W dzisiejsze, poniedziałkowe przedpołudnie, 4 lutego, rozpoczęła się kolejna lekcja historii. Tym razem tematem spotkania był "Obraz rzeczywistości lat 80. w muzyce rockowej".
Podczas lekcji jako pierwszy przemówił Robert Spałek z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Opowiedział on o latach 80-tych w Polsce przez pryzmat tekstów piosenek rockowych, które puszczane były wówczas w radiu, a także utworów koncertowych. Na spotkaniu można było wysłuchać fragmentów muzyki zespołów i wykonawców m.in. takich jak Republika, Lady Pank, Randez Sous, czy Róże Europy.
- Rock jest ciekawym punktem spojrzenia na rzeczywistość PRL, ponieważ jako sztuka jest krzykliwy w formie i niepoprawny w treści, a co najważniejsze kompletnie nie przystawał do estetyki socjalistycznych mediów, a jego eksplozję w Polsce datuje się właśnie na lata 80-te - mówił Robert Spałek.
Po godzinnym wykładzie przedstawiciela IPN, zostały zaprezentowane fragmenty dokumentalnego filmu, w reżyserii Piotra Łazarkiewicza i Waldemara Krzystka pt. "Fala". Jest to obraz przedstawiający jarociński Festiwal Muzyków Rockowych oczami biorącej w nim udział młodzieży, a także ówczesnych mieszkańców i lokalnych władz Jarocina. Dzięki temu filmowi można dostrzec dwie kompletnie różne wizje świata.
Na koniec prelekcję wygłosił znany z polskiej sceny muzycznej, satyryk, publicysta, konferansjer i aktor - Krzysztof Skiba. Jest on absolwentem kulturoznawstwa w katedrze Teorii Literatury Teatru i Filmu na Uniwersytecie Łódzkim. W drugiej połowie lat 80-tych organizował happeningi Pomarańczowej Alternatywy i właśnie happeningowe formy oporu społecznego były tematem wykładu, który wygłosił.
Organizatorami spotkania było Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku i Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid".
Autor: M.M