"Pod powierzchnią" - 11.01.2007

Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza 11. stycznia o godz.19.00 na film "Pod powierzchnią".

     Patrząc wstecz na różne wydarzenia w naszym życiu, nawet te całkiem niedawne, zdarza się nam że nie potrafimy stwierdzić, że wydarzyły się na pewno. Czasem są to sny, które bierzemy za rzeczywistość a czasem to rzeczywistość, która wydaje się być snem. W filmie Pod powierzchnią chodziło o uchwycenie takiego stanu, w którym bohater przestaje orientować się w otaczającym go świecie. Nie wie czy zdarzenia, które pamięta miały miejsce, czy też są jedynie wytworem jego wyobraźni. Świat pokazywany w filmie to świat widziany oczyma bohatera. Wiemy i widzimy tylko tyle, ile wie i widzi bohater, natomiast to, co wydarza się naprawdę, jest kwestią naszej interpretacji.     Film "Pod powierzchnią" jest też, a może przede wszystkim, filmem o związkach między ludźmi, o ich ulotności i ułomności. O namiętnościach, którym nie potrafimy się oprzeć, o zazdrości i zdradzie. Bohaterowie, uwięzieni w rzeczywistości, na różne sposoby radzą sobie z głęboko skrywanymi pragnieniami. Każdy z nich wciąż czegoś szuka, nie do końca wiedząc czego. Ulegają iluzji i erotycznym fantazjom. Główny bohater filmu, Piotr, na skutek narastającej w nim frustracji, odkrywa w sobie nieuświadomioną do tej pory agresję. Dotyka dna swojej "ciemnej strony", ale jednocześnie uświadamia sobie, co w życiu jest dla niego naprawdę ważne. Jego przyjaciel, Michał, niespełnioną miłość przekuwa w konsumpcyjne, bezosobowe uzależnienie od seksu.

Sen jest obecnym, realnym doświadczeniem, tak dalece nawet, że przywodzi na myśl kwestie: czym jest rzeczywistość? Skąd wiemy, że to, o czym śnimy, jest nierealne, to zaś, czego doświadczamy w naszym życiu na jawie, jest realne? Erich Fromm

Reżyseria: Marek GajczakScenariusz: Marek Gajczak, Aneta ZagórskaObsada: Magdalena Różczka, Beata Kozikowska, Zbigniew Wiktor Kaleta, Tomasz KarolakGatunek: thrillerPolska 2006, 86 min.

Autor: Barbara Jungnikiel

Zobacz również

Zapisz się do newslettera