Podajemy plany "Światowida" na najbliższy czas.
29.02 - 13.03 - Projekcja filmu „XXY" - Kino Światowid - cena biletu 12zł Historia Alex, która/który okazuje się hermafrodytą. Lucja Puenzo podejmuje w swoim filmie trudny temat seksualności, a historię głównej bohaterki/bohatera opowiada jednak w sposób subtelny i delikatny.
29.02 - 13.03 - Projekcja filmu „Ostrożnie, pożądanie" - kino Światowid - cena biletu 12zł Historia uczucia łączącego młodą Wang i dużo starszego Yee, która umiejscowiona jest w okupowanych Chinach podczas przełomu lat 30 i 40 XX wieku. Ona - młoda chińska studentka i aktorka należąca do ruchu oporu, on - jeden z najbardziej wpływowych kolaborantów pracujących na rzecz Japończyków. Jeden ze studentów o imieniu Kuang, który jest także założycielem kółka teatralnego, na które uczęszcza Wang, wyjawia młodej studentce swój tajny plan dotyczący wykonania wyroku śmierci na Panu Yee. Z tego powodu każdy z uczestników kółka teatralnego miał odegrać "swoją rolę", by plan został zrealizowany. Główną rolę otrzymała tu Wang, która miała za zadanie zafascynować, wzbudzić pożądanie, a w konsekwencji nawiązać romans z osobą, która wkrótce ma zostać zamordowana.
29.02 - 13.03 - Projekcja filmu „Alvin i wiewiórki" - kino Światowid - cena biletu 12zł Serial ALVIN I WIEWIÓRKI, dla wielu pokoleń widzów na całym świecie kultowy fenomen, zamienia się w wydarzenie z dziedziny filmu łączącego kino aktorskie z animacją komputerową.
6.03 godz. 19.00 - DKF: „Dziecko" - sala kameralna kina Światowid - cena biletu 8zł W filmie tym podejmowany jest temat winy i kary. Film Jeana-Pierre i Luca Dardenne, który nagrodzony został Złotą Palmą w Cannes, to pierwszy film tych reżyserów, który trafia w Polsce do szerokiej dystrybucji.
6.03 godz. 18.00 - Otwarcie Wystawy fotografii pt. „Marta" - I i II piętro holu CKiWM Światowid. Prezentowana wystawa to cykl fotografii kobiety o imieniu Marta, widzianej okiem Aleksandra Maruszewskiego. Wystawę fotogramów będzie można oglądać do 13 marca.
7.03 godz. 19.00 - Koncert zespołu Bajm - Centrum Sportowo - Biznesowe "Do lata, piechota będę szła..." - tymi słowami wyśpiewanymi w 1978 roku w Opolu Beata Kozidrak z zespołem Bajm, zapisała się na kartach historii muzyki rockowo-popowej. Od tamtej pory wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością.
8.03 godz. 17.30 - Dzień Kobiet w kinie - kino Światowid Miłośnicy komedii będą mogli obejrzeć popularny film ,,Lejdis" o godz. 17:30 i 20:00. Mężczyźni, którzy chcą spędzić romantyczny wieczór ze swoimi partnerkami będą mogli zaprosić je na niezwykle romantyczny film ,,Rozmowy nocą", który zobaczyć będzie można o godz. 18:00 i 20:15. Godziny wyświetlania filmów ułożone zostały w taki sposób, że wszyscy Ci, którzy chcieliby zobaczyć komedię i romantyczną opowieść mogą zrobić to z powodzeniem. Przed projekcją filmów odbędą się pokazy ręcznie robionej biżuterii, prezentacje najnowszej oferty producenta kosmetyków AVON oraz produktów aloesowych firmy FOREVER-LIVING, degustacja herbatki aloesowej oraz możliwość ozdobienia paznokci. Organizatorzy przewidzieli także dla zgromadzonych gości słodką niespodziankę.
8 - 9.03 - Mistrzostwa Polski w Tańcu Towarzyskim - Centrum Sportowo - Biznesowe - ceny biletów to 30zł na trybuny i 50zł przy stoliku W marcowy weekend, w Elblągu, spotkają się najlepsze pary taneczne z naszego kraju, by walczyć o tytuł mistrza i wicemistrza Polski w stylu standardowym i latynoamerykańskim. Dwie finałowe pary będą reprezentowały Polskę podczas Mistrzostw Europy i Świata. Ponadto zgromadzona publiczność będzie mogła obejrzeć występ kaliningradzkiego zespołu ,,Radość". Elbląska grupa artystyczna Show Dance prowadzona przez Milenę Sikorską i Marka Kucharczyka zaprezentuje się w żywiołowym Kankanie. Poza wyłonieniem najlepszych par tanecznych, mistrzostwa mają na celu popularyzację sportowego tańca towarzyskiego i jego walorów wychowawczych - podkreśla Antoni Czyżyk, prezes Federacji Tańca Sportowego oraz dyrektor CKiWM "Światowid". Organizatorami turnieju jest Polskie Towarzystwo Taneczne, Federacja Tańca Sportowego, Warmińsko - Mazurski Okręg PTT, a także Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid" i Stowarzyszenie "Jantar"
12.03 - DKF: film „Orzeł i reszka" w ramach programu „Państwo, które czuwa..." - kino Światowid 12 marca odbędzie się drugie spotkanie z polskim filmem kryminalnym i szpiegowskim, które zainspiruje młodzież do refleksji na temat historii PRL-u. W projekcji tradycyjnie udział weźmie przedstawiciel Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk, który zapozna widzów z kulisami powstania filmu oraz omówi tło historyczne filmowej fabuły. Tym razem zaprezentowany zostanie obraz z 1974 r. w reżyserii Ryszarda Filipskiego pt. „Orzeł i reszka". Film opowiada historię Marcina Nowaka, więźnia politycznego, który zostaje agentem wywiadu. W sensacyjną akcję wpleciono wiele informacji o mechanizmach i programie działania zachodnich ośrodków dywersyjnych. W książce, a potem w scenariuszu Jerzego Bronisławskiego - mówi reżyser - zainteresowały mnie nie tylko sensacyjne elementy akcji. Podejmując realizację filmu, myślałem o sprawach znacznie poważniejszych - o dramacie człowieka uwikłanego w historię, o jego niepokojach moralnych, a także - może nawet przede wszystkim - o politycznych implikacjach jego działań. Cykl DKF „Państwo, które czuwa..." współorganizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. Edukacyjne spotkania z filmem szpiegowskim i kryminalnym adresowane są do uczniów szkół gimnazjalnych, średnich oraz studentów.
