Prześwietlony „Światowid”

W środę, 19 stycznia, w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" odbyła się konferencja prasowa podsumowująca działalność „Światowida" w 2010 roku. Na konferencji można się było również dowiedzieć, jakie niespodzianki szykuje Centrum w 2011 roku. 

44 712 widzów w kinie, 9 200 sprzedanych biletów na najważniejsze imprezy, kilkaset osób korzystających z zajęć plastycznych, teatralnych i tanecznych, kolejne kilka tysięcy osób przychodzących do „Światowida" na bezpłatne, niebiletowane wystawy, koncerty, projekcje kinowe, zajęcia i szkolenia organizowane w ramach projektów - tak można w skrócie podsumować 2010 rok w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid".

W 2010 r. „Światowid" zrealizował 14 projektów - w tym 4 inwestycyjne i 10 miękkich (działania kulturalne). 5 projektów zostało zrealizowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 3 ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, 3 z Norweskiego Mechanizmu Finansowego za pośrednictwem Euroregionu Bałtyk, 1 z Urzędu Marszałkowskiego, 1 z Filmoteki Narodowej, 1 z Narodowego Centrum Kultury. Całkowity koszt tych projektów to 2 903 273,09 zł. CSE „Światowid" zapewnił wkład własny w wysokości 273 025,19 zł, natomiast Samorząd Województwa Warmińsko - Mazurskiego dofinansował wkład własny w kwocie 1.904.000 zł.

Najbliższa przyszłość „Światowida" to przebudowa Centrum. Zadanie pt. "Rozbudowa, przebudowa i remont Teatru im. Aleksandra Sewruka oraz CSE Światowid w Elblągu" w oparciu o dotację celową Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego realizowane jest od maja 2010 roku.

Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowo - kosztorysowa wraz ze studium wykonalności - mówi Monika Denisiuk z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid". - Teraz trwa opracowywanie I etapu, tj. projektu koncepcyjnego oraz procedura opiniowania zgodności projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w Wydziale Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta w Elblągu.

2010 rok to mnóstwo znakomitych imprez i działań podejmowanych przez pracowników CSE. Wiele z nich będzie kontynuowanych w 2011 roku. Odbędą się kolejne edycje takich imprez, jak: Maraton Artystyczny, Street Art., Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie?, plener Kadyny - wioska sztuki, Elbląskie Noce. Festiwal Piosenki Wartościowej, Good Artcountries Festiwal, Baltic Cup, czy Międzynarodowe Spotkania Artystyczne.

Już dziś zapraszamy na Mistrzostwa Polski w towarzyskim tańcu sportowym - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid". - To prestiżowa impreza, która ściągnie do Elbląga najlepszych polskich tancerzy, sędziów i mam nadzieję, że gorącą publiczność.

Mistrzostwa Polski PTT i FTS odbędą się 12 - 13 lutego na hali Centrum Sportowo - Biznesowego.

- 2011 rok to wiele planów i działań będących już w realizacji, to imprezy, szkolenia i projekty, które zostały złożone i czekają na ocenę oraz te, które już realizujemy. Chcielibyśmy, aby nas Państwo odwiedzali w trakcie tego roku i oczywiście wielu następnych - dodaje Antoni Czyżyk.

****

O planach rozbudowy w materiale eswiatowid opowiada Antoni Czyżyk, Dyrektor CSE "Światowid" - kliknij

O projektach na przyszły rok opowiada Magdalena Czarnocka, kierownik Gabinetu Dyrektora - kliknij

O planach kina "Światowid" opowiada Natalia Klonwska, kierownik kina "Światowid" - kliknij

O planach rozbudowy portalu eswiatowid opowiada Justyna Kozłowska - Dyrla, kierownik Wirtualnego Centrum Kultury eSwiatowid.pl - kliknij

Autor: Edyta Jasiukiewicz

Zobacz również

Zapisz się do newslettera