Ceramika a arteterapia

W miniony piątek, w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyły się warsztaty rzeźbienia w glinie dla słuchaczy studiów podyplomowych surdopedagogiki i tyflopedagogiki z arteterapią, z  Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.

- Podczas zajęć poznałam ciekawe metody tworzenia prac ceramicznych , pracownia i  warunki do pracy są bardzo dobre, dobre jest również oświetlenie, a możliwość zobaczenia prac już wykonanych, dostarcza wielu inspiracji – powiedziała po zajęciach Beata Wieńkowska, która pracuje w Szkole  Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Szczytnie.

Łukasz Pacer, jest nauczycielem języka angielskiego , pracuje w klasie z dziećmi niesłyszącymi,  w Szkole Podstawowej nr 14 w Elblągu. Mówi, że  praca z gliną jest przyjemna i relaksująca, a metody tworzenia prac ceramicznych uczą koncentracji i wyciszają.

Zajęcia plastyczne pomagają  w uwrażliwianiu dłoni osób niewidomych. Dotyk  poszerza zdolności rozumienia świata. Osoby niewidome poprzez  poznanie różnorodnych  materiałów tworzą własny obraz otaczającego świata, a poprzez dotyk usprawniają końce palców.  Pracując w miękkiej glinie modelują dłońmi, palcami,  odciskając  przedmioty i faktury. Posługiwanie się formą plastyczną jest jednocześnie najprostszą odmianą kontaktu ze światem.

Ewa Wiśniewska pracuje w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej  w Olsztynie, twierdzi że dobrze jest poznać różne metody tworzenia prac ceramicznych, z kolei Beata Kulesza mieszka w Kazimierzowie, pracuje w Zespole Szkół nr.1,  pracuje metodami arteterapii ze swoim niesłyszącym synem.

Zajęcia prowadziła Ewa Bednarska – Siwilewicz.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera