Teatr powinien przychodzić do ludzi

Chcą zarazić swoją pasją innych, chcą podzielić się swoimi umiejętnościami i warsztatem aktorskim z ludźmi, którzy takich możliwości nie mają. W lipcu rusza projekt "Wrośnij w to!" przygotowany przez grupę teatralną Skrupcie się, działającą przy CSE „Światowid”. 

Projekt rodził się z intensywnych dyskusji i potrzeb młodych ludzi, pasjonatów teatralnych.

 - Po rozmowach i dyskusjach doszli do wniosku, że chcą zarazić swoją pasją innych, chcą podzielić się swoimi umiejętnościami i warsztatem aktorskim z ludźmi, którzy takich możliwości jak oni nie mają - mówi Edyta Machul, instruktorka i opiekunka Skrupcie się. -  Wtedy też  przypomniał nam się tekst Jana Dormana „aby ludzie przychodzili do Teatru – Teatr powinien przychodzić do ludzi”. Dlatego chcemy podjąć, podczas wakacji, samodzielną, niezależną od miejsca, gdzie pracujemy na co dzień, akcję artystyczną „Wrośnij w to!” w wybranych wioskach województwa warmińsko – mazurskiego.

Spróbują zarazić innych pasją teatralną, ale w trakcie realizacji projektu, już przy pomocy specjalistów, dotkną również innych dziedzin artystycznych. Poprzez projekt „Wrośnij w to!” chcą pokazać, że warto „wrosnąć” w sztukę. Zaczną 14 lipca w Oleśnie. Skrupcie się zagra tam plenerowo spektakl "Złodziejka snów". A kolejne dni - to już praca warsztatowa. Podczas pierwszej części pobytu w Oleśnie, grupa zaprosi swoich rówieśników na warsztaty teatralne, ze sztuki robienia wielkich baniek oraz szczudlarskie. 

-  Działamy teatralnie na Scenie Na Piętrze, improwizujemy, tworzymy etiudy, spektakle, wymyślamy no i oczywiście nie możemy się ze sobą nagadać. Chcemy zarażać naszą pasją - teatrem, dlatego stworzyliśmy projekt "Wrośnij w to!"  – mówią członkowie grupy Skrupcie się. 

- Będzie to dla Skrupcie się doskonała okazja do dzielenia się swoimi umiejętnościami i pasją – dodaje Edyta Machul. - Bardzo się cieszę, że będą mogli doświadczyć tej formy pracy.

W kolejnych dniach grupy z Oleśna i Skrupcie się, będą pracować ze specjalistami. Odbędą się warsztaty z zakresu arteterapii, instalacji przestrzennych, animacji poklatkowej, warsztaty scenograficzne, warsztaty białego śpiewu zakończone wspólnym śpiewaniem oraz warsztaty teatru tańca zakończone spektaklem.

- Na 9 dni wyjeżdżamy do zaprzyjaźnionego Oleśna, gdzie będziemy integrować się z mieszkańcami i wspólnie wyżywać się twórczo podczas wszelkiej maści warsztatów – mówią młodzi o projekcie, który wymyślili wspólnie z instruktorką Edytą Machul. -  Będziemy malować stodołę naszymi marzeniami, tworzyć instalacje przestrzenne, chodzić na szczudłach, robić gigantyczne banki, śpiewać pełnym głosem z głębi serca,  tworzyć spektakl tańca, i, i, i, i... i jeszcze wiele innych inności.  Doczekać się nie możemy! A wszystko to dzięki pomocy i dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bardzo dziękujemy, bardzo, bardzo i oczywiście zapraszamy na spektakl, który powstanie. 

Spektakl, który będzie efektem końcowym warsztatów, ich uczestnicy zaprezentują  jeszcze w czterech innych, wybranych przez siebie miejscowościach.

- Będzie to twórczy i barwny czas, a równocześnie bardzo intensywny, bo zaplanowaliśmy dla nich osiem godzin warsztatów dziennie. Przerwy będą tylko na posiłki. Czy dadzą radę? Mam nadzieję! – podsumowuje Edyta Machul.

Po najświeższe informacje o projekcie i jego realizacji zapraszamy na stronę Światowida w zakładce Nasze projekty oraz na facebooka, na stronie Wrośnij w to.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera