
Dlaczego wełna się filcuje, jakie są jej gatunki, kiedy zaczęto stosować technikę filcowania wełny, jakie jest współczesne zastosowanie filcu i jak się filcuje - tego się będzie można dowiedzieć podczas warsztatów z filcu prowadzonych od września w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid".
Filcowanie (z niem.), a po polsku spilśnianie jest najstarszą znaną człowiekowi metodą uzyskiwania tkaniny. Najstarsze wiadomości na temat tej techniki pochodzą już z okresu neolitu. Filcu używano w Skandynawii, na Syberii jak również w starożytnym Rzymie i Grecji. Ostatnio stało się bardzo popularne, a wykonywana z filcu biżuteria jest chętnie kupowana i noszona.
OPIS WARSZTATÓW Z FILCU dla dorosłych- I stopień
Koszt kursu- 450 zł Liczba godzin- 20 godzin zajęć Liczba spotkań- 4 spotkania (w soboty od godz. 10.00 do 15.00): Prowadząca zajęcia- Helena Wojciechowska, instruktor plastyki z uprawnieniami do samodzielnego prowadzenia pracowni rękodzieła artystycznego
Zapisy na zajęcia odbywają się drogą mailową. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (10 uczestników) o przyjęciu na zajęcia decyduje kolejność zgłoszeń oraz uiszczenie opłaty za zajęcia (o której dokonanie poproszeni zostaną Państwo po wypełnieniu karty zgłoszenia).
Proszę o zapoznanie się z ofertą warsztatów, terminarzem oraz opisem zajęć.
Wszelkie pytania kierować mogą Państwo dzwoniąc pod numer telefonu: 55 611 20 85 w godzinach od 10.00 do 18.00, od poniedziałku do piątku, na adres mailowy: helena.wojciechowska@swiatowid.elblag.pl lub zgłosić się osobiście do pracowni plastycznej w pok. nr 45 (II piętro CSE „Światowid") w godzinach od 10.00 do 18.00
Poziom zajęć dostosowany jest do umiejętności, potrzeb oraz zainteresowań danej grupy i ze względu na te czynniki może ulec zamianom.
Organizator informuje, że terminy zajęć mogą ulec zmianie z przyczyn od niego niezależnych. W takich przypadkach ustalony zostanie inny termin spotkania.
Warsztaty obejmować będą 20 godzin zajęć dydaktycznych podczas których uczestnicy dowiedzą się, dlaczego wełna się filcuje, jakie są jej gatunki, kiedy zaczęto stosować technikę filcowania wełny, jakich narzędzi używa się do wyrobu filcu, jakie jest jego zastosowanie współcześnie. Następnie uczestnicy, poprzez ćwiczenia, dowiedzą się, jak wykonać formy płaskie i przestrzenne, mozaikę, z jakimi materiałami można łączyć filc, jak farbować runo i gotowy filc. Po zdobyciu podstawowych umiejętności uczestnicy warsztatów zaprojektują i wykonają jedną własną oraz jedną wspólną formę filcową.
Wszyscy uczestnicy kursu otrzymają zaświadczenie o jego ukończeniu zawierające informacje o ilości godzin zajęć dydaktycznych oraz z wykazem poruszonych tematów.
Terminy spotkań w 2011 roku:17 września- 10.00- 15.00 24 września- 10.00- 15.00 1 października- 10.00- 15.00 8 października- 10.00- 15.00
TEMATYKA ZAJĘĆ- teoria i praktyka: 1. Wykład z teorii filcu: historia, archeologia, etnologia, sztuka oraz design 2. Wykonywanie form płaskich 3. Mozaika i aplikacja 4. Farbowanie runa i filcu 5. Wykonywanie form przestrzennych 6. Projekt oraz wykonanie własnej formy z filcu7. Projekt oraz wykonanie wspólnej formy z filcu
Materiał filmowy dotyczący filcowanie, tego jak można to zrobić samemu i jak wyglądaj warsztaty filcowania można zobaczyć kliknij.
Autor: Edyta Jasiukiewicz