
W nadchodzącym roku szkolnym przygotowaliśmy ofertę zajęć plastycznych na semestr zimowy dla najmłodszych w oparciu o założenie... że na pozaszkolnych zajęciach plastycznych zdecydowanie powinno być twórczo, ciekawie, kolorowo, różnorodnie i smakowicie.
Wszelkie pytania kierować mogą Państwo dzwoniąc pod numer telefonu: 55 611 20 85 w godzinach od 10.00 do 18.00, od poniedziałku do piątku, na adres mailowy: helena.wojciechowska@swiatowid.elblag.pl lub zgłosić się osobiście do pracowni plastycznej nr 45 (II piętro CSE „Światowid") w godzinach od 10.00 do 18.00
Zapisy na zajęcia odbywają się drogą mailową. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w obu grupach (10 uczestników w każdej grupie) o przyjęciu na zajęcia decyduje kolejność zgłoszeń oraz uiszczenie opłaty za zajęcia (o której dokonanie poproszeni zostaną Państwo po wypełnieniu karty zgłoszenia).
Dla grup zorganizowanych z przedszkoli i szkół podstawowych istnieje możliwość poprowadzenia rozbudowanych zajęć na wybrany przez nauczyciela temat oraz w wybranym przez niego terminie. Opłata za zajęcia ustalana będzie wówczas indywidualnie.
Poziom zajęć dostosowany jest do wieku, umiejętności, potrzeb oraz zainteresowań danej grupy i ze względu na te czynniki może ulec zamianom.
Podczas warsztatów wykorzystywane będą rozmaite środki spożywcze typu: mąka, owoce, warzywa, czekolada oraz materiały plastyczne typu: farby plakatowe, farby akwarelowe, tusze kreślarskie, plastelina, ciastolina, masa solna itp. Rodziców i opiekunów uprasza się o pisemne poinformowanie instruktora plastyki o wszelkich alergiach i chorobach na które cierpi dziecko. Organizator informuje, że terminy zajęć mogą ulec zmianie z przyczyn od niego niezależnych. W takich przypadkach ustalony zostanie inny termin spotkania.
Terminarz zajęć
WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI 4- 6 LAT „TROPICIELE SZTUKI"
Wtorki, od godz. 16.30 do 17.30
13, 20 i 27 września 4, 11, 18 i 25 października 8, 22, 29 listopada 6 i 13 grudnia
Warsztaty obejmują dwanaście spotkań (po 60 minut każde), łącznie 12 godzin zegarowych. Skierowane są do najmłodszych- dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz zerówek.
Koszt uczestnictwa w zajęciach to 200 zł od osoby.
WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI 7- 12 LAT „RĘCE ZDOLNE DO WSZYSTKIEGO"
Środy, od godz. 16.30 do 18.00
14, 21 i 28 września 5, 12, 19 i 26 października 2, 9, 23 i 30 listopada 7 grudnia
Warsztaty obejmują dwanaście spotkań (po 90 minut każde), łącznie 18 godzin zegarowych. Skierowane są do dzieci w wieku 7- 12 lat, tj. uczniów szkół podstawowych.
Koszt uczestnictwa w zajęciach to 300 zł od osoby.
