
Już w najbliższy piątek, 19 grudnia 2008 roku o godz. 16:00 w Galerii Nobilis odbędzie się wernisaż pokonkursowej wystawy Ceramiony 2008, podczas którego wręczone zostaną nagrody i wyróżnienia. Tego dnia będzie można także wziąć udział w warsztatach ceramicznych, w konkursie rzeźby ceramicznej oraz w wykładzie z historii sztuki pn. „Jakże piękny jest człowiek”, który wygłosi ks. Grzegorz Wąsowski. Wstęp jest wolny.
Na konkurs przysłano 130 prac z całej Polski m.in. z Gdańska, Warszawy, Częstochowy, Zakopanego, Zduńskiej Woli, Katowic, Jastrzębia Zdroju, Zamościa oraz Luzina. W konkursie brały również udział ceramiki z pracowni Światowida.
Wernisaż wystawyWczoraj, 15 grudnia komisja konkursowa wybrała najlepsze prace. Już w piątek, 19 grudnia o godz. 16:00 podczas uroczystego otwarcia pokonkursowej wystawy, która odbędzie się w Galerii Nobilis będzie można obejrzeć prace.
- Co roku prace są inne, zawsze zmienia się ich wyraz artystyczny. Pokazywane są ciekawe i nowe sposoby tworzenia ceramiki. Myślę, że jest to bardzo dobry sposób na prezentację dorobku artystycznego dzieci, młodzieży i osób dorosłych, ale także co jest bardzo ważne osób niepełnosprawnych. Ponieważ konkurs skierowaliśmy także do warsztatów terapii zajęciowej, gdzie właśnie znajdują się często pracownie ceramiczne – powiedziała Ewa Bednarska – Siwilewicz organizator konkursu.
Warsztaty ceramiczne, konkurs rzeźby ceramicznej i wykład
Tradycyjnie już otwarcie wystawy poprzedzone zostanie warsztatami ceramicznymi dla uczniów ze szkół podstawowych, które odbędą się godz. 10:00 do 12:00. Uczestnicy lepić będą w glinie, wezmą udział w pokazie technik ceramicznych.
Z kolei w Godz. od 13:00 do 15:00 na hollu głównym odbędzie się konkurs rzeźby ceramicznej dla młodzieży i dorosłych.
Po wernisażu wystawy pokonkursowej odbędzie wykład z historii sztuki pt. „Jakże piękny jest człowiek” – krótka historia rzeźby, który wygłosi ks. Grzegorz Wąsowski.
A oto wyniki konkursu plastycznego Ceramiony 2008
Komisja Artystyczna w składzie: Marta Karaś - historyk sztuki, Zbyszek Opalewski - artysta plastyk, Zbigniew Szmurło - artysta plastyk, postanowiła uhonorować nagrodami i wyróżnieniami następujących uczestników konkursu ceramicznego.
W kategorii dzieci:
I nagroda ex aeguo - Dawid Kmieciak oraz Kacper Gruba z Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie;
II nagroda - Natalia Konopko z pracowni plastycznej działającej przy CKiWM „Światowid” w Elblągu;
III nagroda ex aeguo – Joanna Zasada z pracowni plastycznej działającej przy CKiWM „Światowid” w Elblągu oraz Adrian Pienczke z Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie.
Wyróżnienia:
Julia Narusz, Emilia Konopko, Nina Rękawik, Bartek Szustek
W kategorii młodzież:
I nagroda - Anna Kosecka z Liceum Plastycznego im Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli;
II nagroda ex aeguo - Małgorzata Dziedzic z Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem oraz Barbara Oleszek z Liceum Plastycznego im. Bernarda Morando w Zamościu;
III nagroda ex aeguo - Szymon Stala z Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, Katarzyna Janeczek i Jędrzej Hechłach z Liceum Plastycznego im Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli oraz Julia Paprocka z Zespołu Szkół Plastycznych w Warszawie.
Wyróżnienia: Magdalena Kubiak, Diana Rycaj, Edyta Siatkowska, Maria Kopańska
W kategorii dorośli:
I nagrody jury nie przyznało;
II nagroda ex aeguo - Alicja Bielska z Wyspy Skarbów Gdański Archipelag Kultury, Agnieszka Jurewicz z pracowni plastycznej działającej przy CKiWM „Światowid” w Elblągu;
III nagroda ex aeguo - Zofia Pankrac z Wyspy Skarbów Gdański Archipelag Kultury oraz Zofia Pater z pracowni plastycznej działającej przy CKiWM „Światowid” w Elblągu.
Wyróżnienia:Beata Sałek, Anna Stasiewicz, Jadwiga Gromadzka, Edyta Paluszyńska, Teresa Gębczyk
W kategorii warsztaty terapii zajęciowej:
I nagroda ex aeguo - Józef Wencławiak z Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6 w Katowicach, Marta Usel z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy PSOOU w Elblągu;
II nagroda - Daniel Domagała z Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6 w Katowicach;
III nagroda ex aeguo - Wojciech Krawczyk z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jastrzębim Zdroju oraz Andrzej Wiśniewski z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sułowiu.
Wyróżnienia:Monika Jaworska, Berenika Strehlau, Marek Chrust
Jury przyznało także trzy nagrody zbiorowe:
Nagroda zespołowa dla: Jolanty Wilk, Jolanty Piórek, Patrycji Burzywoda i Pawła Dulniaka z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jastrzębim Zdroju.
Nagroda zespołowa dla: Urszuli Bełech i Adama Nawrockiego z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sułowiu.
Ponadto przyznano także nagrodę zbiorową dla pracownia plastyczna działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie.