Wystawa budząca wiele emocji

Wczoraj w centrum kultury „Światowid" odbył się wernisaż wystawy pn. "Ludzie elbląskiej bezpieki".  

Wystawa, na którą składa się ponad 40 portretów najważniejszych szefów i funkcjonariuszy bezpieki spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, gromadząc ponad 100 uczestników.

Otwarcia wystawy dokonali dr hab. Grzegorz Berendt Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku oraz Antoni Czyżyk, dyrektor Światowida. O historii elbląskiej bezpieki oraz o tym jak powstawała wystawa opowiadał widzom jej autor Kamil Rutecki z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku.

- Ciekawą postacią jest płk. Wesołowski, który służył w bezpiece od roku 1944 do 1990. Całe życie przeżył z tym systemem  - mówił Kamil Rutecki. Takich funkcjonariuszy, którzy służyli ponad 30 lat było kilkunastu – dodał autor wystawy.

Podczas wernisażu padło pytanie, dlaczego IPN przedstawia biogramy tylko 41 funkcjonariuszy, dlaczego nie podaje się do publicznej wiadomości wizerunków wszystkich elbląskich esbeków?

- W 1982 roku w KW MO/WUSW w Elblągu pracowało 262 etatowych funkcjonariuszy SB, stąd technicznie niemożliwe byłoby przedstawienie wszystkich biogramów. Zapewniam jednak, że życiorysy wszystkich zostaną podane do publicznej wiadomości. Wiosną przyszłego roku IPN wyda informator, w którym zostaną umieszczone materiały dotyczące pozostałych funkcjonariuszy SB zajmujących się Elblągiem – wyjaśniał Kamil Rutecki.

- Esbeków w Elblągu poznałem kilku. Byli oni różni, jedni grali grzecznych, kulturalnych, których za chwilę wymieniali łobuzi, którzy zastraszali. Mieli oni jednak jeden wspólny cel - służyć systemowi. Oni służyli bezpiece z własnego wyboru, wiedzieli doskonale co robią –mówił jeden z założycieli elbląskiej „Solidarności” Tadeusz Chmielewski.

- Czekałem na tą wystawę z wielką niecierpliwością. Ci ludzie tyle krzywdy wyrządzili – powiedział kolejny uczestnik wernisażu.

W liście Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Pana Mariana Podziewskiego skierowanym do organizatorów wystawy czytamy:

- Proszę przyjąć moje podziękowania za zorganizowanie wystawy "Ludzie elbląskiej bezpieki 1975-1990". Wystawa ta przypomina, że każdy czlowiek ponosi odpowiedzialność za swoje czyny.(...). Wystawa ta jest przestrogą i przypomnieniem, że bez względu na czasy, okoliczności oraz wyznawane poglądy należy być przyzwoitym człowiekiem.

Już dzisiaj na www.eswiatowid.pl pojawią się pierwsze radiowe rozmowy z uczestnikami wernisażu.

Wystawę będzie można oglądać do 15 grudnia. Wstęp jest wolny.

Z kolei do końca listopada na holu dolnym „Światowida” oglądać można wystawę, na której prezentowane są sylwetki osób związanych z gdańską bezpieką.

Serdecznie zapraszamy!

Zobacz również

Zapisz się do newslettera