Tematyka zajęć:
1. MIX KOLORÓW
Mieszanie farb to jedna z podstawowych i bardzo istotnych czynności w pracy każdego malarza. Podczas spotkania dzieci tropić będą podstawowe informacje na temat kolorów. Dowiedzą się między innymi: - co to są barwy podstawowe i co na świecie ma takie właśnie barwy - co to są barwy pochodne i dopełniające oraz jak powstają - dlaczego o niektórych kolorach mówi się, że są zimne lub są chłodne, a jeszcze o innych, że są złamane ... A potem zacznie się czas szalonych eksperymentów: - mieszanie kolorów - tworzenie własnej palety barw i nadawanie kolorom własnych, autorskich nazw
2. PRACOWNIA MAŁEGO DRUKARZA
Nie potrzeba drukarskiej prasy, aby stworzyć fantastyczną grafikę. Zdolne do wszystkiego ręce i pomysłowe głowy uczestników zajęć przekonają się, że aby stworzyć ciekawą pracę wystarczy to, co znajdzie się w każdym domu: kolorowe farby, warzywa- np: ziemniaki, czy brokuły, owoce- np. jabłka i mandarynki, stara gąbka, korek, kwiatki... czy własne ręce i usta! Nie zabraknie także gotowych stempli do wykorzystania przy pracy. Starsi uczestnicy zajęć (RĘCE ZDOLNE DO WSZYSTKIEGO) zmierzą się z projektem i wykonaniem stempla z ziemniaka. Za pomocą takich nietypowych stempli uczestnicy zajęć zaprojektują i wykonają autorski papier do opakowania prezentu lub ukochanej książki oraz pracę na wybrany temat.
3. CZŁOWIEK- BOHATER SZTUKI
Podczas warsztatów dzieci poznają ciekawe dzieła sztuki, których bohaterem jest człowiek. Wspólnie zastanowią się nad tym, co spowodowało, że dany obraz lub rzeźba są od wieków podziwiane. Być może wspólnie rozwiążemy tajemnicę uśmiechu Mona Lizy? Następnie dzieci przyjrzą się uważnie sobie oraz innym osobom z grupy, aby stworzyć autoportret i portret losowo wybranej osoby. Na twórczy warsztat wezmą także człowieka w większej skali- w SKALI 1: 1 odrysowując na kartonach kontury postaci i kolorując je według własnej fantazji.
4. SZTUKA INTUICJI
Bardzo często efekt pracy- także tej twórczej- nie jest widoczny od razu. Przekonają się o tym uczestnicy warsztatów podczas zabawy z kalką, świecą i farbami, solą sypaną na farbki... a także przy okazji rysowania na kartkach przykrytych materiałem. Okazją do rozwinięcia skrzydeł fantazji będzie tworzenie na kartce papieru własnej historii do zasłyszanych... dźwięków.
5. SMAKOWITE KĄSKI
Źródłem natchnienia dla artysty może być wszystko: piękny pejzaż, urodziwa dama, pory roku, a nawet... cebula, czosnek i kabaczek. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się między innymi: - kim był Giuseppe Archimboldo i dlaczego o jego obrazach mówi się, że są smakowite - co to jest martwa natura Następnie młodsi uczestnicy zajęć (TROPICIELE SZTUKI) narysują swoje ulubione warzywa i owoce upodabniając je do żywych istot, a starsi (RĘCE ZDOLNE DO WSZYSTKIEGO) narysują swoją pierwszą martwą naturę w wersji smakowicie kolorowej. Na koniec wszystkie produkty spożywcze, które przez całe warsztaty dzielnie pozowały artystom do portretów i martwych natur, posłużą jako elementy do wyrobu biżuterii (...i pewnie jako pyszna przekąska).
6. TO SIĘ LEPI!
Wstępem do warsztatów będzie rozmowa na temat dziedziny sztuki zwanej rzeźbą. Uczestnicy zajęć odkopią w pamięci rozmaite przykłady rzeźby znajdującej się w naszym mieście, dowiedzą się z jakich materiałów można wykonać rzeźbę, jakie są jej rodzaje, a także obejrzą znane, ciekawe rzeźby słynnych artystów... i uczestników sekcji ceramicznej działającej w CSE „Światowid". W drugiej części zajęć dzieci poznają tajemny przepis na masę solną, którą same wyrobią i wykonają z niej tzw. rzeźbę płaską przedstawiającą postać ludzką lub aniołka. Z plasteliny i ciastoliny wykonają natomiast rzeźby pełne, stojące: ulubione zwierzątko oraz na wspólnie wymyślony temat.
