Wizyta u Rosjan w ramach AZYMUTU

Od poniedziałku (9 sierpnia) w Kaliningradzie gości polsko-szwedzka grupa pedagogów, terapeutów i instruktorów. Uczestniczą wspólnie z Rosjanami w szkoleniach i warsztatach z zakresu arteterapii.Uczestnicy warsztatów podnoszą swoje kwalifikacje. Na co dzień pracują z osobami niepełnosprawnymi w instytucjach kultury, placówkach edukacyjnych i organizacjach pozarządowych. Specjalistyczne zajęcia, praktyki, wizyty studyjne to przede wszystkim wymiana doświadczeń zarówno między instytucjami, jak i osobistych z codziennej pracy. Poznają techniki arteterapeutyczne.

Terapię przez twórczość, bądź terapię twórczością czyli arteterapię można stosować niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia, zdolności, stanu zdrowia uczestników- mówi koordynatorka AZYMUTU, Teresa Miłoszowska. - Arteterapia pomaga uzewnętrznić emocje, myśli, pragnienia, spojrzeć na nie z bliska oraz pomóc w dostrzeżeniu ich przez innych. Jest zatem formą komunikacji. Zakłada swoiste odreagowanie w samym procesie tworzenia, bez nastawienia na efekt zadania. Arteterapia wyzwala aktywność twórczą, wyrównuje braki i ograniczenia psychofizyczne. Pozwala zaakceptować siebie i innych. Nadaje sens i wzbogaca życie człowieka niepełnosprawnego. 

Wyjazd studyjny do Federacji Rosyjskiej zorganizowany został w ramach, prowadzonego od kwietnia w CSE Światowid projektu AZYMUT. Zagraniczni partnerzy to: Gimnazjum Specjalne Lindparken (Szwecja) i Kaliningradzka Regionalna Dziecięco-Młodzieżowa Społeczna Organizacja Inwalidów „Maria"(Rosja). 

Projekt dofinansowano z Funduszu Małych Grantów Transgranicznych i Międzyregionalnych - Wsparcie udzielone przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Autor: Anna Kleina

Zobacz również

Zapisz się do newslettera