Digitalizacja trwa

Ponad cztery tysiące zdigitalizowanych zasobów to efekt ośmiomiesięcznego funkcjonowania Pracowni digitalizacji, działającej w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid".

Pracownia digitalizacji działa od stycznia 2011 roku, powstała w wyniku realizacji projektu "Cyfrowy Światowid - utworzenie pracowni digitalizacji i publicznego dostępu do materiałów audiowizualnych w CSE Światowid", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Internetowe archiwum znaleźć można na stronie www.eswiatowid.pl/digitalizacja. Do chwili obecnej zdigitalizowanych i wprowadzonych na stronę pracowni zostało 4240 zasobów.

- Obecnie digitalizowane są przede wszystkim materiały archiwalne z wydarzeń kulturalnych Elbląga i regionu, których organizatorem był „Światowid" - mówi Teresa Romanowska, z pracowni digitalizacji. - Są to fotografie, materiały poligraficzne: plakaty, ulotki, afisze i katalogi oraz skany artykułów prasowych: zapowiedzi i recenzje wydarzeń kulturalnych, a także filmy.

Najstarsze dokumenty i zdjęcia pochodzą z 1989 roku i te już znajdują się na stronie.„Światowid" nawiązał też współpracę z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku w celu archiwizacji cyfrowej ich dokumentacji.

- Na digitalizację czeka 9 tys. obiektów zarejestrowanych na kliszy fotograficznej, pierwsze 400 jest już w naszej pracowni - dodaje Teresa Romanowska.- Są to dokumentacje posiadanych przez muzeum numizmatów, drzeworytów, miedziorytów, gobelin, a także wystaw. Wszystkie te dzieła sztuki dotyczą Mikołaja Kopernika i miasta Frombork.

Aby zachęcić osoby z zewnątrz do współpracy przy opisywaniu zdjęć, w galerii umieszczonych zostało kilkadziesiąt fotografii, na których uwiecznieni są mieszkańcy Elbląga.

- W zamian za trafny opis nagradzamy miłym gadżetem naszej instytucji - mówi Teresa Romanowska.

Warto dodać, że w pracowni można przeglądać zdigitalizowane materiały, a przed wejściem (II piętro CSE „Światowid") znajduje się kiosk internetowy.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera