest pomysłodawcą i realizatorem cyklicznych przedsięwzięć, m.in.: Międzynarodowych Spotkań Artystycznych, a wcześniej Ogólnopolskich Spotkań Artystycznych, Letniej Szkoły Edukacji Artystycznej, programu „Twórcza Terapia”. Z kolei we współpracy ze Stowarzyszeniem „Jantar” realizowane były cykliczne zajęcia taneczne dla osób niedowidzących. W ramach prestiżowego Międzynarodowego Turnieju Tańca Balic Cup wielokrotnie odbywał się turniej tańca z udziałem par na wózkach.

- W działaniach o profilu społeczno-kulturalnym docieramy do szerokich kręgów odbiorców – do rodzin, pedagogów, terapeutów, osób wspierających na co dzień osoby niepełnosprawne -  dodaje Teresa Miłoszewska.- To bardzo ważne żeby dotrzeć także do tych grup, aby je  edukować i pomagać.

W odbywających się w „Światowidzie” działaniach kulturalnych mogą uczestniczyć osoby niepełnosprawne niezależnie od wieku, sprawności intelektualnej czy dysfunkcji fizycznych.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera