Podsumowanie Roku Kulturalnego

235 przedsięwzięć, ponad 30 tysięcy widzów - to bilans Roku Kulturalnego 2009/2010 w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu.

Centrum Spotkań Europejskich Światowid podsumowało dziś Rok Kulturalny.

- W Nowy Rok Kulturalny weszliśmy ze zmianą nazwy i nowym logotypem - mówi Antoni Czyżyk - dyrektor CSE Światowid - ale to nie jedyne zmiany. Decyzją sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego wprowadzone zostały nowe zapisy w statucie instytucji. Światowid stał się wiodącym centrum kulturalnym regionu. Organizuje wiele imprez o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym, współpracując z instytucjami z zagranicy i z innych regionów w naszym kraju. Nie zapominamy też o Elblągu, wpisując się w mapę kulturalną naszego miasta.

Światowid od lat organizuje imprezy cykliczne. Należą do nich, m.in. Elbląskie Noce. Festiwal Piosenki Wartościowej, Repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Międzynarodowy Festiwal tańca BALTIC CUP czy Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie?

Oprócz tego odbywają się w Elblągu wystawy, plenery, konkursy, Forum Debaty Publicznej, na które zapraszani są przedstawiciele świata polityki, gospodarki, a elblążanie w dyskusji z nimi mogą podzielić się swoimi uwagami, przemyśleniami.

Osoby chcące rozwijać się artystycznie uczestniczyły w mijającym roku kulturalnym w sekcjach ogólnoplastycznych, fusingu, rzeźby, ceramicznej, batiku, grafiki, teatralnych, tańca (salsa, flamenco, aerodance), warsztatach multimedialnych czy edukacji Era Nowe Horyzonty.

Zgodnie z zapisami statutowymi Światowid organizuje projekty o zasięgach międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym. W tym roku - aż 14.

- Dzięki nim możemy nawiązywać współpracę z Rosjanami, Norwegami i Niemcami - podkreślała Teresa Miłoszewska - szefowa Ośrodka Arteterapii - wspólnie uczymy się, zdobywamy doświadczenie. Dziś rozpoczynamy projekt Azymut. W jego ramach pokażemy naszym zagranicznym gościom Elbląg, m.in zaprzyjaźnione z nami Ośrodki Szkolno-Wychowawcze czy Przedszkole Specjalne.

- Pracujemy obecnie nad projektem, który rozszerzy możliwości portalu eswiatowid - mówi Magdalena Czarnocka - kier. Gabinetu Dyrektora. - Teraz eswiatowid to portal kulturalny regionu, chcemy by stał się również portalem społecznościowym, by czytelnicy mogli go współtworzyć.

Rozwija się kino Światowid.

- Do naszych sukcesów zaliczamy, m.in. transmisje live z Metropolitan Opera - podkreśla Natalia Klonowska, kier. kina - Już podpisaliśmy umowę na kolejny sezon. Wkrótce zakończymy prace nad cyfryzacją kina, staramy się pokazywać w Elblągu kino różnorodne, ambitne...

Mimo że Światowid podsumowuje Rok Kulturalny, pracuje nadal. - Wakacje to też czas pracy - mówi Antoni Czyżyk - przygotowujemy plener artystyczny Kadyny - Wioska Sztuki, Noce Teatru. Festiwal Piosenki Wartościowej. Jesienią czekają nas Mistrzostwa Świata Formacji Standardowych i Festiwal Tańca Baltic Cup.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera