Świat fortepianu

Młodzi pianiści z Chin, Japonii, Niemiec i Polski już wkrótce przyjadą do Kadyn, by wziąć udział w Mistrzowskim Kursie Pianistycznym pod kierunkiem profesora Paula Guldy.  18 lipca rozpocznie się bowiem realizacja projektu „Fryderyk Chopin oblicza Mistrza".

Chopin uczył zaledwie kilkanaście lat, lecz wszystko świadczy o tym, że uczył z przekonania, z umiejętnością, pasją i świadomością swego działania. (M. Tomaszewski)

Młodzi pianiści, będą przez siedem dni pracowali pod kierunkiem prof. Paula Guldy nad doskonaleniem wykonawstwa dzieł Fryderyka Chopina, odbywając lekcje indywidualne oraz obserwując lekcje innych uczestników. Po kursie, będzie ich można usłyszeć w trakcie dwóch koncertów - w Elblągu i Kadynach.

- Młodzi artyści będą pracować z jednym z najwybitniejszych pianistów światowego formatu - Paulem Guldą. Pod jego opieką będą rozwijać własny styl wykonawczy oraz muzyczną wrażliwość i wiedzę - mówi Marta Osowska - Utrysko, współautor projektu. - Kurs jest okazją do poznawania kultury i obyczajów naszego regionu, a także międzynarodowej integracji młodzieży.

Poza zajęciami warsztatowymi uczestnicy kursu będą poznawać uroki Wysoczyzny Elbląskiej - odwiedzą Elbląg i Frombork.

Chodzę nieśmiało po górach, często zachwycony widokiem tutejszych dolin[...] Świeże powietrze i serwatka, którą pijam skwapliwie, tak mię postawiły na nogi, że jestem całkiem inny niż w Warszawie. Wspaniałe widoki czarują i zachwycają mnie. (z listu F. Chopina do J. Elsnera)

Wycieczki uczestników kursu mają być nawiązaniem do licznych podróży Fryderyka Chopina po Polsce, podczas których zachwycał się pięknem rodzimej przyrody. To właśnie przyrodę po latach na emigracji, bardzo często wspominał. Jest ona obecna w twórczości Chopina i zasługuje na podkreślenie w świadomości młodych muzyków.

Finałem Mistrzowskiego Kursu Pianistycznego będą dwa koncerty.

Niektóre z koncertów miały dla przebiegu pianistycznej drogi Chopina znaczenie szczególne. [...] Przez udane zetknięcie się ze światem muzycznym dały Chopinowi pierwsze doświadczenia i skrzydła; stanowiły impuls do podjęcia kariery pianisty. (M. Tomaszewski)

- Koncerty mają być podsumowaniem doświadczeń, wiedzy i inspiracji jakie uczestnicy zdobyli podczas tygodniowej pracy z wybitnym profesorem w otoczeniu przyrody Wysoczyzny Elbląskiej - dodaje Marta Osowska - Utrysko. - Umiejętności młodych artystów, ich pasja wykonawcza, umiłowanie muzyki Fryderyka Chopina będą zachętą dla mieszkańców regionu do uczestniczenia w tych niezwykłych przedsięwzięciach.

Koncertów pianistycznych będzie można wysłuchać: 23 lipca (piątek) o godz. 18.00 w Galerii Nobilis CSE „Światowid" oraz 25 lipca (niedziela) o godz. 12.00 w Klasztorze ojców Franciszkanów w Kadynach.

Projekt zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami merytorycznymi projektu Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu są: Stowarzyszenie Jantar oraz Towarzystwo Muzyczne Eroica.

Edyta Jasiukiewicz

Zobacz również

Zapisz się do newslettera