Książka "Mazurskie opowieści"

„Mazurskie Opowieści” Jadwigi Tressenberg weszły do kanonu mazurskiej literatury krajoznawczej. To zbiór podań ludowych, które zostały przearanżowane przez autorkę, stając się uniwersalnymi opowieściami dla dorosłych i dla dzieci, dziejącymi się w realiach dawnych Mazur.

Pierwsza opowieść Tressenbergowej „Zemsta mieszkanki znad Żywego” ukazała się w 1957 r. w „Kiermaszu bajek”. W kolejnych latach pojawiały się następne utwory, ale ciągle brakowało publikacji książkowej zawierającej całą spuściznę pani Jadwigi. Również Muzeum Kultury Ludowej
w Węgorzewie próbowało tej sztuki, ale prowizoryczne broszury nie były spełnieniem marzeń. W 2000 r. w Pozezdrzu ukazało się pierwsze wydanie „Mazurskich Opowieści”. Kolejne, rozszerzone, ujrzało światło dzienne w 2005 r. Po dwudziestu latach, staraniem Dariusza Matyjasa, znowu można cieszyć się książką z twórczością Jadwigi Tressenberg.

Podczas spotkania tematykę opowieści spisanych przez Jadwigę Tressenberg w świetle mazurskiej demonologii i historii omówi dr Jerzy Łapo z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera