Przegląd filmów o buddyzmie

Od 25 do 28 stycznia w Kinie „Światowid" odbywać się będzie przegląd archiwalnych filmów o buddyzmie „Budda-Dharma-Sangha".

Przegląd będzie wyjątkową okazją do obejrzenia rzadko spotykanych filmów, a także do poszerzenia wiedzy na temat tego światopoglądu. Cena biletu na jeden film 5 zł., karnet 24 zł.

Repertuar przeglądu:25 stycznia, czwartek, godz. 19.00 - Words of My Perfect Teacher 2003, 103'26 stycznia, piątek, godz. 19.00 - Życie Buddy 2004, 90' 27 stycznia, sobota, godz. 18.00 - Ryk lwa 1985, 50'                                  godz. 19.00 - Tybetańska Księga Zmarłych 1994, 120'28 stycznia, niedziela, godz. 18.00 -Jogini Tybetu 2002, 77'                                     godz. 19.30 Przekaz z Tybetu 1963, 104'

Opisy filmów:

Words of My Perfect TeacherScenariusz i reżyseria: Lesley Ann PattenWystępują: Khyentse Norbu, Luc Dierckx, Louise Rodd, Lesley Ann Patten, Bernardo Bertolucci, Steven Seagal rok produkcji: 2003, 103'Dokument

Film opowiada historię niezwykłego człowieka - Khentse Norbu - buddyjskiego lamy uzależnionego od piłki nożnej, reżysera filmowego, obywatela świata, aktora i scenarzysty, autora takich filmów jak „Puchar Himalajów" i „Travellers and Magicians". W dokumencie mówiącym o tej intrygującej postaci występują Bernardo Bertolucci i Steven Seagal. Film robiony był w Wielkiej Brytanii, Butanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w Niemczech w czasie Mundialu. Ilustrowany jest muzyką Stinga, Tara Slone & Joy Drop, Steve Tibbets'a, U.Man.Tek'a, Kunga 19 i innych.

Punkt widzenia reżyserki inspirowany jest buddyjska filozofią, która uczy, że nie damy rady zmienić ludzkiego zachowania, dopóki nie będziemy pracować sami ze sobą. A żeby pracować ze sobą potrzebujemy nauczyciela.

Życie BuddyScenariusz i reżyseria: Martin MeissonnierRok produkcji: 2004, 90' Dokument

Ten przemyślany, głęboki dokument opowiada historię narodzin jednego znajważniejszych postaci światowych religii i ogólnoświatowej kultury,jaką jest historyczny Budda Siakjamuni. Reżyser pokazuje w jaki sposób młody książe Siddhartha staje się buddą zmieniającym świat poprzez swoje pełne mocy i siły nauki.

Ryk Lwa /The Lion's roarReżyseria: Mark Elliot, rok produkcji: 1985, 50'Dokument

Niesamowity dokument opowiadający o życiu, naukach i o śmierci wielkiego mistrza medytacji, Jego Świątobliwości XVI Karmapie, głowie buddyzmu tybetańskiego szkoły Karma Kagu. Film pokazuje w jasny i prosty sposób naturę, życie i myśl buddyjską. Twórcom filmu udało się pokazać w żywy i malowniczy sposób ideę nietrwałości wszystkiego - która jest podstawą i kluczem do buddyjskiej filozofii. „Ryk Lwa" to ważny i pozostający na długo w pamięci film" - pisał Hollywood Reporter.Szesnasty Gjalwa Karmapa Rangdziung Rigpe Dordże (1924 - 1981) - to jeden z największych mistrzów medytacji XX wieku. Przyczynił się w ogromnym stopniu do przeniesienia nauk buddyzmu tybetańskiego na Zachód. Zainicjował wiele świeckich ośrodkówDharmy i klasztorów na całym świecie z myślą o zachowaniu żywego przekazu nauk Buddy. Karmapa rozprzestrzeniał nauki i miał wielu uczniów na Wschodzie i na Zachodzie. Lama Ole Nydahl i jego żona Hannah są pierwszymi zachodnimi uczniami XVI Karmapy. Po latach nauki w Himalajach wprowadzili na jego prośbę nauki Buddy, reprezentowane w szkołach buddyzmu tybetańskiego, do naszego kręgu kulturowego.

