BARBARA MIERZEJEWSKA | Malarstwo | Zapraszamy na wernisaż 19 marca

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza 19 marca o godz. 17:00 na wernisaż wystawy malarstwa Marii Barbary Mierzejewskiej. Prace będzie można podziwiać na II piętrze Światowida do 21 kwietnia. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Maria Barbara Mierzejewska urodziła się w Ostrołęce, gdzie mieszka i tworzy do chwili obecnej. Od 1978 roku uprawia malarstwo sztalugowe, tworzy obrazy w technice akrylowej oraz olejnej na płótnie. W swoim dorobku posiada również duże formaty ścienne połączone z płaskorzeźbą. Większość jej prac znajduje się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Swoje prace wystawiała m.in. w Gdańsku, Ostrołęce, Giżycku, Suszu, Gryfinie, Warszawie. Poza pojedynczymi pracami ma na koncie kilka cykli tematycznych m.in. Siedem grzechów głównych. W 2020 wykonała ilustracje do książki dla dzieci „W poszukiwaniu najpiękniejszego tańca polskiego”. W swoim artystycznym świecie inspiracje czerpie głównie z wyobraźni, snów, przeżyć i obserwacji. Jej obrazy zawierają najczęściej czytelne bądź zakamuflowane przesłanie. To najbardziej charakteryzuje jej malarstwo, gdyż każdy obraz maluje z duszy. Przeważnie zawiera w obrazach to, co jest związane sytuacjami i problemami, które nas otaczają, niejednokrotnie mocno dotykają.

Kilka słów od kuratora wystawy Krzysztofa Cywińskiego:

Trudno powstrzymać się od porównań, ale w przypadku Barbary jest to raczej niemożliwe. Gdyby miała na imię Alicja, wszystko byłoby zrozumiałe. Jej malarstwo poznałem trzy lata temu i muszę przyznać, ze od tego czasu prowadzi mnie po swojej Karinie czarów, niczym wytrawna przewodniczka, odkrywa z wielką wrażliwością przede mną tajemnicze ogrody, świat cyrku, piękno przyrody i tajemnice religii. Niczym Henri Rousseau z wielką wprawą oswaja mnie ze swoimi wizjami, trochę w tym malarstwie surrealizmu, magii, tajemnicy, kobiecej delikatności, subtelnie położonych barw, wielka emanacja wrażliwości. W tym bezpiecznym świecie, pełnym ciepła i życzliwości, lęk jest tylko obawą, smutek zadumą, a radość barwą. Basia nie boi się koloru, z pełna świadomością i odwagą używa go w swoich obrazach, tak jakby czerpiąc radość z jego istnienia. Podajcie Basi dłoń i pozwólcie prowadzić się po jej krainie, czeka was tam mnóstwo wzruszeń, dajcie się ponieść emocjom i zostańcie wyznawcami Bogini Sztuki”.

Data: 19.03.2024 r. (wtorek), godz. 17:00,
Miejsce: II piętro, CSE „Światowid” w Elblągu.

Zapraszamy, wstęp wolny!

Zobacz również

Zapisz się do newslettera