Jesteśmy ludźmi kultury. Wszyscy - zobacz na eswiatowid!

We Wrocławiu zaczyna się dziś Europejski Kongres Kultury. To prawdziwe święto twórców, animatorów i uczestników kultury, czyli każdego z nas. Uwaga, inauguracja, wykład prof. Zygmunta Baumana, 10 kongresowych debat, dyskusje i uroczyste zakończenie będą transmitowane w internecie. Z ramienia "Światowida" w Europejskim Kongresie Kultury uczestniczą - dyrektor Antoni Czyżyk i kierownik gabinetu dyrektora Magdalena Czarnocka.

Coraz głośniej mówi się, że kultura jest tą dziedziną życia, bez rozwoju której Europejczycy nie poradzą sobie z wyzwaniami współczesnego świata. Udział w kulturze, współtworzenie różnego rodzaju działań artystycznych kształtuje ludzi kreatywnych, krytycznie myślących, wolnych, popierających i rozumiejących idee demokracji.

Kongres, którego przewodnie hasło brzmi: Kultura dla zmiany społecznej. Art for social change, jest jednym z głównych wydarzeń programu kulturalnego polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

We Wrocławiu spotka się wiele znanych postaci świata kultury i nie tylko. Artyści, animatorzy, naukowcy, politycy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i zwykli ludzie będą mogli porozmawiać o najważniejszych zjawiskach i problemach kultury, uczestniczyć w warsztatach i akcjach artystycznych.

Niezwykle ciekawie zapowiadają się np. spotkanie wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego z Jonny'm Greenwoodem (wszechstronnie wykształcony muzyk, znany jako gitarzysta zespołu Radiohead) i guru muzyki elektronicznej Walijczykiem Aphexem Twinem, kooperacja wizjonera teatru Krystiana Lupy z pisarką Dorotą Masłowską, audiowizualne działania Briana Eno czy projekty rzeźbiarza i twórcy instalacji Mirosława Balki.

Punktem wyjścia do kongresowych debat ma być przygotowana specjalnie z tej okazji książka socjologa, filozofa, eseisty, jednego z twórców koncepcji postmodernizmu prof. Zygmunta Baumana o ewolucji kultury europejskiej i scenariuszach jej rozwoju.

Tematy dyskusji to: Masa kultury - kultura otwarta, Spółka Kultura - kultura i ekonomia, Lobbing dla kultury - advocacy - orędownictwo, Zagubieni w kulturze - interdyscyplinarność, Obca Europa - czym jest europejskość, Kultura z odzysku - jak przetwarza się idee w sztuce, Wikianarchia - wolność w kulturze, Niebezpieczne związki - władza a kultura, Bajki robotów - nowa kultura, nowe media, nowa estetyka, Laboratorium ryzyka - sztuka i nauka.

Plan internetowych transmisji z kongresu jest na stronie internetowej EKK. Tam też można znaleźć więcej informacji na temat całego przedsięwzięcia.

***

Jednym z tematów, który pojawi się w kongresowych debatach, będzie ogólnoeuropejska kampania na rzecz kultury We are more! (ang.: Możemy więcej!).Ma ona uświadomić mieszkańcom krajów Unii Europejskiej i politykom jak ważną rolę w rozwoju społeczeństw pełni kultura i sztuka, przekonać polityków do zapewnienia wsparcia dla kultury w nowym budżecie UE i zwiększyć uczestnictwo w kulturze wszystkich obywateli Unii.

- Podejście do kultury musi się zmienić - potwierdza marszałek województwa Jacek Protas. Materiał Agnieszki Jarzębskiej i Tomasza Misiuka:

Aby zobaczyć materiał - kliknij! 

Zobacz również

Zapisz się do newslettera