Tybetańska Księga ZmarłychThe Tibetan Book of the Dead, część pierwsza: Droga życia, część druga: Wyzwoleniereżyseria: Barrie Angus McLean, Yukari Hayashi, Hiroaki Mori, scenariusz: Shinichi Nakazawa, narrator: Leonard Cohenrok produkcji: 1994,46 ‘ i 45'Dokument/animacja

Śmierć nadchodzi bez ostrzeżenia i nie ma przed nią ucieczki. Starożytne źródło siły i wskazówek - Tybetańska Księga Zmarłych - zawiera podstawowe nauki buddyjskie dotyczące śmierci i tego, co dzieje się potem. Dwuczęściowy film prowadzi widza przez niezwykłą księgę, zawierającą wielką wiedzę na temat umierania - pokazuje nam śmierć i to co odbywa się po śmierci.Część pierwsza opowiada o historii Księgi, pokazuje sposoby jej używania w Azji i w zachodnich hospicjach. Kręcony przez ponad 4 miesiące film, pokazuje rytuały dla zmarłych w Lasaku, wywiady z Dalaj Lamą, który opowiada o swojej wizji śmierci i jej znaczeniu.Część druga - „Wielkie wyzwolenie" pokazuje lamę i mnichów, którzy prowadzą zmarłego przez 49 dni według wskazówek Tybetańskiej Księgi Zmarłych. Skomplikowane rytuały, które rzadko można obejrzeć zarejestrowane na taśmie filmowej,  uzupełniane są przez doskonałe animacje znanego artysty Isku Patel.

Jogini Tybetu / Yogis of Tibet, reżyseria: Phil & Jo Borach, rok produkcji: 2002, 77'Dokument

Od czasów inwazji na Tybet 50 lat temu, Chiny systematycznie niszczą wszystkie aspekty kultury tybetańskiej. Jedną z największych strat jest zagłada wielkiej tradycji tybetańskich mistrzów medytacji - joginów. Cały system który wspierał tych mistrzów umysłu został nieodwołalnie zniszczony. Aby zarejestrować niezwykłe praktyki, filmowcy starali się o specjalne zgody na udział w tajemnych pokazach niezwykłych możliwości, udało im się też zdobyć pozwolenie na przeprowadzenie wywiadów. Ten niezwykle ważny dla przyszłych pokoleń dokument, ma w tej chwili rangę historyczną, duchową i edukacyjną - kiedyś może być jedynym świadectwem istnienia w Tybecie niezwykłych mistrzów medytacji.

Przekaz z Tybetu / Les message des tibetains, Scenariusz i reżyseria: Arnaud Desjardins rok produkcji: 1963104 ‘ (dwie części) Dokument

Pierwsza część tego niezwykłego dokumentu nosi tytuł "Buddyzm", druga "Tantryzm". W 1963 roku Dalaj Lama po raz pierwszy pozwolił człowiekowi z zachodu sfilmować serce tradycji tybetańskiej. Oba filmy, pokazane po raz pierwszy w latach sześćdziesiątych, są niesamowitym świadectwem tamtego czasu, uwieczniły mistrzów medytacji i filozofii buddyjskiej. W filmie występują: XVI Gyalwa Karmapa, Dalai Lama,Kyabdje Trijang Rinpoche, Kyabdje Ling Rinpoche, Dilgo Khyentse Rinpoche, Dudjom Rinpoche, Dugpa Tupse Rinpoche, Chatral Rinpoche, Abo Rinpoche i Lopon Sonam Zangpo, Lama Trizin, Tai Situ Rinpoche i Shamar Rinpoche. „Portrety legendarnych tybetańskich mistrzów nie są tylko historycznym świadectwem, nie tylko olbrzymią inspiracją na teraz i na przyszłość, ale też niezwykłym testamentem - jednym słowem - ten dokument to skarb" - powiedział Sogyal Rinpoche.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera