Twórczość nieskrępowana

Około 120 uczestników z Elbląga, Pasłęka, Tolkmicka, Dzierzgonia, Młynar, Ostródy, Olsztyna, Mrągowa, Lidzbarka Warmińskiego, Kiwit, Warkał, Czaplinka, Dobrego, Starogardu Gdańskiego, Nowego Dworu Gdańskiego oraz Gdańska. Start w sobotę, 22 stycznia, o godz. 8.00 i 26 godzin bezustannego tworzenia. 

Maraton Artystyczny to impreza, którą już po raz trzeci organizuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" wraz z Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym.

Co roku Maraton „rośnie", pojawia się coraz więcej działań, sami uczestnicy przychodzą z pomysłami na nowe akcje - mówi Magdalena Czarnocka z CSE „Światowid". - Pojawia się też coraz więcej zgłoszeń spoza Elbląga.

Maraton zaczyna się w sobotę, 22 stycznia, o godz. 8.00, a kończy w niedzielę, 23 stycznia, o godz. 10.00. Wśród tegorocznych dziedzin twórczych znalazły się: malarstwo, rysunek, film, fotografia, fussing, witraż, rzeźba, grafika warsztatowa, ceramika. A dodatkowo: teatr, taniec, kino i historia sztuki.

Działania taneczne odbywać się będą pod okiem instruktorów tańca z Centrum Tańca „Promyk", animatorem działań teatralnych będzie instruktor CSE „Światowid" - Edyta Machul. Instruktażu z fussingu oraz grafiki warsztatowej będzie udzielała Ewa Bednarska -Siwilewicz z CSE „Światowid. Tworzenie opowiadania i warsztaty literackie będzie prowadził Jarosław Grabarczyk z „Dziennika Elbląskiego", przy udziale sekcji dziennikarskiej z CSE „Światowid".

- Fotografować może każdy uczestnik, należy tylko przynieść ze sobą aparat - mówi Aleksandra Matulewicz z Liceum Plastycznego, współorganizatorka Maratonu. -Tematów nie zabraknie, a efekty pracy fotografów będzie można oglądać już podczas Maratonu dzięki firmie REPROSKAN, która w promocji swoich możliwości będzie na bieżąco wywoływała zdjęcia uczestników.

W trakcie Maratonu będzie również kręcony film - pod opieką Tomasza Misiuka z CSE „Światowid" i Karoliny Hajec - Kalińskiej - nauczyciel przedmiotu podstawy filmu i fotografii w LP w Gronowie górnym oraz przy udziale sekcji filmowej „Światowida".

Szablon, vlepka, naklejka, projekty printów na koszulkę, znak, symbol, rytm, collage foto - to hasła zapowiadające warsztaty graficzne pt. GRAF JOBY 2011, które poprowadzi Janusz Kozak, nauczyciel grafiki w LP w Gronowie Górnym. Stworzeniem niezwykłego witraża zajmie się firma PUJAN, rzeźba i ceramika będzie powstawać pod okiem Ewy Bednarskiej - Siwilewicz z CSE „Światowid" i Zbigniewa Chrostka, nauczyciela Liceum Plastycznego, a rysunek i malarstwo - Aleksandry Matulewicz, Zbigniewa Chrostka i Romy Jaruszewskiej (nauczyciele z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym).

- W tym roku wsparła nas firma Lupus z Elbląga - dodaje Magdalena Czarnocka. -Przekazała ona płyty, na których artyści będą utrwalać swe twórcze wizje.

Do działań w ramach Maratonu włączyła się również Galeria El, w chwili wytchnienia maratończycy będą mogli posłuchać wykładów z historii sztuki: „ZŁOTY PODZIAŁ" , wygłosi go dyrektor Galerii El -Jarosław Denisiuk (historyk sztuki) oraz „POLSKIE ARTYSTKI" - prowadząca - Marta Karaś - pracownik Galerii El (historyk sztuki).

Ciekawe propozycje filmowe przygotuje także kino „Światowid". Od godz. 22.00 w sali kameralnej kina uczestnicy Maratony będą mogli szukać weny do kolejnych dzieł, które powstaną w nocy...

Autor: Edyta Jasiukiewicz

Zobacz również

Zapisz się do newslettera