
W środę, 3 września, w Centrum Kultury "Światowid" odbył się wernisaż wystawy fotografii i archiwalnych dokumentów pn. „Więcej, szybciej, lepiej” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Na wystawie eksponowane są materiały archiwalne nawołujące do współzawodnictwa w pracy.
Przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przybliża powstały 60 lat temu ruchwspółzawodnictwa pracy od jego początku, aż do schyłku. Ruch, który narodził się w kopalniach, stopniowo obejmował kolejne grupy pracownicze. Rywalizacja o największe osiągnięcia nie ominęła również młodzieży. Na wystawie zgromadzone zostały zarówno stare fotografie, jak i archiwalne dokumenty. Wszystko opatrzone zostało komentarzem, który przybliża widzowi rzeczywistość przodowników pracy.
Jednym z przodowników pracy był wykreowany przez ZSRR - AleksiejStachanow prekursor ruchu stachanowskiego.
Stachanow w nocy z 30 na 31 sierpnia 1935 roku podczas jednej zmiany w kopalni, wykonał 1475% normy (tj. wydobył 102 m³ węgla). Praca na tej zmianie została wcześniej całkowicie przeorganizowana przez kierownictwo kopalni – Stachanow zamiast jednocześnie pozyskiwać węgiel i zabudowywać przodek dostał do pomocy przy obudowie przodka dodatkowych górników.
-Przodownikiem pracy nie mógł zostać każdy. Każda osoba, którą władze kopalni czy fabryki widziały, jako idealnego kandydata na przodownika pracy był dokładnie sprawdzany- powiedział Kamil Rutecki – z Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku.
- Przodownicy pracy byli na uprzywilejowanej pozycji. Dostawali talony do tzw. „sklepów za żółtymi firankami”, gdzie był dostęp do towarów, których nie było na rynku– dodał Kamil Rutecki z IPN W Gdańsku.
Wystawę fotogramów oraz archiwalnych dokumentów będzie można oglądać do 24 września.