13.03 godz. 11.00 - 13.00 Warsztaty dla historyków - CKiWM „Światowid" Warsztaty zatytułowane „Auschwitz - pamięć dla przyszłości", których współorganizatorami jest Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Zajęcia dla elbląskich pedagogów poprowadzą specjaliści z IPN i Alicja Białecka z Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu, która wygłosi wykład zatytułowany „Auschwitz - historia i symbolika. Współczesne wyzwania edukacyjne miejsc pamięci".
13.03 godz. 18.00 - Wernisaż prac Krzysztofa Rećko - Rapsy - Galeria Nobilis Działalność twórcza Krzysztofa Rećko - Rapsy obejmuje malarstwo, rysunek, grafikę użytkową, a także fotografikę. Uprawia on malarstwo sztalugowe. Prace wykonuje na płótnie i kartonie używając farb olejnych i akrylowych. Twórczość artysty znajduje się w zbiorach indywidualnych w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Holandii, Szwecji, Danii, Austrii, Włoszech, Francji i Anglii.
14.03 godz. 18.00 do końca kwietnia - Otwarcie wystawy pt. „Kartki z podróży - Bhutan" - hol CKiWM „Światowid" Wystawa fotografii autorstwa Pani Krystyny Olechnowicz. Podczas otwarcia zainteresowani będą mogli wysłuchać wykładu na temat buddyzmu.
14.03 Forum Debaty Publicznej Spotkanie elblążan z marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego Jackiem Protasem i rozmowa nt. „Co nam daje unia? Elbląsko-olsztyńskie zmagania o pieniądze" oraz uroczyste odsłonięcie tablicy informującej o podległości CKiWM pod władze samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
14 - 20.03 - Projekcja filmu Sweeney Todd - Kino Światowid- cena biletu 12zł Film powstał na podstawowe broadwayowskiego musicalu, który opowiadał historię Benjamina Barkera, znanego również jako Sweeneya Todda. Mężczyzna wynajął zakład fryzjerski w Londynie, co stało się podstawą do zawiązania niebezpiecznego związku z tajemniczą panią Lovett...
14 - 27.03 - Projekcja filmu „Telenowela" - kino Światowid - cena biletu 12zł Nietypowa love story o dwójce sąsiadów poszukujących miłości i pożądania, oraz ich przerażeniu, w chwili, gdy je znajdą. Jednocześnie film jest poważnym spojrzeniem na współczesne związki międzyludzkie oraz role przypisane płci przez społeczeństwo. Debiutująca Pernille Fischer Christensen zręcznie posługuje się schematem opery mydlanej, by stworzyć nową kategorię romansu. Film nagrodzony za najlepszy debiut na Berlinale 2006.
15.03 godz. 17.00 - Wykład pt. "Buddyzm na zachodzie" - sala kameralna kina Światowid - wstęp wolny Marcin Barański, który jest nauczycielem buddyzmu diamentowej drogi, opowie o buddyzmie, który swoich wyznawców posiada na całym świecie. Nauczyciel opowie jak wygląda ta religia w krajach zachodnich.
15 - 16.03 - II Elbląska Wystawa Bonsai - CKiWM Światowid Podczas dwudniowej wystawy będzie można poznać bliżej tę niezwykłą sztukę, spotkać i porozmawiać ze specjalistami w tej dziedzinie, a przede wszystkim podziwiać drzewka Bonsai.
16.03 godz. 12.00 - Konkurs: Palmy i Pisanki - CKiWM Światowid
Konkurs adresowany jest do wszystkich miłośników sztuk plastycznych i nie tylko. Rozgrywany będzie w dwóch kategoriach indywidualnej i zbiorowej. Konkurs plastyczny pt. PALMY I PISANKI WIELKANOCNE- Elbląg 2008, ma na celu promocję rodzimego folkloru, edukację w zakresie obrzędów i ochrona dziedzictwa kulturowego.
20.03 - DKF: „Metoda" - Kino Światowid - cena biletu 8zł Argentyńczyk Marcelo Pineyro chłodnym okiem zagląda pod podszewkę korporacyjnego świata. Pokazuje grupę rywalizujących ze sobą kandydatów na pracowników firmy. Poddani serii dehumanizujących testów, wymyślonych przez departament zasobów ludzkich korporacji, walczą ze sobą popadając w paranoję podejrzliwości, lęku i zdrady.