
Kino “Światowid” zaprasza najmłodszych na popołudniowe, bezpłatne projekcje w ramach cyklu GDYNIA DZIECIOM. Filmy będą wyświetlane od 7 do 11 maja.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych nie zapomina o najmłodszej publiczności. Gdy dorośli oglądają konkursowe produkcje, maluchy przychodzą do kina w ramach programu "Gdynia dzieciom".
To w gdyńskim kinie wypowiada się symboliczną formułę otwarcia: „Festiwal Gdynia Dzieciom uważam za otwarty”, ale jeszcze w kilku kinach w Polsce odbywają się niezwykłe projekcje. Jak co roku w tym gronie jest również elbląskie kino “Światowid”.
Pokazy odbywają się w cyklu dopołudniowym, realizowanym dla grup zorganizowanych – do tej pory przyjęto na nie ponad 1200 zgłoszeń oraz popołudniowe dla indywidualnych odbiorców. Bezpłatne wejściówki na popołudniowe seanse dostępne są w kasie CSE “Światowid”. Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach: 14.00-21.00 oraz w sobotę i niedzielę na pół godziny przed seansem do godz. 21.00.
Szczegóły: 55 611 20 68/76
7 maja/ poniedziałek/ godz. 17:30
Bliskie spotkania z wesołym diabłem
Psotny, ale przyjazny ludziom diabeł Piszczałka wywołuje panikę wśród obozujących harcerek; wieczorem wyjada smakołyki w chacie Maka i jego syna Bi. W okolicy zaczyna krążyć pogłoska o pojawieniu się yeti; zostaje zorganizowana obława, której pierwszą ofiarą pada... krowa. Częściowo sparaliżowany Bi w swoim inwalidzkim wózku też rusza na tę obławę. Przed upadkiem w przepaść ratuje go Piszczałka. Postanawia pomóc chłopcu. Zabiera go do swej jaskini, obdarowuje cudownym kryształem. Opowieść o polskim diabliku rodem z Makuszyńskiego. Nie ma tu przemocy, krwi, strzelaniny; jest za to ciepła mądrość mówiąca o potrzebie naszego współistnienia z najdziwniejszymi nawet stworami.
Reżyseria: Jerzy Łukaszewicz
Obsada: Rafał Synówka, Jacek Chmielnik, Franciszek Ćwirko
Gatunek: familijny, przygodowy
Produkcja: Polska, 1988
Czas trwania: 77 min.
8 maja/wtorek/godz. 17:30
Łowca. Ostatnie starcie
Janik - chłopiec zafascynowany grami komputerowymi, w przeddzień swoich 10. urodzin dostaje od ojca kolejną grę, niezwykle rzadko spotykaną na rynku. Radość z otrzymanego prezentu mąci Janikowi wyjazd rodzica w kolejną służbową delegację. Przed wyjazdem ojciec obiecuje chłopcu, że wróci wtedy, gdy Janik zakończy grę zwycięstwem. Chłopiec zaczyna grę. Zdumiony odkrywa, że toczy się ona równocześnie na ekranie komputera i w życiu.
Reżyseria: Jerzy Łukaszewicz
Obsada: Mateusz Damięcki, Joanna Trzepiecińska, Wojciech Malajkat, Jacek Wójcicki
Gatunek: familijny, przygodowy
Produkcja: Polska, 1993
Czas trwania: 87 min.
9 maja/środa/ godz. 17:30
Tajemnica Sagali
Sagala to tajemniczy kamień z kosmosu. Przed wiekami, gdy Ziemia była rajem, jej mieszkańcy mogli mieć wszystko, korzystając w imię dobra z mocy magicznego kamienia. Jednak ludzie sprzeniewierzyli się tej świętej zasadzie i obudzili siły zła. Sagala rozpadła się na wiele części i straciła swą moc. Teraz znowu budzi się ze snu...
Ośmioletni Kuba wpada na trop magicznego kamienia, którego cząstki krążą we wszechświecie. Złożenie ich w całość przyniesie ludziom szczęście i dobro. W poszukiwaniu magicznych okruchów Kuba i jego brat wędrują w czasie i przestrzeni, m.in. do starożytnej Galii i prasłowiańskiego Biskupina.
Reżyseria: Jerzy Łukaszewicz
Obsada: Marcin Nowacki, Grzegorz Ruda, Małgorzata Foremniak
Gatunek: familijny, przygodowy
Produkcja: Polska, 1997
Czas trwania: 78 min.
10 maja/czwartek/godz. 17:30
Tajemnica kwiatu paproci
Cztery lalki, mieszkające na co dzień w przedszkolu, zostają uprowadzone przez fałszywych ochroniarzy. Podczas ucieczki z łap porywaczy gubią się w lesie. Buba i Superboj natychmiast popadają w niewolę bezwzględnego Szefa dzikiego wysypiska śmieci. Druga para - Malutka i Narwany - wędrując przez las spotyka zwierzęta, które skarżą się na sąsiedztwo Śmieciowiska-Wysypiska. Na szczęście Malutka znajduje zaczarowany kwiat paproci i zostaje obdarzona niezwykłą mocą. Malutką i Narwanego również spotyka los Buby i Superboja. Wszystkie lalki z rozkazu Szefa mają grzebać w śmieciach... Ale Szef nie wie, na jakich trafił twardzieli. Czy uratują las i kolegów? Czy wrócą szczęśliwie do przedszkola?
Reżyseria: Tadeusz Wilkosz
Obsada: Andrzej Nejman, Monika Jarosińska, Dariusz Majchrzak
Gatunek: animacja, familijny
Produkcja: Polska, 2004
Czas trwania: 66 min.
11 maja/ piątek/godz. 17:30
Mamo, czy kury potrafią mówić?
Film zrealizowany na podstawie ksiązki „Dorota w krainie czarnoksiężnika Oza”. Historia dziewczynki, która na parkingu uratowała kurę spod kół samochodu. Okazuje się, że ptak potrafi mówić i z wdzięczności zabiera dziewczynkę w zaczarowany świat.
Reżyseria: Tadeusz Wilkosz, Krystyna Krupska-Wysocka
Obsada: Bogusława Pawelec, Marzena Trybała, Olga Rosińska
Gatunek: komedia, familijny
Produkcja: Polska, 1997
Czas trwania: 71 min.