Jak powstaje Księżycowa statuetka?

Na tegorocznym Festiwalu Festiwali, czyli wieczorze podczas którego prezentują się laureaci festiwali piosenki poetyckiej tradycyjnie wręczona zostanie Księżycowa statuetka. To nagroda, jaką przyznaje publiczność dla najciekawszego wykonawcy. W tym roku statuetka została przygotowana specjalnie na ten plebiscyt.

   Jak przypomina organizator - Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid" - prezentacje laureatów podczas Nocy... nie mają formy konkursu, nie są więc przyznawane nagrody. Jednak młodzi wykonawcy nie wyjeżdżają z Elbląga z pustymi rękami - za najlepsze wrażenia artystyczne publiczność zgromadzona na dziedzińcu elbląskiego muzeum przyznaje właśnie Księżycową statuetkę.

- Statuetka łączy zarówno funkcję upominkową z promocyjną - mówi Justyna Kozłowska-Dyrla, rzecznik prasowy CKiWM „Światowid". - Przyznawana przez elbląską widownię jest symbolem naszej imprezy.

Tegoroczną rzeźbę przygotowała Ewa Bednarska-Siwilewicz, artysta-plastyk, instruktor „Światowida". Jak wyjawia temat Księżycowej statuetki wiąże się z poezją śpiewaną - na formie znalazły się nuty w asymetrycznym ułożeniu i zróżnicowaniu faktur.

- Na początku jest realizowany jej projekt, szkic, a po akceptacji następuje realizacja techniczna poszczególnych etapów tworzenia - wyjaśnia artystka. - Zaczynamy o pozytywu w glinie, następnie powstaje negatyw w gipsie, kolejny etap to pozytyw w żywicy poliestrowej.

Dalsza obróbka modelu odbywa się w odlewni „Orwo" w Pasłęku, tam następuje zaformowanie w piasku formierskim, w który zostaje wlany mosiądz, następuje polerowanie i pokrycie statuetki patyną.

- Planujemy, by od tego roku statuetki nie były już bezimienną twórczością zakupioną w sklepie z pamiątkami, a wręczane były jako dzieła same w sobie, oddawały charakter imprezy i wykonane były przez elbląską artystkę - dodaje Justyna Kozłowska-Dyrla.

Autor: J.Kozłowska-Dyrla

Zobacz również

Zapisz się do newslettera