Spotkanie literackie w ramach Konferencji Filmoznawczej „Wróćmy do regionów”

Kino Światowid w Elblągu zaprasza na wyjątkowe wydarzenie literackie, które odbędzie się 12 maja o godzinie 17:30. W ramach 2. edycji Konferencji Filmoznawczej „Wróćmy do regionów” organizatorzy przygotowali spotkanie z autorką książki „Warmia i Mazury. Wieczny początek” – Beatą Szady.

Spotkanie z Beatą Szady: literatura, film i region
Tegoroczna edycja konferencji ma na celu popularyzowanie wiedzy o twórczości filmowej realizowanej w województwie warmińsko-mazurskim. Obok wykładów i prelekcji na temat kina, w ramach dodatkowych sekcji odbędzie się także spotkanie literackie z Beatą Szady, które poprowadzi Aleksandra Buła. Wydarzeniu towarzyszyć będzie czytanie fragmentów książki, które zaprezentują Irena Adamiak i Dominik Bloch.

„Warmia i Mazury. Wieczny początek” to książka, która łączy elementy reportażu i osobistej podróży autorki przez ten niezwykły region Polski. Beata Szady przemierza Warmię i Mazury, szukając odpowiedzi na pytanie o tożsamość. W swojej książce opisuje historie ludzi, którzy od lat próbują odnaleźć swoje miejsce w tym regionie – zarówno tych, którzy po wojnie przybyli na te ziemie, jak i współczesnych mieszkańców. Autorka podejmuje także kwestie związane z kulturą, religią oraz historią regionu.

O książce: „Warmia i Mazury. Wieczny początek”
Książka Beaty Szady to literacka podróż przez miejsca, w których historia, tradycja i współczesne wyzwania zderzają się w niezwykły sposób. Autorka opisuje spotkania z mieszkańcami, którzy po wojnie przyjechali na te ziemie, a także tych, którzy starają się na nowo definiować swoją regionalną tożsamość. Szady przedstawia różnorodne postawy wobec przeszłości, które wciąż wpływają na współczesność Warmi i Mazur. Jej książka to opowieść o ludziach, którzy nieustannie muszą zaczynać od nowa.

W książce znajdziemy historie osób, które zmieniają swoje życie w poszukiwaniu własnej tożsamości, jak również poruszające opisy tych, którzy muszą zmierzyć się z bolesnymi fragmentami historii. Szady ukazuje także procesy, które miały miejsce po II wojnie światowej, kiedy to katolickie duchowieństwo przejmowało ewangelickie kościoły, a wielu mieszkańców regionu wciąż borykało się z konsekwencjami wojennej przeszłości.

O autorce: Beata Szady
Beata Szady to dziennikarka, reporterka i wykładowczyni akademicka, znana ze swoich książek reporterskich. Autorka takich publikacji jak „Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy”, „Wieczny początek. Warmia i Mazury” oraz „Polska według Ryszarda Kai”. W swojej pracy pisarskiej i dziennikarskiej porusza tematy społeczne i kulturowe, z dużym naciskiem na tożsamość narodową i regionalną. Beata Szady jest także pomysłodawczynią dwóch antologii: „Dziobak literatury” – tekstów latynoamerykańskich oraz „Nitrogliceryna niepokoju” – zbioru tekstów Leili Guerriero.

Jej artykuły i reportaże najczęściej pojawiają się w piśmie „Piśmie”. Beata Szady to autorka, która w swoich książkach i artykułach łączy pasję do literatury z wnikliwą analizą rzeczywistości, co sprawia, że jej prace są pełne głębokiego namysłu nad współczesnymi problemami.

Zaproszenie na spotkanie
Spotkanie z Beatą Szady to doskonała okazja, aby zgłębić tajemnice Warmi i Mazur, poznać historie ich mieszkańców oraz zastanowić się nad współczesną tożsamością regionu. Wydarzenie odbędzie się w ramach 2. edycji Konferencji Filmoznawczej „Wróćmy do regionów”, która poświęcona jest odkrywaniu bogatej twórczości filmowej realizowanej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Kino Światowid zaprasza do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu, które będzie nie tylko okazją do spotkania z autorką, ale także do refleksji nad regionalnymi tożsamościami i historią.

Data: 12 maja, godz. 17:30
Miejsce: Kino Światowid, Elbląg

Zobacz również

Zapisz się do newslettera