7. BOHATERSKIE SZMACIAKI- PRZYTULAKI
Natchnieniem do twórczych działań będzie postać zwana „bohaterem". Uczestnicy zajęć wspólnie zastanowią się nad tym, kto to właściwie jest ten bohater, co odróżnia go od innych, czy jest to zwykła osoba, czy ktoś, kto posiada magiczne zdolności oraz, jak można nim zostać. Poszukamy bohaterów w książkach, telewizji oraz w codziennym życiu. Następnie każde dziecko narysuje portret wymyślonego przez siebie super bohatera. Rysunek ten będzie stanowić projekt pomocny przy wykonaniu bohaterskiego szmaciaka- przytulanki. Młodsze dzieci otrzymają gotowe półprodukty, starsze zestaw do uszycia własnego bohatera od podstaw.
8. WŁASNE AKWARIUM... A MOŻE OCEAN?!
Podczas zajęć dzieci zgłębią tajemnice wodnych otchłani. Porozmawiają na temat toczącego się pod wodą życia, obejrzą fotografie wykonane przez płetwonurków. Następnie za pomocą farb akwarelowych namalują oceaniczne głębiny: błękity wody, zielone glony, muszelki. Praca ta stanowić będzie tło oceanu w wersji 3 D wykonanego z kartonu. Uczestnicy z papieru, plasteliny itp. wykonają kolorowe ryby, ośmiornice lub legendarne stwory i umieszczą je w przestrzeni „oceanu".
9. MOJE MIASTO- MOJE MIEJSCE
Podczas zajęć uczestnicy zastanowią się nad tym, co czyni miejsce w którym mieszkają wyjątkowym, a także co by w nim zmienili, a co nigdy nie powinno zniknąć z ich subiektywnej mapy. Następnie zastanowią się, jak wygląda miasto o różnych porach dnia, w nocy oraz o różnych porach roku. Wykonają pierwszą pracę plastyczną rysując swój dom/ blok w wersji dziennej i nocnej. Następnie grupa wspólnie wykona makietę miasta marzeń. Mając do dyspozycji stare opakowania, plastikowe butelki, kartony, nieprzydatne guziki, plastelinę, folię itp. zbudują w klimacie recycling artu przestrzeń w której sami chętnie by zamieszkali. Dzięki zespołowemu podjęciu się tematu nauczą się współpracować ze sobą, rozwiązywać problemy, wzajemnie doceniać kreatywność i zdolność do kompromisów.
10. NIEZŁY ORYGINAŁ
Podczas zajęć uczestnicy poznają najsłynniejsze dzieła malarskie. Dowiedzą się przez kogo i kiedy zostały wykonane, jakie mają tytuły, gdzie obecnie się znajdują. Dowiedzą się też kim jest fałszerz dzieł sztuki, co to jest reprodukcja i prawo autorskie. Zastanowią się nad własnymi nazwami dla omawianych wcześniej obrazów. Następnie namalują własną pracę o tym właśnie tytule. Po wykonanym zadaniu ponownie wrócą do zaprezentowanych na samym początku obrazów i wykonają jego własną wersję w technice kolażu.
11. POD LINIJKĘ I NA BAKIER
Podczas zajęć dzieci poznają takie zagadnienia, jak: harmonia, kompozycja, kanon, poznają różne techniki plastyczne, wprowadzające do pracy ład, harmonię oraz takie, które kojarzą się z przypadkowością (m. in. : mozaikę, chlapanie pędzlem). Dowiedzą się kim był Jackson Pollock i kiedy wynaleziono mozaikę. Następnie wykonają prace, które będą charakteryzowały się harmonią lub sprawiały wrażenie przypadkowo wykonanych. Każdej pracy nadadzą tytuł. Wymyślą też własne nazwy dla technik z których korzystać będą przy pracy.
12. JAK ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
Ostatnie spotkanie na warsztatach plastycznych odbędzie się- jak na grudzień przystało- w przedświątecznym klimacie. Uczestnicy zajęć wykonają ozdobne kartki świąteczne, karnety do prezentów oraz same prezenty dla najbliższych. W zależności od umiejętności ozdabią przedmioty techniką decoupage lub wykonają przedmiot z filcu. Prezenty zostaną starannie i artystycznie zapakowane.