
Największe przeboje polskiej piosenki, które nie zestarzały się ani trochę, choć śpiewają je kolejne pokolenia. Występujący podczas jednego wieczoru na scenie debiutanci, laureaci i gwiazdy Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie? Doskonała reżyseria i wspaniała atmosfera. To najkrótsza recepta na sukces Koncertu Galowego XV już edycji Festiwalu.
Jubileuszowy Festiwal Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie? potrwa w tym roku aż sześć dni. Każdy z nich pełen będzie atrakcji, jednak stałym punktem programu, od już piętnastu lat jest Koncert Galowy. W tym roku odbędzie się on 8 maja, o godz. 19.00 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. W trakcie Koncertu na jednej scenie wystąpią laureaci tegorocznego konkursu oraz gwiazdy, specjalnie dobrane aby zaśpiewać wyjątkowe piosenki w trakcie koncertu „Pieśń ujdzie cało".
- Ten koncert wziął się z mojego niepokoju i złości na tandetę, którą nas zalewa telewizja - mówi reżyser koncertu Bogusław Sobczuk - Na potrzeby koncertu wybrałem kilka takich piosenek , które nie przeminą. Zaprosiłem do ich wykonania osoby wybitne, ale takie, które nigdy ich nie śpiewały. Największym zaskoczeniem będzie właśnie to, komu przypadnie która piosenka.
Wśród wykonawców znajdą się: Krzysztof Cugowski, Katarzyna Groniec, Mariusz Kiljan, Beata Banasik, Jakub Blokesz, Jarosław Chojnacki, Beata Lerach, Joanna Lewandowska - Zbudniewek, Margita Ślizowska oraz Zbigniew Zamachowski. Tajemnicą nie są również utwory, które przypadną im w udziale, będą to m.in. „Wspomnienie", „Pijmy wino za kolegów" Agnieszki Osieckiej utwór, który kiedyś śpiewał Piotr Fronczewski, „Wariatka tańczy", „Psalm stojących w kolejce", „Czas nas uczy pogody", „Dziwny jest ten świat", „Jaka róża taki cierń", „Ach panie, panowie" Bułata Okudżawy i Agnieszki Osieckiej. Wszystkie one związane są z tematem Festiwalu - mówią o miłości.
- Tytułowa pieśń ujdzie cało pod warunkiem, że jest zrobiona ze świetnej jakości materiałów, z bardzo dobrego tworzywa - literackiego, jakim jest tekst i muzycznego. Do tego, jeśli towarzyszył jej przy powstaniu taki szczęśliwy splot okoliczności, że wykonywał je ktoś w ważnym czasie, to te piosenki są w stanie ocaleć, nawet jeśli nie ma już ich pierwszych wykonawców. Oczywiście jeżeli zaśpiewa je z równą pasją, zaangażowaniem, na najwyższym poziomie swoich kompetencji - dodaje Bogusław Sobczuk.
W trakcie Koncertu Galowego będzie można zobaczyć i usłyszeć czterech wykonawców, którzy zostali laureatami poprzednich edycji Festiwalu Sztuki Słowa.
- Kiedyś sami rywalizowali w konkursach poezji śpiewanej, dzisiaj są uznanymi artystami. Cieszy fakt, że związali swoją drogę artystyczną właśnie z tym gatunkiem muzyki, z którym zaczynali swoją przygodę ze sceną - mówi Aleksandra Bednarczuk kierownik Festiwalu. - Myślę, że będzie to również niesamowite przeżycie dla widzów, szczególnie dla tych, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach Festiwalu.
W programie tegorocznej Festiwalu znalazły się również koncerty: Stanisława Soyki, Grzegorza Turnau'a, Evgena Malinovskiyego, wystawy: Marka Wróbla oraz ilustracji do "Setnika bajek Ignacego Krasickiego". Jednak Festiwal to przede wszystkim przesłuchania konkursowe, podczas których twórczo rywalizują między sobą artyści z całej Polski. Przesłuchania są otwarte dla publiczności.
Koncert Galowy XV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie? 8 maja o godz. 19.00 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Organizator: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid". Cena biletu: 70 zł. Rezerwacja: 55 611 20 68,76.
Edyta Jasiukiewicz